Президент-розпорядник
Хорст Келлер має намір очолити НімеччинуПрезидентські вибори цього року відбудуться не тільки в Україні, Росії та США — в Німеччині вони пройдуть 23 травня. Після тривалих дискусій про кандидатуру наступного глави держави, тільки днями стало відомо, що дві провідні опозиційні партії — Християнсько-демократичний Союз (ХДС) і баварський Християнський соціальний Союз (ХСС) — висувають у президенти директора-розпорядника МВФ Хорста Келлера. У свою чергу, канцлер Німеччини Герхард Шредер оголосив кандидатом від правлячої коаліції соціал-демократів і «зелених» політолога Гезіну Шван. Вони повинні змагатися за право змінити соціал-демократа Йоганееса Рау, який пропрацював на президентському посту два терміни.
Із висуненням Келлера вибори президента Німеччини матимуть серйозніші наслідки для інших країн, ніж це можна було припустити раніше. Директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду, дізнавшись про надану йому «високу честь», негайно пішов у відставку. Вже названо кілька можливих наступників Келлера, зокрема главу Європейського банку реконструкції та розвитку Жана Лем’єра, першого віце-прем’єра Іспанії Родріго Рато, міністра фінансів Великої Британії Гордона Брауна, екс-прем’єра Італії Джуліано Амато та колишнього першого заступника директора-розпорядника МВФ Стенлі Фішера.
Ухваливши рішення балотуватися в президенти, Хорст Келлер вибрав для себе спокійніше життя. Реальною владою президент Німеччини не наділений — це, швидше, церемоніальна посада. Його вибирає не народ, а федеральні збори, тому торги щодо кандидатури між політичними партіями розгораються неабиякі. Главу держави визначає політична сила, що має найбільшу вагу в обох палатах парламенту. У Федеральних зборах більшості не мають ні ХДС/ХСС, ні правляча «червоно-зелена» коаліція. Тому вирішальну роль можуть вiдіграти голоси опозиційної Вільної демократичної партії. У четвер вона заявила про підтримку кандидатури Хорста Келлера.
Келлер — син німецького фермера, який під час Другої світової війни переїхав разом із сім’єю з Румунії. В уряді канцлера Гельмута Коля Келлер був заступником міністра фінансів. Як відзначає Financial Times, за його участю було розроблено проект виведення частин радянської армії з території Німеччини. Келлер також представляв ФРН на переговорах, які передували підписанню Маастрихтського договору — основного документа Європейського Союзу. Вступивши до лав ХДС у 1981 році, кандидат у президенти ніколи не займався партійною роботою. Його висунення на пост голови МВФ підтримав канцлер Шредер, що змушує німецьких оглядачів говорити про те, що Келлер із канцлером зможуть непогано спрацюватися.
Раніше найімовірнішим кандидатом на пост президента Німеччини від опозиції здавався колишній глава ХДС Вольфганг Шойбле — відомий політик, який також займав високі пости в уряді. Щоправда, свого часу тінь на репутацію Шойбле кинуло велике пожертвування до партійної каси ХДС із боку бізнесмена сумнівної репутації. Невідомо, чи цей скандал змусив лідерів опозиції відмовитися від кандидатури Шойбле, чи те, що він зарекомендував себе надто прямолінійною людиною. А президент, на думку колег і суперників Шойбле, навпаки, повинен бути надзвичайно дипломатичним і «проходити між краплинками».
Останнім часом дедалі більше німецьких політиків говорять про те, що цими якостями досить часто володіють жінки. Раніше вільні демократи пропонували висунути на президентський пост члена федерального уряду при канцлері Гельмуті Колі Корнелію Шмальц-Якобсен, а в ХДС розглядали можливість висунення міністра освіти уряду Баден-Вюртембергу Аннет Шаван. Зважаючи на розстановку сил у федеральних зборах Німеччини, шанси Гезіни Шван здаються сумнівними. Наступною жінкою, яка змагатиметься за високий державний пост у Німеччині, може стати лідер ХДС Ангела Меркель — вона має намір балотуватися на виборах канцлера в 2006 році.