ООН скорочує присутність в Iраку
ООН відкличе з Іраку значну частину своїх працівників. Генсек Організації Кофі Аннан учора заявив, що з метою безпеки їх переведуть до сусідньої Йорданії. Після серпневого теракту біля оонівської штаб-квартири в Багдаді кількість представників Організації уже було скорочено з 600 до 80. Останнє ж рішення, ймовірно, було спричинене новим вибухом біля місії ООН минулого понеділка.
Реакцію Вашингтона на подібні наміри Аннана висловив голова Тимчасової адміністрації в Іраку Пол Бремер. Він заявив, що дії ООН різко контрастують із попередніми вимогами посилити її роль в Іраку, про що неодноразово заявляли опоненти США. Такої позиції, зокрема, дотримуються Німеччина та Франція, чиї президенти у ході сесії Генасамблеї ООН знову висловили обурення військовими діями США в Іраку, розпочатими без схвалення Ради Безпеки Організації. Жак Ширак у своїй промові заявив, що «ніхто не має права діяти в односторонньому порядку від імені решти». Схожу думку висловив і президент Росії Володимир Путін, який у критиці на адресу США відзначив, що «бути світовою силою означає бути разом зі світовою спільнотою».
На фоні рішення про скорочення представництва ООН у Багдаді набуває особливого значення той факт, що сторони, здається, досягли певної згоди у питанні визначення ролі цього представництва у післявоєнній відбудові Іраку. Росія, Франція та Німеччина переконані, що саме ООН повинна належати провідна роль у реконструкції Іраку. Вашингтон, схоже, готовий піти на певні поступки. Державний секретар США Колін Пауелл, зокрема, порадив іракському тимчасовому уряду розробити нову конституцію країни упродовж піврічного терміну (на цьому наполягають Париж і Берлін). Наступного тижня очікується також прийняття поправок до проекту резолюції США щодо Іраку, в яких ООН відведено більшу роль. Скорегована резолюція може дозволити деяким критично налаштованим щодо США країнам долучитися до відбудовчих процесів в Іраку. До речі, Володимир Путін перед зустріччю з Джорджем Бушем не виключив можливості відправки військового контингенту до післявоєнної країни.