Послання Юнкера
Перші враження від звернення президента Єврокомісії до Європарламенту «Про стан ЄС»![](/sites/default/files/main/articles/10092015/3junker.jpg)
Учора президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер виступив з посланням у щорічному зверненні до Європарламенту «Про стан ЄС». У своєму першому посланні спільноті після обрання на цю посаду Юнкер присвятив більш ніж сорок хвилин проблемі біженців, серед інших проблем ЄС, назвавши економічну ситуацію, конфлікт в Україні, кліматичні зміни та можливий вихід Великобританії з ЄС.
Характеризуючи стан справ у ЄС, глава Юнкер заявив про брак єдності. «Існує брак Європи в цьому об’єднанні і брак єдності в цьому ЄС», — наголосив він. За його словами, Євросоюз зможе поліпшити захист біженців, але водночас посилить захист своїх кордонів і висилатиме більшу кількість нелегальних мігрантів. Юнкер наголосив, що пропонуватиме «швидку, рішучу і всеосяжну відповідь» на кризу біженців, яка спричинена «війною, терором і нестабільністю у близьких до нас регіонах».
У своїй промові Юнкер зазначив, що європейці повинні пам’ятати, що живуть на континенті, де кожен хоч раз був біженцем. Він сказав, що нині 20 млн поляків живуть поза межами Польщі, мабуть, тим самим натякаючи Варшаві, яка не хоче приймати біженців. «Право на притулок є одним із найбільш важливих і фундаментальних прав, про що ми не повинні забувати», — наголосив президент Єврокомісії. За його словами, не час боятися напливу біженців, а слід вдаватися до рішучих і узгоджених дій щодо розв’язання цієї проблеми.
«Нам потрібно більше Європи у нашій політиці щодо надання притулку. Нам потрібно більше Союзу в політиці щодо біженців», — наголосив він.
Глава Єврокомісії підтвердив плани звернутися до членів ЄС для погодження «екстреного механізму переміщення», який допоможе розподілити шукачів притулку, що зараз заполонили Італію, Грецію та Угорщину. Юнкер закликав держави-члени ЄС підтримати 14 вересня пропозиції Єврокомісії щодо перерозподілу 160 тис. біженців. А також, за словами Юнкера, — щодо погодження постійного механізму на майбутнє та щодо погодження списку країн безпечного походження, громадяни яких не матимуть права на надання притулку в ЄС.
У своїй промові Глава Єврокомісії також згадав про Україну. «Ми зробимо все, щоб Європейська Рада надала Україні безвізовий режим з ЄС, якщо будуть виконані всі необхідні умови для цього. Як сказав Гі Верхофстадт (лідер політичної групи лібералів та демократів) у цій залі місяць тому, Майдан був не лише за демократію і членство в ЄС. Люди тоді і зараз в Україні не хочуть жити в країні, де панує корупція. Українські демократи хочуть звільнити країну від корупції, і ми повинні їм допомогти у цьому», — наголосив Юнкер.
Крім того, він звернувся до країн ЄС, які межують з Росією, а раніше перебували під контролем Радянського Союзу. «Я хочу сказати країнам Балтії та Польщі, що безпека кордонів членів ЄС є недоторканною. І це мають зрозуміти у Москві. Адже ці країни-члени Євросоюзу і знають, що солідарність це не просто слово. Ми є тут зараз і будемо, в майбутньому, якщо це буде потрібно», — сказав глава Єврокомісії.
КОМЕНТАР
«ЄВРОПЕЙЦІ І УКРАЇНЦІ НАРЕШТІ ПОЧАЛИ ДУМАТИ В ОДНОМУ НАПРЯМІ. І ТЕПЕР ВІД НАС ЗАЛЕЖАТИМЕ, НАСКІЛЬКИ ШВИДКО МИ ЗМОЖЕМО ПОДОЛАТИ ЦЕЙ ШЛЯХ»
Володимир ОГРИЗКО, екс-міністр закордонних справ України, Київ:
— Оминути сьогодні те, що відбувається в Україні, мені здається, не може жоден європейський політик, тим паче, політик такого рангу. Агресія Росії проти України поставила світ на край прірви. Бо дозволити Росії йти далі, означатиме початок нового дуже небезпечного, якщо не сказати, кривавого етапу світової цивілізації. Тому не можна оминати такі речі, які створюють сутнісну загрозу для західних цінностей. І дуже добре, що в Європі дедалі більше розуміють значення України в боротьбі за ці цінності, за свободі, за право людей на власну думку, за право народів на свій власний розвиток. Я вважаю, що ті ключові моменти, які ми почули в цьому виступі щодо України, а саме готовність Європейського Союзу зробити ще один крок назустріч і дати українцям нарешті можливість вільно пересуватися Європою, а також бажання допомогти Україні в подоланні не менш жахливого ворога, яким є корупція, що роз’їдає і знищує державу зсередини, є свідченням того, що європейці й українці нарешті почали думати в одному і правильному напрямі, і тепер від нас залежатиме, наскільки швидко ми зможемо подолати цей шлях. Бо наявними з одного боку є рука допомоги Європейського Союзу та НАТО — ми очікуємо найближчими днями на візит Генсека цієї організації — отже, ми повинні протянути так само свою руку і допомогти самим собі. І тоді ми досягнемо тих результатів, які нам потрібні.
— Юнкер прямо не згадав про російську агресію в Україні, а лише заявив, що Москва має зрозуміти, що кордони країн-членів ЄС є недоторканними. Як нам в Україні треба розшифровувати таку заяву президента Європейської комісії?
— Це дуже чітка і зрозуміла позиція, що Європейський Союз захищатиме свої цінності. Адже говорячи про Євросоюз, ми чітко розуміємо, що це ті самі країни-члени НАТО в абсолютній більшості, а це означатиме, що цей кордон є справді кордоном цінностей. Ми розуміємо, що Європейський Союз і країни НАТО не дозволять Росії зробити те, що вона планує, а саме: повернути світ до права сильного. Тому, безумовно, європейська спільнота захищатиметься всіма можливими засобами. Отже, як на мене, це так само сигнал і для нас. Якщо ми хочемо бути в родині захищених народів, то треба все робити, щоб пришвидшити цей шлях. Повертаючись до наших внутрішніх проблем, сьогодні не менш важливим фронтом, ніж фронт боротьби з російською агресією, є внутрішні зміни, боротьба з корупцією і швидкі реформи. І саме тоді ми опинимось серед цивілізованих країн Європи, і саме тоді наш східний кордон стане отим цивілізаційним валом між демократією і варварством.