«Потрібні були нові гравці в новому контексті»
Експерти «Дня» - про призначення на ключову посаду в уряді Трюдо канадійки українського походження Христі Фріланд
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо 10 січня офіційно оголосив про зміни у своєму уряді, серед яких ключовим стало призначення на посаду міністра закордонних справ Христі Фріланд, канадки українського походження. Досі вона була міністром міжнародної торгівлі Канади. Як написав Трюдо у твітері, при цьому вона збереже у своїх повноваженнях усі відносини Канади зі США, включно з торгівельними. Сам канадський прем’єр фактично зізнався, що перестановки в уряді викликані бажанням адаптуватися до Дональда Трампа, який заявляв про намір переглянути угоду НАФТА (Північноамериканська угода про ЗВТ). «З обранням президентом Трампа ми бачили, що у міжнародній дипломатії він приділятиме велику увагу торгівлі і створенню робочих місць у взаємодії зі світом», - так Трюдо пояснив призначення Фріланд.
І саме їй приписують заслуги у підписанні угоди про ЗВТ між Канадою та ЄС і вважається, що вона таким чином отримала досвід, який пригодиться їй у роботі з новою адміністрацією на чолі з Трампом.
На посаді міністра міжнародної торгівлі Канади Христя Фріланд підписала 2016 року українсько-канадську угоду про створення зони вільної торгівлі і відтак внесла її на ратифікацію в парламент Канади.
Іншим викликом для Фріланд стануть відносини з Росією. Це питання ускладнюється тим, що вона перебуває у списку серед 13 канадців, яким заборонено в’їзд у Росію через запровадження санкцій за агресію Росії щодо України. Російське посольство в Оттаві підтвердило CBC News, що Фріланд перебуває під російськими санкціями.
Нагадаємо, до того, як бути обраною до парламенту Канади від нині владної Ліберальної партії і обійняти першу міністерську посаду, Христя Фріланд працювала в журналістиці в низці провідних європейських, американських і канадських видань, почавши свою кар’єру як кореспондент в Україні і продовживши її вже на редакторських і керівних посадах.
«ЦЕ БУДЕ МІНІСТР СЕРЕД G7 КРАЇН, ЯКА НАЙКРАЩЕ РОЗУМІЄТЬСЯ В ІСТОРІЇ ТА СУЧАСНОСТІ УКРАЇНИ ТА ЇЇ РЕАЛІЯХ»
Роман ВАЩУК, посол Канади в Україні:
- Потрібні були нові гравці в новому контексті. За результатами праці, зокрема, щодо успішного завершення двох угод упродовж минулого року: договору про вільну торгівлю з ЄС, а це був дуже складний процес, і з Україною, це був дещо простіший процес, Христя Фріланд на посаді міністра міжнародної торгівлі Канади довела свою результативність. І саме це великою мірою посприяло тому, що прем’єр-міністр підвищив довір’я до неї, призначивши на посаду глави зовнішньополітичного відомства.
Це буде міністр серед G7 країн, яка найкраще розуміється в історії і сучасності України та її реаліях. І це не може не мати вплив на двосторонні і багатосторонні відносини. Найкраще позицію Фріланд щодо України можна зрозуміти по її статті "Моя Україна, і велика брехня Путіна", надрукованій в 2015 році. (газета The Guardian пише у статті що Фріланд детально виклала свої міркування, чому саме вона опинилася в цьому списку: вона - активістка українського походження, канадський політик і колишня журналістка, в останні роки наголошувала, що Росія за Путіна зміщується в бік повномасштабної диктатури – Авт.).
Безумовно, це позитивний сигнал призначення людини, яка протягом всього свого життя пов’язана з українською культурою, спадщиною і має свій вироблений погляд на Україну.
«ДЛЯ РОЗВИТКУ ДВОСТОРОННІХ ВІДНОСИН ПРИЗНАЧЕННЯ ФРІЛАНД Є ДУЖЕ ВАЖЛИВИМ»
Ганна ГОПКО, голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах, Київ:
- Для розвитку двосторонніх відносин призначення Христі Фріланд є дуже важливим, зважаючи на її любов до України та розуміння ситуації на Сході України та в Криму. Нам потрібна і надалі принципова позиція Канади в питанні посилення санкцій проти РФ та нові спільні економічні проекти, втілення інновацій між Україною та Канадою в космічній галузі, культурні ініціативи. ВР найближчим часом ратифікує Угоду про вільну торгівлю з Канадою, підписану в 2016 році під час візиту прем’єр-міністра Джастіна Трюдо до України. А це інструмент для розширення ринків збуту, доступу до державних закупівель. Водночас Україна має докладати зусиль для подальшого посилення співпраці. Цього року офіційно відзначається 150 років федерації. Уряд Канади запропонував Націям-учасницям день-два на показ свого внеску в створення і розвиток країни. Також у вересні 17-28 в Торонто відбудуться Ігри Нескорених. Для України це можливості на рівні візитів Прем’єра та Президента закріпити нашу співпрацю. Важливим у 2017 є підписання Угоди про військо-технічну співпрацю. Тому до роботи! Пані Христі – наснаги та сил на новій посаді.
«ХРИСТЯ ФРІЛАНД ЗІТКНЕТЬСЯ З ТРЬОМА ТРУДНОЩАМИ»
Тарас КУЗЬО, старший науковий співробітник Канадського інституту українських студій, Торонто:
Я знаю Христю Фріланд з кінця 1980-х років, коли вона відвідувала Українське пресове агентство, яке базувалось у Лондоні і яке я очолював тоді. Я їй дав книги української діаспори, які вона взяла з собою, коли подорожувала в Україну. Вже тоді вона демонструвала високе почуття українського патріотизму і впевненості у собі.
Наступного разу я побачив її, коли переїхав жити в Торонто, де вона працювала в газеті the Globe and Mail. Пізніше вона стала депутатом від Ліберальної партії у моєму виборчому окрузі в Торонто. Тоді я проводив з нею панельні дискусії в центрі Мунка в університеті Торонто.
Пані Фріланд дуже досвідчена, щоб обіймати посаду міністра закордонних справ, тому що за її спиною великий досвід професійних досягнень як журналіста, політика і коментатора. Вона також є інтелектуалом і знає світ, зокрема США, найважливішого торгового партнера Канади, і Росію.
Христя Фріланд зіткнеться з трьома труднощами. Перше, що Канада відмовилася від активної участі в світових справах понад три десятиліття тому. До 1960-х років Канада грала дуже активну участь у складі Британської Співдружності. Маючи велику армію і військово-морський флот, вона змагалась з більш потужними країнами, коли Лестор Пірсон був міністром закордонних справ. На сьогоднішній день 80% канадської торгівлі припадає на Сполучені Штати. Канада надає мало іноземної допомоги за кордон. США є основним гарантом канадської національної безпеки. З 28 членів НАТО Канада перебуває в нижній п'ятірці країн по витратах на оборону. По-друге, вона стає міністром закордонних справ у той же час, як Дональд Трамп стане президентом США. Трамп пообіцяв переглянути або скасувати угоду НАФТА, що серйозно зашкодить канадській економіці. Президент Трамп розкритикував членів НАТО, таких як Канада, що вони не витрачають на оборону 2% від ВВП, як про це було домовлено. По-третє, хоча Канада є сильним дипломатичним союзником України це не транслюється в конкретну військову підтримку. І консерватори, і ліберали не надали військову техніку Україні, можливо, чекаєчи, поки США не робить цього (що тепер малоймовірно за президентства Трампа).
Author
Микола СірукРубрика
День Планети