Перейти до основного вмісту

Незговірливі...

Чи можна вести переговори з ХАМАСом?
12 квітня, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

«Iзраїль може й уміє домовлятися. Прикладом цього є досягнуті раніше мирні домовленості з Єгиптом і Сирією. Незважаючи на величезну військову перевагу над Палестинською автономією, ми не збираємось використовувати силу для розв’язання ізраїльсько-арабського конфлікту», — на цьому наголосив професор Тель-Авівського університету Ашер Сассер під час конференції «Близький Схід: проблеми регіональної безпеки», яка відбулася цими днями в Києві.

Торкаючись конкретно ізраїльсько-палестинського протистояння, професор А. Сассер визнав, що мова на цьому етапі більше не йде про визначення кордонів, а про існування однієї зі сторін, власне, Ізраїлю. На його думку, перед Тель-Авівом постали як традиційні, так і нові виклики. До традиційного відноситься тероризм, а до нетрадиційних пан Сассер зачислив загрозу з боку Ірану, небезпеку дезінтеграції Іраку, що може призвести до регіонального хаосу, й демографічні проблеми в самому Ізраїлі. Для більшості з перерахованих викликів, зазначає ізраїльський експерт, територія не грає важливої ролі. Це фактично є ознакою того, що Ізраїль готовий піти на поступки заради гарантування власної безпеки.

До якомога швидшого започаткування діалогу між Ізраїлем та новою владою Палестинської автономії закликає Надзвичайний та Повноважний посол, професор Дипломатичної академії при МЗС України Юрій Кочубей. Він вважає, що зараз з’явилися два нових фактори в близькосхідному мирному урегулюванні. З одного боку, в Ізраїлі перемогла партія «Кадіма», а, з іншого боку, в Палестинській автономії є парламент і уряд (у них переважають представники ХАМАС, який визнаний на Заході терористичною організацією). «З’явився партнер, із яким можна розпочинати переговори без розголосу», — підкреслив український дипломат. На його думку, Ізраїлю не слід повторювати помилки, які свого часу сталися у відносинах з Алжиром, коли невизнання Ісламського фронту порятунку спричинило лише до кровопролиття в цій країні. Пан Кочубей наголошує, що відсутність співпраці з ХАМАС може призвести до «заморожування» конфлікту. Він вважає також безпідставним розрахунок деяких політиків, що внаслідок тиску США та ЄС, ХАМАС зазнає колапсу. «В інтересах Ізраїлю, щоб Палестинська автономія стала сильною державою, а її економіка інтегрувалась у регіональну економіку», — наголошує український дипломат. Відтак, зазначає він, необхідно партнерам сідати за стіл переговорів: при цьому палестинська сторона має бути відповідальною й визнати право Ізраїлю на існування.

Як відомо, 30 січня цього року «квартет», до складу якого входять США, Росія, Євросоюз та ООН, закликав новий палестинський уряд дотримуватися принципів ненасильницьких дій, визнання Ізраїлю й ухвалення попередніх угод і зобов’язань, включаючи «дорожню карту» (цей план був схвалений ще 2002 року, він передбачав створення Палестинської держави протягом трьох років). Цими днями генсек ООН Кофі Аннан запропонував провести наприкінці квітня або на початку травня зустріч міжнародної «четвірки», щоб виробити узгоджену стратегію з близькосхідного врегулювання.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати