Перейти до основного вмісту

«Недвозначні запевнення Меркель»

Посол Андрій МЕЛЬНИК — про результати переговорів українського Президента з німецьким канцлером
02 лютого, 19:09
ФОТО REUTERS

Завершилися чергові переговори у Берліні між Президентом України Петром Порошенком і федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Перед початком переговорів багато коментаторів запевняли, що українському президенту «на пальцях» пояснять, що немає сенсу затягувати з конституційними поправками та проведенням виборів на окупованих територіях на сході України. «День» звернувся з проханням до посла України в Німеччині Андрія Мельника, який безпосередньо брав участь у переговорах, прокоментувати їх результати. 

— Переговори тривали відносно недовго, понад півтори години, але вони були надзвичайно інтенсивними, а головне, максимально відвертими і спрямованими на результат. Слід зазначити, що за неповний останній рік — це вже 5-й візит глави української держави до Німеччини, крім того, мали місце численні зустрічі Президента Порошенка з Федеральним канцлером А. Меркель на міжнародних майданчиках, відбулося 34 телефонні розмови двох лідерів. За цей час вдалося встановити дуже особистісний довірливий контакт на вищому рівні. Саме у такій приязній атмосфері і відбулося учорашнє спілкування. Головна мета зустрічі полягала в узгодженні обопільних кроків обох сторін, завдяки яким можна було б просунутися на шляху імплементації Мінських домовленостей. Особисто у канцлера Меркель немає жодних ілюзій з приводу крихкості перемир’я на сході, відтак ключовою тезою глави федерального уряду було те, що без забезпечення повного постійного припинення вогню, без покращення безпекової ситуації навряд чи можна говорити про належне виконання решти зобов’язань за Мінськими угодами, включаючи й вибори на окупованих територіях. Відтак було досягнуто домовленості про те, що Німеччина продовжуватиме чинити тиск на керівництво Росії, щоб забезпечити цю фундаментальну передумову. До речі, саме вимога вплинути на сепаратистів для припинення обстрілів та надання доступу для Спостережної місії ОБСЄ стала головним месиджем, який сьогодні  (2-го лютого. — Ред.) канцлер А. Меркель дуже чітко передала у телефонній розмові президенту РФ Володимиру Путіну.

Але, звичайно ж у центрі переговорів 1 лютого у Берліні перебувала і ситуація навколо виконання Україною своїх зобов’язань згідно з Мінськом, зокрема щодо проведення конституційної реформи. Канцлер з розумінням поставилася до об’єктивних складнощів, які мають місце у цьому процесі, насамперед, серед депутатів Верховної Ради. Водночас, Меркель наголосила на важливості пошуків компромісу, щоб не дати росіянам ні найменшого приводу звинуватити Київ у нібито небажанні виконувати Мінський пакет.

Канцлер Меркель чудово усвідомлює всю нереалістичність проведення будь-яких виборів на захоплених територіях сходу України за сьогоднішніх умов. Це очевидно. Відтак, під час берлінських переговорів йшлося саме про першочергові заходи у безпековій сфері, яких слід негайно вжити для гарантування всеосяжного тривалого перемир’я, забезпечення повноцінної роботи місії ОБСЄ на окупованих землях, у т.ч. її доступ до досі неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону. І тут ми маємо дуже чітку готовність німецького лідера посилити тиск на Кремль. З іншого боку, досягнуто конкретних домовленостей щодо узгодження протягом ближчих 4—6 тижнів проекту закону про вибори. Досягнення прогресу у цьому контексті матиме, на переконання Канцлера, важливе значення для продовження санкцій ЄС проти Росії влітку цього року. Адже час, на жаль, грає проти України.

Було б наївним сподіватися на отримання якихось гарантій, адже відповідне рішення ухвалюватиметься консенсусом 28 держав-членів Євросоюзу. За визнанням самого канцлера, ситуація всередині ЄС є дуже непростою щодо перспективи збереження санкцій. Так само і в самій Німеччині дедалі гучніше лунають заклики до Федерального уряду щодо їх скасування. Але попри всі ці обставини ми маємо особисті недвозначні запевнення Меркель зробити все можливе для забезпечення єдності серед європейських країн щодо санкційного режиму, поки не будуть виконані всі без винятку зобов’язання за Мінськими угодами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати