Перейти до основного вмісту

Посли повернулися. Кому допоможе Захід?

19 січня, 00:00

Повернення послів Євросоюзу до Мінська вітають і офіційна влада, і опозиція. Посли Німеччини, Великої Британії, Франції, Греції, Італії, які представляють Євросоюз у Білорусі, повернулися до Мінська після піврічної відсутності.

«Ми чекаємо компромісу і конструктивного діалогу. Ми відкриті до цього діалогу», — сказала в аеропорту Мінськ-2 посол Великої Британії Джессіка Пірс.

Повернення послів, по суті, означає, що Євросоюз поступився, не досягши ніякого зрушення своїм демаршем. Лукашенко залишився єдиним господарем резиденції Дрозди, посли шукають собі новий дах.

Із поверненням послів Європейський Союз планує зняти заборону на в’їзд до своїх держав, введений у липні минулого року, для президента Білорусі Лукашенка та його чиновників.

Усі п’ять послів усміхалися і виражали радість із нагоди повернення до країни. Однак ухилялися від коментарів і не відповіли на запитання, де житимуть. Напередодні МЗС Білорусі повідомило, що протягом місяця після прибуття посли повинні будуть звільнити свої колишні резиденції в Дроздах.

«Ми приїхали не відпочивати, а працювати. Минуле є минуле, розпочався новий рік. Ми маємо конструктивно вирішувати проблеми між нашими державами», — сказав із цього приводу посол Франції Бернар Фассьє.

Він повідомив, що в перший же день свого прибуття посли розпочнуть спільну роботу з групою Організації безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), що прибула до Мінська тим же рейсом. Робочу групу Парламентської асамблеї ОБСЄ в Білорусі було створено влітку минулого року, й вона вперше прибула до Мінська для обговорення політичних питань.

Офіційні представники білоруської влади не зустрічали послів, однак напередодні МЗС вітало їх очікуване повернення в офіційній заяві. «Подальше продовження діалогу в такому напрямку створить передумови для подолання тимчасових складностей у взаємовідносинах між Білоруссю та ЄС», — говориться в ньому.

Опозиція також розраховує, що присутність західних дипломатів і групи ОБСЄ зіграє позитивну роль, з урахуванням заявлених опозицією на травень президентських виборів.

«Ми вітаємо повернення західних послів. Ми сподіваємося, що це буде крок до демократизації суспільства», — сказав агентству Рейтер Лявон Дзейка, представник білоруських соціал-демократів.

Цієї ж неділі вони провели санкціонований хід протесту в Мінську проти зубожіння народу та інкорпорації до складу Росії, в якому взяло участь близько 2 тисяч осіб, під гаслами «Лукашенко — у відставку!» П’ятирічний термін президентських повноважень Лукашенка закінчується в липні нинішнього року, однак його було продовжено референдумом до 2001 року. Держави Євросоюзу не визнали легітимність референдуму і вважали за необхідне проведення парламентських і президентських виборів. Однак білоруські аналітики не виключають, що Європа ухвалить рішення, виходячи з доцільності, а не ідеалів демократії — опозиція не має популярних лідерів і достатньої підтримки в країні.

Проте й офіційна влада, й її політичні опоненти сьогодні розраховують на підтримку Заходу, який поки публічно не висловив своєї позиції в зв’язку з оголошеними опозиційним парламентом президентськими виборами.

На відміну від європейських країн, США досі не змінили своєї позиції і не заявили про намір повернути свого посла до Білорусі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати