Наші люди в Канаді
Микола КРАВЕЦЬ: «Я буду наполягати, щоб парламент ухвалив рішення про надання Україні безвізового режиму»![](/sites/default/files/main/articles/08062016/3kanada.jpg)
В секретаріаті канадського парламенту було зареєстровано приватну електронну петицію з проханням скасувати візи для короткострокових (до 90 днів) поїздок громадян України до Канади. З такою ініціативою виступив українець канадського походження Микола Кравець, який тричі побував в Україні в якості спостерігача на президентських, парламентських і місцевих виборах. В інтерв’ю «Дню» по Skype він пояснив, чому виступив з ініціативою подати таку петицію.
«УРЯД МАЄ 45 ДНІВ, ЩОБ ДАТИ ВІДПОВІДЬ НА ЦЮ ПЕТИЦІЮ»
— По-перше, я маю українське походження, волонтер у провінції Монітоба, яка розташована в центрі Канади. Мої прадідусі та прабабусі іммігрували в Канаду до Першої світової війни із Західної України. Я також був членом регіонального оргкомітету Євромайдану, який було створено на підтримку України два роки тому.
По-друге, мій академічний бекграунд: економіка та міжнародні відносини. Відтак, я відстежував розвиток подій в Україні, ухвалення Угоди про асоціацію між Києвом та Брюсселем, а також відносини між Канадою та Україною і підготовку Угоди про зону вільної торгівлі. Минулого року Оттава та Київ завершили переговори щодо цієї угоди і очікується, що цього літа вона буде підписана та згодом ратифікована.
По-третє, ЄС лідирує в питанні лібералізації візового режиму для України і багато років з цього питання ведуться переговори. ЄС узяв зобов’язання скасувати візовий режим для України після виконання Плану дій з лібералізації візового режиму. Якщо Канада серйозна щодо прийняття Угоди про ЗВТ, то має слідувати прикладу ЄС щодо скасування віз для українців.
Вчетверте, цього року канадський уряд запровадив електрону система подання петицій. І я вирішив використати це вікно можливостей і запропонував петицію щодо запровадження безвізового режиму для короткострокових поїздок громадян України до Канади. Після її опублікування «Електронна петиція e-33, отримала багато уваги серед канадійських медіа.
Щоб отримати реакцію уряду, потрібно мінімум 500 підписів. А ми отримали 2500 підписів, тобто у 5 разів більше. Після публікації цієї петиції я телефонував членам парламенту і сенаторам, щоб дізнатись чи вони її підтримують.
На сьогодні 121 із 338 членів парламенту висловили свою підтримку цій ідеї, включаючи лідерів трьох партії: Консервативної, Нової демократичної та Зеленої партії.
Вчора (інтерв’ю записувалось 7 червня. — Авт.) петиція була зареєстрована в канадському парламенті. І відповідно правилам, в уряду є 45 днів, щоб дати відповідь на цю петицію.
Очікується, що наш прем’єр-міністр перебуватиме з візитом в Україні на початку липня і підпише Угоду про ЗВТ. І після підписання і ратифікації вона має вступити в силу 1 січня 2017 року.
Я сподіваюсь, що під час перебування Трюдо в Києві українські медіа запитають у нього, коли буде запроваджено безвізовий режим. Я вважаю, що було важливо виступити з такою ініціативою і тиснути на депутатів у парламенті, щоб скасувати візи для молоді.
— Чому важливо, щоб саме молоді люди мали безвізовий режим між Україною та Канадою.
— Такий режим допомагає потенційним студентам потрапити в Канаду і розпочати семестр — три місяці і потім повертатися в Україну. На мою думку, це фантастично. Адже свої знання вони можуть застосувати в українському контексті, бути відкритими до ідей та їхнього поширення. І на мою думку, від цього виграє кожен. Якщо ЄС збирається надати безвізовий режим українцям, то це буде сильний аргумент, щоб Канада послідувала цьому прикладу і зробила теж саме.
Я справді сподіваюсь, що цього літа ЄС так і зробить. І я буду наполягати тут, у Канаді, щоб парламент ухвалив рішення про надання Україні безвізового режиму. Я щиро сподіваюсь, що так і буде.
Я розумію, що уряд не скасує візи за одну ніч, але сподіваюсь, що це спонукає уряд до діалогу, переговорів і ми побачимо, що станеться зрештою.
«ДУМАЮ, ЩО КАНАДА ПРОДОВЖИТЬ САНКЦІЇ»
— Що ви думаєте про нинішню політику уряду Трюдо, бо деякі експерти вважають, що він намагається провадити прагматичні стосунки з Росією і відмовляється від ухвалення Списку Магнітського?
— Звісно, зараз існують різні думки щодо підходів нового уряду. Попередній уряд був твердим у підтримці України, як у фінансовому плані, так у підтримці реформ. А новий уряд підтвердив, що політика щодо України не зміниться. І думаю, що це позитивно. Офіційна політика Канади полягає в невизнанні анексії Криму. А що стосується підтримки, то Канада це робила з моменту незалежності України і продовжує це робити.
Новий уряд зробив деякі кроки і дії, щоб відновити дискусії з Росією. З одного боку, це дає можливість розмовляти з ними і чітко пояснювати нашу позиції. Я сподіваюсь, що так і буде. Але водночас уряд послав конфліктний месидж між діями і словами.
Що стосується української громади, діаспори, то ми намагаємось зберігати і навіть збільшувати підтримку України. І ця ініціатива — петиція про скасування віз — є одним із способів, як ми це можемо зробити.
Хочу відзначити цікавий факт: учора в парламенті була зареєстрована петиція, щоб заохотити уряд ухвалити закон про «Список Магнітського». І уряд має на це прореагувати. Звісно, мене турбує те, що уряд обрав інший шлях, ніж він заявляв раніше. До виборів у парламенті була одностайність щодо підтримки цього закону. Але в останній момент воно було відкладено.
Українська громада рішуче налаштована на те, щоб цей закон було ухвалено відповідно до традиції, яку Канада приділяє питанням прав людини, демократії не залежно від того, про яку країну йдеться. А особливо про Росію, де права людини порушуються, демократичні свободи підриваються. Тому я щиро сподіваюсь, що уряд ухвалить «Список Магнітського».
— Наприкінці цього місяця ЄС буде ухвалювати рішення щодо продовження санкцій проти Росії. Якою є позиція канадського уряду з цього питання?
— У Канаді ведеться багато розмов з цього приводу. Думаю, що Канада буде слідувати за ЄС і США і продовжить санкції. Адже на нещодавньому саміті G7 в Японії було ухвалено рішення продовжити санкції до повного виконання Мінських угод. Але поки що немає жодних свідчень щодо їх виконання.