Перейти до основного вмісту

Очікуваний прорив

Україна й Польща модернізуватимуть іракські танки?
13 березня, 00:00

Польща пропонує Україні разом вийти на збройовий ринок Іраку і розділити тендер вартістю $800 млн. на модернізацію іракських танків Т-72 та поставку колісних броньованих машин іракській армії. Саме так можна розцінити заяву віце-міністра національної оборони Польщі Януша Земке за підсумками п’ятиденного візиту польської парламентської делегації до сектора відповідальності багатонаціональної дивізії «Південь — Центр» в Іраку. Як відомо, в цьому секторі пліч-о-пліч співпрацюють український та польський військові контингенти. Деякі експерти небезпідставно вважають, що українські зброярі мають розглядати польську пропозицію не просто як жест доброї волі, а як керівництво до дії.

Цікаво й те, що таке запрошення прозвучало напередодні спільного засідання українських і російських спецекспортерів у Києві, які розглядали співробітництво в галузі бронетанкобудування. Не менш цікавим штрихом публічно висловленої пропозиції є той факт, що модернізації підлягатимуть танки, виготовлені в Польщі за радянською ліцензією. Тобто до цієї угоди не зможе втрутитися Росія, яка скрізь заявляє про свої претензії на авторське право.

За даними Military Balance, 2003 р. на озброєнні іракської армії було 700 танків. З 1982 по 1990 р. близько 500 танків до Іраку поставила саме Польща. Ця держава в колишньому соцтаборі мала ліцензію на власне виробництво танка Т-72М1.

Віце-міністр національної оборони Я. Земке та колишній міністр оборони Польщі Броніслав Коморовський вважають, що польські компанії мають великі шанси на перемогу в тендері на модернізацію танків Т-72 польського виробництва й поставку бронетранспортерів для створюваної іракської армії. Водночас, повідомило польське агентство новин РАР, вони наголосили, що тільки Польща й Україна мають можливості для модернізації танка радянської доби, які відповідають вимогам тендера вартістю $800 млн. А віце-міністр Я. Земке закликав польські фірми, які готуються взяти участь у цьому тендері, тісніше співробітничати з Україною й активніше вступати в контакти в Іраку. Він також зазначив, що пропозиція, котра спирається на міжнародне співробітництво, матиме більші шанси на перемогу. Таким чином, Я. Земке непрямо нагадав нещодавню поразку польської зовнішньоторговельної фірми Bumar («Бумар») у тендері на поставку спорядження іракськiй армії. Тоді польська фірма виступала самостійно й поступилася багатонаціональному концерну NOUR, близькому до партії Національний конгрес Іраку. Проте Пентагон скасував результати цього тендера, і тепер на ці поставки претендує 17 фірм.

У польській компанії Bumar вітають пропозицію Я. Земке залучити до виконання модернізації танків Т-72 і поставок колісних бронетранспортерів український бронетанкопром. Співрозмовник компанії зазначив, що на лютневій виставці у Делі представники Bumar досягли домовленості з українськими спецекспортерами про спільну діяльність в Індії. Хоча співрозмовник не уточнив суть домовленостей, пославшись на конфіденційність, швидше за все, йдеться також про модернізацію індійського парку Т-72.

Непрямим підтвердженням є й те, що зусилля росіян з просування їхнього проекту модернізації в Індії так і не досягли результату. А тим часом Польща в Делі підписала контракт щодо поставки евакуаторів, а ще раніше — щодо поставки систем управління вогнем для індійських танків.

В українському танкограді ніяк не змогли прокоментувати заяву польського віце-міністра про модернізацію іракських танків. Один із представників харківського «Заводу ім. Малишева» назвав польську пропозицію «сирою», тому, мовляв, зарано говорити про можливу участь українських підприємств у такій модернізації. У Мінпромполітики вважають, що український бронетанкопром здатний здійснити будь-яку модернізацію. Однак предметну розмову, мовляв, можна почати лише після отримання конкретної офіційної пропозиції, сказав співрозмовник.

З одного боку, справді досягнення українських танкобудівників є дуже вагомими. 1997 року на виставці озброєнь у Брно український варіант модернізації Т-72AG, розроблений КП ХКБМ ім. Морозова спільно з чеською фірмою Bohemia та французькою групою SAGEM, отримав «Золоту медаль». 320 танків Т-80УД було поставлено до Пакистану. Танк Т-84 у варіанті «Ятаган» з гарматою калібру 120 мм є одним із претендентів на перемогу в турецькому тендері. Українські танкові двигуни визнано одними з кращих у світі за критерієм застосування в умовах жаркого клімату. Крім того, українська промисловість освоїла випуск гармат калібром 125 мм і 120 мм та боєприпасів стандарту НАТО. Українська гармата є знімною на відміну від гармати, яку встановлюють на польських танках. Можливою є встановлення на основний бойовий танк Т-72 гармат калібру 120/140 мм, при цьому обсяг робіт по танку незначний, оскільки ці гармати мають габарити, аналогічні габаритам гармат 2А46, 2А46М, КБА3. Запропонована Україною 120-мiлiметрова гармата зі швидкознімним стволом максимально уніфікована за казенною частиною з гарматою, встановленою на танку Т-72.

Для використання в танку унітарного 120-мiлiметрового пострілу стандарту НАТО автомат заряджання для гармати розміщено в ізольованому автономному відсіку у кормі башти. Рівень бронювання автономного відсіку автомата заряджання аналогічний рівню основних бойових танків Leopard («Леопард») та Abrams («Абрамс»). Загальний боєкомплект танка становить 40 пострілів, 22 з яких знаходяться в автоматі заряджання. Очевидно, що український бронетанкопром може зробити помітний внесок у модернізацію іракських танків Т-72. Це й двигун 5ТДМФ3 потужністю 850 к.с. або 6ТД потужністю 1000 к.с., і ствол з автоматичним автоматом заряджання. Крім того, іракські танки можуть бути оснащені динамічним захистом «Ніж», яким зацікавилися навіть у Пентагоні та закупили три танки Т- 80УД, оснащенi «Ножем». У Іраку можна використовувати й українську систему керування вогнем. Оскільки в піщаних умовах французькі тепловізори проявляють себе не найкращим чином. А українська телевізійна система може саме стати в нагоді.

Не виключено, що польська сторона взагалі може віддати модернізацію танків українському танкопрому. А самі поляки, можливо, візьмуться за поставки броньованих колісних машин, виробництво яких вони налагоджують у кооперації з фінською компанією Patria у себе в країні. Слід зазначити, що польський віце-міністр побував минулого року в Харкові та провів переговори про можливість встановлення українських стволів з гарматами на польських танках РТ-91, які Польща має поставити до Малайзії. Тоді цю пропозицію, очевидно, зустріли прохолодно. Оскільки досі нічого не чути про контракт на поставку українських стволів на польські танки. Можливо, українські танкобудівники не захотіли пробачити Польщі програш у малайзійському тендері...

ДО РЕЧІ

У рамках програми відновлення Іраку Пентагон надав двом американським компаніям контракти на загальну суму $1,1 млрд. Про це повідомив у п’ятницю американський представник у Багдаді. Контракт на суму $500 млн. отримала компанія «ФлюорАМЕК», яка займеться відновленням електричних мереж. Змішана компанія «Вашингтон інтернешнл/Блек енд Віч» отримала контракт на $600 млн. на проведення громадських робіт. Напередодні було оголошено про укладення 7 контрактів на роботи з відновлення Іраку вартістю від $8,4 млн. до $43,4 млн. Їх усі отримали американські або британські компанії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати