Перейти до основного вмісту

НАТО солідарно з Україною, але до членства ще далеко

Перші заяви і висновки після засідання Комісії Україна-НАТО
09 липня, 19:23
Фото АПУ

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що розглядаючи ситуацію в України підтвердили постійну підтримку співпраці НАТО з Києвом.

«Ми привітали український план  реформ. Союзники єдині у підтримці суверенітету України та територіальної цілісності. Ми не визнаємо і не будемо визнавати незаконну і нелегітимну анексію Криму Росією і ми засуджуємо дестабілізацію Росією ситуації на сході України, де порушення припинення вогню відбувається щодня часто з використанням озброєння, забороненого Мінськими угодами, що кожного дня призводить до жертв. Ми закликаємо  Москву покласти політичну, військову та фінансову підтримку сепаратистів», - наголосив генсек.

Всі сторони, продовжив він, повинні виконувати Мінські угоди і працювати задля дипломатичного вирішення. Попри виклики триваючого конфлікту Україна є відданою реалізації реформ, боротьбі з корупцією. Відтак важливою є імплементація цих реформ.

За його словами, НАТО буде допомагати порадами і спрямованою підтримкою, щоб зробити українські оборонні і безпекові інституції більш ефективними і підзвітними. І цьому, за його словами, полягає мета всеохоплючої пакету допомоги, який ми схвалили сьогодні. Трастові фонди, які ми схвалили минулого саміту, допомагають у таких областях, як кіберзахист, логистика і реалібітація поранених солдат. У майбутньому ми будемо, продовжив він, працювати в інших областях також. Наприклад, щоб протистояти загрозам індивідуальних вибухових пристроїв та гібридної війни.

«Незалежна процвітаюча Україна твердо віддана демократії і верховенству права є ключовою для євроатлантичної безпеки.

НАТО віддано допомозі Україні досягти цієї мети», - наголосив Столтенберг.

Він нагадав, що НАТО залишається фундаментальним джерелом безпеки для всіх людей  і стабільності для  ширшого світу. 

Саміт, який щойно завершився, є висловленням сильного, об’єднаного  меседжу, що НАТО є солідарним з Україною, - наголосив генсек.

Тим часом Президент України Петро Порошенко у своїй заяві наголосив на унікальній атмосфері, яка була під час засідання комісії Україна-НАТО, де відбулася конструктивна розмова між Україною-партнером,  який фактично виступає як союзник. Цими словами президент намагався показати, що Україну сприймають, як союзника, (саме так називають між собою один одного країни-члени Альянсу).

Порошенко традиційно говорив довго, хоча можна було все сказати коротше. Добре, що є сильний месидж, що країни  НАТО не признають нелегальної анексії Криму, що Україна продовжить реформи безпекового  сектору і збройних сил.

Він зазначив, що ухвалений одностайно Всеохоплюючий пакет допомоги є дуже амбіційним документом, який охоплює 40 сфер і подібного якому ніколи не було ухвалено. Але ми знаємо, що важлива реалізація, бо історія із трастовими фондами, рішення про яких було ухвалено на Валійському саміті почалися втілюватись у життя лише весною цього року. І причому винною в цьому була українська сторона. Тому справді  треба радіти цьому пакету, але вже зараз думати, як його почати реалізовувати.

Досить дивною була відповідь генсека на запитання українського журналіста щодо можливості виключення із декларації за підсумками саміту статті Бухаретського саміту, у якій говорилось, що Україна і Грузія в майбутньому стануть членами НАТО. Столтенберг відповів, що Порошенко сам сказав, що питання членства України не стоїть на порядку денному і фокус зроблено на взаємосумісності і приведені збройних сил до стандартів НАТО.

За його словами, таку роль відіграватиме якраз Всеохоплюючий пакет допомоги. Ми будемо надавати політичну і практичну підтримку, а питання членства може виникнути на пізнішому етапі. Кожна країна сама вирішує свій шлях і це рішення України, і 29 країн НАТО зі свого боку будуть ухвалювати рішення щодо членства про прийняття України і ніхто може ветувати цей процес.

Сам Порошенко доповнив відповідь генсека словами, що в Бухаресті в 2008 році було ухвалено рішення, що «двері НАТО залишаються відкритими і ми зараз вирішили робити багато реформ, які наблизять над до виконання критеріїв і українці вирішать, що робити далі».

«Цього разу питання членства України не стоїть на порядку денному»

Наталія Немилівська, директор Центру інформації та документації НАТО в Україні. 

Цього разу питання членства України не стоїть на порядку денному. Україна фокусується на реалізації системних і сталих реформ у сфері безпеки і оброни до 2020 року відповідно до стандартів НАТО. А Всеохоплюючий  пакет допомоги призначений для допомоги Україні рухатися в імплементації реформ і буде важливим для використання всіх можливостей допомоги і підтримки, яку буде надано в рамках цього пакета

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати