Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Нова битва на Косовому полі

01 липня, 00:00
Вчора тривала армійська операція, яку сербські сили безпеки почали напередодні проти бойовиків з Армії визволення Косово (АВК). Минулого тижня озброєні косовські албанці встановили контроль над шахтарським містечком Белачевац за десять кілометрів від центру області Приштини. 

За даними сербських урядовців, албанські сепаратисти захопили в Белачеваці десятки цивільних сербів і утримували їх як заручників. Містечко має не лише важливе стратегічне значення, але й є важливим економічним центром — на місцевому вугіллі працюють дві великі електростанції, які постачають енергію для всього Косово, і для інших регіонів Сербії. Окрім цього, містечко стоїть практично на легендарному для сербів Косовому полі, де 1389 року відбулася славетна битва сербів із турками.

Вже в понеділок увечері сербські джерела повідомили, що із застосуванням сльозоточивого газу сили безпеки звільнили частину міста від терористів. Проте агентство Рейтер стверджує, що серби застосовують не лише сльозоточивий газ і стрілецьке озброєння, а й гармати, танки та вертольоти, а околишні албанські села — горять.

Оглядачі вважають, що сербська силова акція стала відповіддю на заяву американців, які визнали, що минулого тижня спеціальний посланник США на Балканах Роберт Гелберт зустрічався із представниками АВК. Речник держдепартаменту Лі Мак-Кленні заявив, що Вашингтон і далі засуджує «акти тероризму» з боку бойовиків АВК, але позаяк Армія визволення має великий вплив у Косово, то «початок переговорів із нею — просто визнання політичної реальності». І відтак бойовики з АВК мають стати повноправним учасником процесу мирного врегулювання. Не заперечував проти цього і визнаний лідер косовських албанців, прибічник ненасильницьких дій Ібрагім Ругова.

Натомість Белград розцінив крок Вашингтона як провокаційний, спрямований на заохочення косовських сепаратистів до ескалації насильства.

Розгубленими почувалися і міністри країн ЄС, які зібралися в Люксембурзі. У спільній заяві вони лише знову висловилися за пошуки мирного розв’язання конфлікту, категорично підтвердили, що не підтримують ідею незалежності Косово — але ні схвалили, ні засудили контакти американців з АВК. Втім, міністр закордонних справ Люксембургу Жак Поос заявив журналістам, що «вони (АВК) не є нашими партнерами. Наш партнер — доктор Ругова».

Практично всі оглядачі згоджуються, що події останніх днів — небезпечна ескалація, яка загрожує переростанням локальних сутичок у повномасштабну війну. Аж дві делегації міжнародних посередників, які діють незалежно одна від одної, очолювані відповідно американцем Річардом Холбруком і росіянином Миколою Афанасьєвським як у лихоманці курсують між Белградом і Приштиною, намагаючись знайти якийсь компроміс.

Але надій на це дедалі менше. Генеральний секретар ООН Кофі Аннан заявив, що вважає неприпустимим силове втручання НАТО в Косово без санкції Об’єднаних Націй (а ця санкція виглядає практично неможливою з огляду на вето, яке майже напевно застосують в Раді Безпеки ООН росіяни). Попри це штаб НАТО вже розробив цілу систему силових заходів у Косово, які включають бомбові удари по сербських військових об’єктах, запровадження над областю зони, над якою буде заборонено літати югославським військовим літакам, і розміщення сухопутних військ Альянсу поки що на теренах сусідніх Албанії та Македонії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати