«Об’єднавчий» переворот по-тайськи
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20060921/4159-3-3.jpg)
У Таїланді стався черговий переворот. Відсутністю прем’єр-міністра Таксіна Чинавата скористалися військові. Вони захопили урядові установи і взяли ЗМІ під контроль. У своєму зверненні до народу командуючий сухопопутними військами генерал Сонтхі Буньяраткалін заявив, що переворот був необхідним для об’єднання країни. Першими кроками військових стали — розпуск парламенту, відсунення від влади прем’єр- міністра, а також введення військового стану для забезпечення порядку у країні, для цього у столицю були стягнені танки і військова техніка. Заборонено проводити мітинги і зібрання, в яких беруть участь більше п’яти чоловік. Заколотники називають себе «Рада з політичних реформ» і заявляють, що перебуватимуть при владі тимчасово.
«Ми тимчасово призупиняємо дію Конституції, сенату, кабінету міністрів і конституційного суду. Ми вважаємо, що відсторонений прем’єр-міністр призвів суспільство до розколу, до поширення корупції, кумівства... А також неодноразово ображав короля. Таким чином, Рада мала прийти до влади, щоб взяти контроль над ситуацією», — заявив генерал. Він також попросив громадськість співпрацювати і вибачився за тимчасові незручності.
На всій території введені закони військового часу, а на місцях губернатори і голови урядових установ будуть підкорятися армії. Король Таїланду Пуміпоном Адульядет Рама IX користується авторитетом у тайців і всі чекають на його реакцію. Путчисти всіма своїми діями демонструють лояльність і прихильність монарху і натякають на підтримку з його боку. Король поки що утримується від офіційних заяв.
Усунутий від влади прем’єр-міністр не користується підтримкою народу. У лютому 2006 року розгорівся корупційний скандал за участю сім’ї Таксіна Чинавати, король змушував піти його у відставку, але Таксіна Чинавата розпустив парламент і призначив нові вибори. Його партія набрала більше 50% і він залишився при владі.
Світова спільнота вже відреагувала на зміну влади у Таїланді. Генеральний секретар ООН Кофі Анан сказав, що організація підтримує зміну уряду демократичними методами, а не за допомогою зброї. Фінляндія, яка зараз головує у ЄС, висловила свою «глибоку стурбованість» останніми подіями у Таїланді. США закликали таїландців «вирішувати свої політичні суперечки мирним шляхом». За останніми даними скинутий прем’єр-міністр прилетів у Лондон з Нью-Йорка, хоча у вчорашній заяві він казав, що якомога швидше планує повернутися на Батьківщину.