Олексій Навальний: повернення на страту?
Врятувати опозиціонера може лише гранично жорстка реакція країн ЗаходуОлексія Навального затримано на паспортному контролі одразу після повернення до Росії. Реалізувався той сценарій, який і вважався найімовірнішим. Лібералізм у вигляді того, щоб не затримувати Навального хоча б безпосередньо в аеропорту, Путін і його оточення вважають неприпустимим проявом слабкості влади. Перед самим прильотом головного російського опозиціонера була застосована маленька військова хитрість. Рейс з Навальний було переспрямовано з Внуково, де зібралися зустрічати опозиціонера його прихильники, до Шереметьєво, під приводом того, що під час проходження колони снігоприбиральної техніки одна з машин залишила на ЗПС щітку. Узагалі, снігоприбиральні машини в аеропортах — зброя грізна. Можна згадати, як 2014 року в тому ж Внуково літак бізнес-класу Falcon 50 під час зльоту зіткнувся зі снігоприбиральною машиною. У результаті катастрофи загинули чотири особи, серед яких — президент французького енергетичного концерну Total Крістоф де Маржері.
У принципі, і з Навальним такий сценарій можна було б повторити. Але заковика в тому, що опозиціонер летів ні на маленькому Falcon 50, а на великому Боїнгу-737А8, тож у разі катастрофи були б сотні жертв. Це владу, вочевидь, і зупинило. А вже на те, щоб пояснити, чому злощасну щітку не можна було оперативно прибрати зі смуги й чому літак не може сісти на іншу ЗПС, яких у Внуково значно більше, ніж одна, організаторам арешту Навального розуму не вистачило. Але щоб усе виглядало природно, разом з бортом Навального з Внуково до Шереметьєво були переспрямовані ще три рейси. Оголошення про переспрямування було зроблено за 6 хвилин до передбачуваного приземлення, коли «Боїнг» уже був над Внуково, причому в повідомленні пілота була озвучена ще одна версія про те, що якийсь літак «викотився за злітно-посадкову смугу».
Понад 50 прихильників Навального було затримано у Внуково (всього їх зібралося кілька сотень, незважаючи на лютий мороз), а після оголошення про переадресацію рейсу «Перемоги» виїзди з Внуково були перекриті, як і в’їзди до Шереметьєво, що викликало пробки на Київському й Ленінградському шосе. І все тільки для того, щоб прихильники Навального не змогли зібратися для зустрічі на новому місці. Зазвичай такі заходи вживаються тільки тоді, коли прибуває борт з однією з перших осіб держави.
Формально Навальний затриманий на вимогу ФСВП до суду, який відбудеться 29 січня і який має вирішити питання про перетворення умовного терміну для Навального у справі «Ів Роше» на реальний. А ще раніше, 20 січня, має відбутися другий суд, за звинуваченням Навального у «наклепі на ветерана». Однак дуже мало сумнівів у тому, що суд клопотання ФСВП задовольнить, і Навальний відправиться у в’язницю на найближчі три з половиною роки. Ну, а в подальшому до цього терміну можна буде приплюсувати нові терміни за новими справами, зокрема про нібито нецільове використання коштів у Фонді боротьби з корупцією.
Але навряд чи влада має намір довго тримати Навального в тюрмі. І це якраз вселяє тривогу. Адже й у тюрмі Навальний становитиме небезпеку для Путіна. Він стане символом боротьби за свободу для всієї російської опозиції, як свого часу Нельсон Мандела став таким символом для національно-визвольного руху в Південній Африці. ФБК — одна з небагатьох опозиційних організацій, що має регіональні структури, і вони напевно продовжуватимуть антикорупційні розслідування й робитимуть це від імені Навального (Олексій Анатолійович у Шереметьєво, вже передбачаючи неминучий арешт, заявив про налякану «жалюгідну купку шахраїв і злодіїв»). Ось і Христо Грозєв з Bellingcat анонсував публікацію ще одного розслідування-бомби про отруйників з ФСБ, яке неминуче асоціюватиметься з Навальний.
Тому існує велика ймовірність того, що найближчими місяцями Путін накаже доробити те, що не змогли зробити горе-отруйники з ФСБ (зовсім кваліфікацію втратили: на своїй території людину до пуття отруїти не можуть!). Цілком можливо, що від отрут узагалі відмовляться, а, наприклад, зімітують самогубство, як у випадку з Марцинкевичем-Тесаком. В умовах в’язниці це зробити нескладно, навіть феесбешники впораються.
Звичайно, є й інший варіант, м’якіший, який умовно можна назвати «варіантом Солженіцина». Слухняні Федеральні збори в режимі бліцкригу приймають поправку до конституції, що дозволяє президенту позбавляти громадянства будь-якого громадянина Росії, що являє загрозу національній безпеці. Цю поправку моментально підтримають усі регіони, після чого Дума ухвалить відповідний закон. Досвід поправок 2020 року у влади є. А потім Путін видає указ про позбавлення Олексія Навального російського громадянства, і опозиціонера висилають за межі Росії. Країну, готову їх прийняти, напевно знайдуть. Але «м’який» варіант здається мені значно менш імовірним, ніж варіант «жорсткий».
Врятувати Навального може лише гранично жорстка реакція країн Заходу. Голова Європейської ради Шарль Мішель назвав затримання Навального «неприйнятним» і закликав звільнити його. З таким же закликом виступили глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель. Країни Балтії у спільній заяві вимагають негайного звільнення опозиціонера й закликали Євросоюз негайно запровадити санкції проти Росії. Швидше за все, подібну заяву найближчим часом зробить і Джо Байден, який вступає на посаду президента США. Не виключено, що заявою з приводу затримання Навального встигне відзначитися й Дональд Трамп, який йде з президентської посади.
Але вирішальне слово тут насправді належить Німеччині. Якщо Ангела Маркель зателефонує Володимиру Путіну й прямо скаже йому, що якщо Навального негайно не звільнять, то «Північний потік» не буде добудований і проти Росії будуть введені нові жорсткі санкції в енергетичному секторі, то опозиціонера одразу звільнять. Але щось підказує мені, що Меркель цим шляхом не піде. Поки Німеччина обмежилася дуже обтічною заявою віце-канцлера Олафа Шольца про незаконність затримання Навального: «З людиною вчинили несправедливо. Було скоєно замах на її життя, держава повинна була захищати, а не затримувати його. Але така заява Путіна не зупинить. Як і очікувалося, суд, який, порушуючи закон, пройшов в будівлі ОВС в Хімках, заарештував Навального на 30 діб.