Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Неспокійний Киргизстан

Влада йде на переговори з опозицією?
22 березня, 00:00
ПОДІЇ В КИРГИЗСТАНІ НАБУВАЮТЬ НЕПЕРЕДБАЧЕНОГО ХАРАКТЕРУ / ФОТО РЕЙТЕР

Киргизька влада готова сісти за стіл переговорів з опозицією, однак формат консультацій та термін їхнього початку визначить президент Аскар Акаєв, сказав його прес-секретар Абділь Сегізбаєв.

Минулими вихідними у двох обласних центрах на півдні Киргизстану — Джалал-Абаді й Оші — почалися масові виступи прибічників опозиції, які супроводжувалися захопленнями адміністративних будівель, підпалами та спробами побиття міліціонерів, повідомляє Рейтер. «Найголовніше — дати людям заспокоїтися, усвідомити, що сталося, а потім перейти до розмови з ними про те, чого вони вимагають. Звісно, президент як глава держави готовий вислухати думки людей», — сказав Сегізбаєв, виступаючи по національному телебаченню.

Опозиція вимагає переглянути результати парламентських виборів, на яких більшість місць отримали прибічники влади. «Я вважаю, що влада в цьому випадку виявить мудрість, якщо вона буде готова сісти за стіл переговорів», — сказав Сегізбаєв. Президент Акаєв останні кілька днів не з’являвся на публіці й учора навіть скасував традиційне звернення у зв’язку зі святкуванням мусульманського свята, киргизький варіант назви якого — Нооруз. Це дало підстави деяким противникам президента стверджувати, що він перебуває за межами Киргизстану.

«Я хочу спростувати чутки про те, що нібито президент залишив країну. Президент перебуває в Бішкеку, і зараз триває зустріч президента з головою Верховного суду», — повідомив Сегізбаєв. Тим часом західні дипломати, які намагаються стати посередниками в переговорах, поки що не змогли зв’язатися з президентом. «Ми намагалися зв’язатися з Акаєвим кілька разів, однак його помічники говорили, що він або недоступний, або зайнятий», — сказав Рейтер один із західних дипломатів, які працюють у Киргизстані. Про готовність виступити посередником у переговорах влади й опозиції заявила Організація з безпеки та співробітництва в Європі.

Тривалі вуличні протести опозиції, невдоволеної підсумками виборів, сприяли зміні влади в Грузії, де отримали назву «революція троянд», та в Україні (помаранчева революція). Однак киргизька опозиція каже, що не ставить собі за мету проведення оксамитової революції. П’ятимільйонну Киргизію вважають однією з найбідніших на території СНД, і опозиція критикує за це президента. Акаєв не має права балотуватися у президенти на виборах у жовтні, але його критики підозрюють, що президент використає слухняну більшість у новому парламенті (депутатами якого стали, зокрема, його син і дочка) для подовження своїх повноважень.

КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР

В Україні рішуче засуджують будь-які насильницькі дії та закликають усі сторони конфлікту після парламентських виборів у Киргизстані до діалогу й мирного врегулювання політичної ситуації. Як мовиться в заяві прес-служби МЗС України, в Києві продовжують уважно стежити за розвитком ситуації в Киргизстані після другого туру парламентських виборів, які відбулися 13 березня 2005 року. Питання дотримання демократичних стандартів і норм, зокрема, в забезпеченні вільного волевиявлення громадян, свободи слова і зборів, є для України винятково і принципово важливим. Крізь призму такого підходу Україна оцінює забезпечення прав і свобод людини в інших країнах, у тому числі на пострадянському просторі, йдеться в заяві прес-служби зовнішньополітичного відомства. «Поряд із даними про окремі позитивні зрушення у проведенні останніх парламентських виборів у Киргизстані ми звернули особливу увагу на інформацію авторитетних міжнародних спостерігачів, зокрема представників Організації з питань безпеки та співробітництва в Європі, про виявлені «істотні недоліки», — зазначає прес-служба.

МЗС України також відкликало тимчасового повіреного в Киргизстані Олександра Балдинюка у зв’язку з перевищенням ним повноважень, повідомляють «Українські новини». У прес- службі відмовилися надати інші подробиці. За повідомленнями засобів масової інформації, Балдинюк публічно висловився на підтримку чинної влади Киргизстану.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати