Праві проти «імміграції за Шредером»
Лідери правих публічно заявляють, що законопроект, поданий урядом у нинішньому вигляді, не матиме шансів пройти і що права опозиція більше не піддаватиметься спробам урядової коаліції перемогти її окремі частини поодинці. Виступи правих базуються передусім на переконанні громадськості в тому, що пропонований пакет реформ є тільки видимістю змін.
Одні при цьому заявляють, що завдяки урядовим пропозиціям (зокрема, зниження віку для підлітків, які можуть приїхати до батьків-іммігрантів, до 12 років), Німеччину затопить потік іммігрантів. Інші, і це звучить, як не дивно, частіше, переконані, що того, що хоче запропонувати уряд, явно недостатньо. Справа, очевидно, в тому, що великий бізнес, на чиї голоси і різні види підтримки традиційно розраховує блок ХДС/ХСС, першим відчув на собі наслідки загальноєвропейської демографічної ситуації, за якої число кваліфікованих працівників щороку знижується. Бізнес більше не зацікавлений у тому, щоб країна була закритою для кваліфікованої робочої сили, і вже рік тому Берліну довелося оголосити про збільшення квот для програмістів. Страх перед напливом мігрантів поступово змінюється розрахунком — Німеччина не зможе самотужки впоратися з проблемою, залишаючися при цьому конкурентоздатною на світових ринках. Власне, це ж стосується й інших країн-членів Європейського Союзу та Швейцарії.
Немає жодного сумніву, що ХДС/ХСС намагатиметься якомога повніше використати проблеми з іміграційним законодавством заради перемоги на виборах восени — причому аналітики відзначають серйозні шанси блоку, який прибавляє в рейтингах своєї популярності.
Після закінчення війни ФРН уже оголошувала масовий набір робітників з Італії, Португалії, Туреччини, багато хто з яких за цей час натуралізувався. Очевидно, прийшов час про це згадати й змиритися з тим, що Німеччина ставатиме все менш німецькою.