Перейти до основного вмісту

Про нас

22 грудня, 00:00

Дебати у прямому ефірі були для українського прем’єра останнім шансом переламати хід боротьби на свою користь — він відстає в рейтингу від Віктора Ющенка на 15%. Однак сенсації не сталося. І тепер результат голосування 26 грудня фактично визначений... Віктор Янукович несподівано заговорив примирливим тоном і закликав опонента до пошуку компромісу після виборів: «Переможете ви на виборах — я їх визнаю, перемагаю я — ви визнаєте. І ми з вами потім працюємо над формуванням нормального уряду національної згоди. І ми далі працюємо на об’єднання нашого суспільства, на будівництво спільними зусиллями нашої держави». Стало ясно, що на перемогу він вже ніби й не розраховує.

«КоммерсантЪ», 21 грудня

Останніми днями основна бюджетоутворююча галузь української економіки — металургія — практично паралізована... Згідно з офіційними даними українського уряду, метпідприємства з 1 грудня зазнають збитків у розмірі $4 млн. за добу. Кризова ситуація в основній галузі української економіки склалася після того, як власники гірничо-збагачувальних комбінатів (більшість з яких раніше висловили підтримку Віктору Януковичу) з початку зими синхронно підвищили на 30 — 40% ціни на залізорудну сировину для металургів й одночасно припинили поставки сировини на меткомбінати... На думку експертів, підгрунтям кризи... може слугувати бажання цих бізнес-груп швидко повернути кошти, витрачені на кампанію Януковича. Другим мотивом... може слугувати спроба влади, яка програла, затіяти політичний торг з оточенням Ющенка в разі його перемоги на виборах... Раніше лідер опозиції обіцяв реприватизувати ті підприємства, які, за його словами, незаконно привласнили близькі до Кучми бізнесмени.

«Независимая газета», 21 грудня

...Щоб краще зрозуміти те, що відбувається в Україні, я з’їздив до Донецька поговорити з провідними бізнесменами, передусім з деякими з магнатів сталеливарної промисловості... Розум цих мільярдерів-самоуків не поступається їхнiй енергії. Для них політика — засіб розвитку бізнесу. Вони скупили старі радянські сталеливарні заводи й перебудували їхню діяльність... Рано чи пізно їм доведеться нарощувати поставки до Європи, яка захищається від української сталі протекціоністськими бар’єрами. Щоб зламати цю перешкоду, вони прагнуть купувати виробничі потужності в Європі, хочуть, щоб Україна вступила до СОТ й уклала з ЄС угоду про вільну торгівлю. Я розпитував їх і про ділові інтереси в Росії, але схоже, ніхто з них не володіє там значними активами. Немає в них і реальних партнерів у Росії, хоч якусь кількість сталі вони продають східному сусіду. Електроенергію вони купують на вільному ринку, а російські сталеливарні компанії — їхні найжорстокіші конкуренти... Мої співрозмовники з великою повагою відгукувалися про Ющенка, який ретельно уникав будь-яких образливих зауважень на адресу Східної України. Сьогодні все, чого вони хочуть від виборів, — це чіткого результату.

Андерс ОСЛУНД, експерт Фонду Карнегі, The Weekly Standard, США, 21 грудня 2004

...Пояснюючи причини неуспіху, російський політолог Гліб Павловський запропонував версію, яка стала вже майже офіційною: противник (мається на увазі США і меншою мірою ЄС) діяв агресивніше. Як приклад Павловський навів дії США в Латинській Америці... Поки що реакція на цю версію Павловського в Росії була чорно-білою. Явлінський і Нємцов з ним не згодні, вбачаючи в цьому зношений конспірологічний міф про західну змову проти Росії. Консервативніші експерти, включно з Сергієм Марковим і В’ячеславом Ніконовим, навпаки, підтримують «конспірологічну» версію, вважаючи демонстрації в Києві продуктом західних «агентів впливу»... Розсудити сперечальників важко: суть сучасної «м’якої влади» (soft power) в тому і полягає, що спіймати її носіїв за руку неможливо. Приходячи до країни як фахівці з будівництва громадянського суспільства, виборчого права або навіть із контролю над народжуваністю, вони часто зовсім не є співробітниками спецслужб, не формують єдину мережу і діють відкрито... Російська громадськість дивується соціальному вибуху в доведеній до відчаю корупцією країні. Американці цей вибух передбачили. А здатність передбачити соціальний вибух — крок до того, щоб зробити його «спрямованим»: наприклад, проти урядових будівель у Києві. Можливо, наші політтехнологи в Україні готувалися лише до виборів не від великого розуму?

«Время новостей», 20 грудня

...За кілька місяців до виборів я розмовляв із багатьма главами держав, включно і з Президентом України Леонідом Кучмою, і попередив їх, що там, де знову плюнуть в обличчя демократії, буде те саме, що в Грузії. Дехто з моїх співрозмовників відкрито не погоджувався зі мною, вказуючи на кращий порівняно з Грузією часів Шеварднадзе стан української економіки, на жорсткіший контроль українського уряду над засобами масової інформації та спецслужбами. Я наполягав на своєму, постійно твердячи їм одну просту думку: боротьба піде не за економіку й не за міць держави, але за демократію і головне право громадян — право вільно вибирати своє майбутнє. Хоч би як сильно стискали горло пресі, правду не можна примусити замовкнути. Мої прогнози цілком виправдалися, коли після виборів в Україні почалася криза. Український народ мирно вийшов на вулиці, щоб захистити своє право на демократію. Як багато моїх співвітчизників, я захоплювався їхньою мужністю... Але одразу ж, як і у випадку з Грузією, з Росії та інших країн понеслися голоси, які волали про змову, про те, що події і в Грузії, і в Україні зрежисовані якимись таємничими темними силами. Як лідер першої революції та палкий прихильник другої, я можу сказати, що вигадувати такі теорії — означає не розуміти основ людської натури. Мільйони людей не виманиш на вулицю ані грошима, ані піаром, ані обманом. Ніщо не примусить людей подолати мороз і страх за власне життя, крім основного інстинкту — бажання людини бути вільною.

Михаїл СААКАШВIЛI, президент Грузії, The Financial Times, 20 грудня

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати