«Новий Азербайджан» — поза конкуренцією
Перші ж цифри після попереднього підрахунку 26,8 відсотків загальної кількості поданих голосів показали беззаперечне домінування партії президента Азербайджану Гейдара Алієва — 74,8 відсотків було подано за партію «Новий Азербайджан», лідером якої є син нинішнього президента країни. Він, як припускається, й очолить новий парламент країни. Опозиція залишилася далеко позаду партії влади. Народний фронт одержав 4,5 відсотків голосів, партія «Мусават» — 4,4, партія Національної незалежності — 3,7, Комуністична партія — 2,8. Тобто, жодна з опозиційних сил не здолала необхідного шестивідсоткового бар’єру.
У виборах взяло участь 72,7 відсотків виборців, які мали можливість обирати з 12 партій та одного виборчого блоку.
За результатами голосування будуть розподілені 124 місця в азербайджанському парламенті, серед яких 99 будуть визначені в одномандатних округах, а 25 — на основі пропорційної системи.
Ситуація, за якої жодна політична сила, крім владної, не має достатньої міри впливу на внутрішнє становище склалася як закономірний наслідок розвитку «демократії» з азербайджанською специфікою. Так, у вересні центральний виборчий комітет Азербайджану позбавив права участі у виборах сім партій, мотивуючи це тим, що підписи на їх підтримку у реєстраційних документах були підроблені. Представники опозиційних партій заявили, повідомляє агентство АП, що функціонери партії «Новий Азербайджан» підроблювали бюлетені для голосування, залякували опозиційних спостерігачів на виборах та виганяли їх із виборчих дільниць. За словами Іси Гамбара, лідера партії «Мусават», його передвиборчий штаб одержав інформацію про сотні порушень. «За рівнем фальсифікації ці парламентські вибори є показовими», —сказав він. У відповідь «Новий Азербайджан» звинуватив опозицію в тому, що вона спричинила числені порушення під час передвиборчої кампанії, зокрема за день до голосування.
Міжнародна правозахисна організація «Хьюман Райтс Вотч», штаб-квартира якої знаходиться в Нью-Йорку критикувала хід виборів та констатувала, що центральний виборчий комітет зволікав із реєстрацією опозиційних кандидатів, а його представники на місцях залякували активістів та співчуваючих опозиції.
Перемога партії влади в Азербайджані означає, на думку міжнародних аналітиків, стабільність її економічного майбутнього, яке грунтується передусім на повністю контрольованій владою нафтовій сфері. З політичної ж точки зору вона ще більше віддаляє державний устрій республіки від проголошеного демократичного курсу.