Німеччина демонструє «національне боягузтво»
Вважають німецькі журналістиПоки лідер Робітничої партії Курдистану (РПК) Оджалан залишається в Італії під домашнім арештом, в Європі довкола його імені тривають політичні ігри із залученням американських дійових осіб. США наполягають на видачі Оджалана з Італії будь-якій країні, де проти нього буде розпочато судову справу і засуджено. Їм однаково, куди саме буде переправлено Оджалана — до Туреччини чи до Німеччини. Турки хочуть самі «розібратися» з лідером РПК і таким чином завдати нищівного удару по всьому руху курдів за національне самовизначення. Оскільки Туреччина відома як країна, де чекати треба радше не правового, а політичного процесу на кшталт сталінських, то Італія видавати Туреччині людину, звинувачувану в тероризмі й убивствах, не хоче. Німеччина ж, яка видала міжнародний ордер на арешт, за яким, власне, і було заарештовано Оджалана в Італії, тепер приймати Оджалана не хоче.
Німецьке відомство з охорони конституції вважає Робітничу партію Курдистану найбільшою і найвойовничішою організацією курдів, яких у Німеччині сьогодні нараховується до півмільйона.
У листопаді 1993 року партію було в Німеччині заборонено, але діяльність свою вона не припинила. РПК на чолі з Оджаланом звинувачують у проведенні низки терористичних актів на території Німеччини, підпалах, вбивствах «зрадників», які порвали з РПК.
Тяжкі звинувачення — зокрема у вбивствах — є у прокуратури і проти самого лідера. І хоча за оцінками з середини 1996 року РПК відмовилася від застосування насилля, принаймні на території Німеччини, німецька юстиція все ж хотіла б, щоб Оджалан відповів перед нею «за старі гріхи».
Вісім років шукала німецька прокуратура Оджалана. А от тепер, коли, здавалося, «час розплати настав», поперек дороги до суду стала політика і політики, які бояться, що процес виллється у войовниче, а може, й криваве протистояння курдської та турецької громад у Німеччині. Масові протести курдів можуть призвести до погіршення і без того складних стосунків із Туреччиною. Прес-секретар німецького уряду Хайє пояснив світовій громадськості, що німецька прокуратура звинувачує Оджалана в одному вбивстві, а турецька — в кількох. Тому, мовляв, Туреччина має більше прав на видачу їй лідера ПКК.
Таку позицію більшість засобів масової інформації у країні засудили як «національне боягузтво». У цій ситуації у виграші залишилася, здається, лише... Україна, оскільки Туреччина вже викреслила італійські фірми з усіх багатомільярдних конкурсів на постачання військової техніки, а напруга у стосунках із Німеччиною зростає, що, без сумніву, буде враховано турецьким міністерством оборони при визначенні переможця, то шанси України одержати військові замовлення стали значно кращими.
ДО РЕЧI
Учора в Москву прибув міністр закордонних справ Італії Ламберто Діні, щоб провести переговори із прем’єр-міністром Росії Євгеном Примаковим і своїм російським колегою Ігорем Івановим. За повідомленням газети «Ла Стампа», Діні сподівається з’ясувати обставини, за яких на початку жовтня Оджалан потрапив до Рима, а також те, якою була позиція Росії щодо його приїзду в Італію.
За повідомленням ІТАР-ТАКС, один італійський дипломат заявив, що курдського лідера буде вислано в Росію, якщо уряд Італії не надасть йому притулку. Тим часом адвокат Оджалана Джуліо Пісапья заявив, що його клієнт бажає постати перед Міжнародним трибуналом, гадаючи, що такий суд дасть йому шанс довести свою невинність.
№230 01.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»