Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Про нетерплячих і працелюбних

Від європейських координат до європейських стандартів
24 травня, 00:00

Україна провела найбільше за дев’ять років святкування Дня Європи. По всій країні відбулося 330 найрізноманітніших святкових заходів майже у всіх обласних центрах. Вінцем святкування став Європейський парад, який пройшов минулої суботи від Хрещатика до Майдану Незалежності повз традиційні палатки європейських країн та організацій. Напередодні на базі Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т.Шевченка відбулася Міжнародна конференція на тему «Україна на шляху інтеграції до ЄС: сучасний стан та подальші перспективи».

У її рамках міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко наголосив, що 2011 рік є для України роком стратегічних можливостей, який передбачає завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію, включаючи створення зони вільної торгівлі з ЄС та виконання Плану дій з лібералізації візового режиму для України. Міністр також відзначив, що Україна чітко бачить своє місце у системі європейських координат. До речі, потрібно нагадати, що напередодні Верховна Рада України ухвалила постанову «Про рекомендації парламентських слухань на тему: «Про стан і перспективи розвитку економічних відносин України з ЄС (зона вільної торгівлі) та Митним союзом». У самих рекомендаціях зазначається, що європейська інтеграція — одне з головних зовнішньополітичних пріоритетів України. Таким чином, вищий законодавчий орган України поклав край дискусіям, куди інтегруватися Україні. До слова, згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», що проводилося у квітні 2011 року, інтеграцію України до ЄС підтримує 51% українців.

Президент України Віктор Янукович у своєму відеозверненні на відкритті Дня Європи у Києві назвав пріоритети України й наголосив на тому, що Українська держава «робить усе, аби наблизитися до Євросоюзу». Однак подив викликає те, що, з одного боку, Президент говорить про європейські цінності, — а з іншого, у цей же день підписав закон, який дозволяє вивішувати 9 травня поряд із державним прапором червоний прапор Перемоги, щодо якого немає однозначного ставлення не лише в Україні, але і в більшості країн колишнього соціалістичного табору.

Голова українського зовнішньополітичного відомства Костянтин Грищенко, який брав участь у відкритті Дня Європи в Києві, сказав: «У нас є спільність ідеалів та цілей. У нас є бажання ввійти у простір стабільності, співпраці та безпеки. Сьогодні ми бачимо, що Європа б’ється у серці України».

«День» попросив декількох європейських послів прокоментувати реалізацію українською владою інтеграційного курсу до ЄС. Голова Угорської місії в Україні Міхаль БАЄР вважає, що в питанні української інтеграції спостерігається нетерплячість з боку усіх сторін: «як зі сторони країни, так і зі сторони її жителів». «Це добре, тому що нетерплячі хочуть чогось домогтися. А з іншого боку, я думаю, що у цьому питанні потрібно проявити мудрість: вивчити досвід тих колишніх соцдержав, які вже є членами Євросоюзу. Ми дуже довго працювали, аби вступити до ЄС. Перед цим нам потрібно було змінити всі сфери життя, які й досі змінюються. Потрібно враховувати, що інтеграція в ЄС — це не блискавичний момент, а серйозний процес», — сказав пан Баєр. З ним погоджується Надзвичайний і Повноважний Посол Фінляндії в Україні Крістер МІККЕЛСОН. «Для мене і моєї країни Європа означає прогрес. Без європейської інтеграції ми б не досягли того, що ми маємо зараз. Це майбутнє. Звісно, що тих кроків, які вживає українська влада, недостатньо для євроінтеграції. Зараз між Україною та Євросоюзом тривають перемовини щодо Угоди про асоціацію, включаючи зону вільної торгівлі з ЄС, аби повністю ввійти до складу ЄС. Україні потрібно змінюватися. Якщо вона хоче стати повноцінним членом Євросоюзу, то їй необхідно працювати над цим та адаптуватися до європейських законів». Надзвичайний і Повноважний Посол Румунії в Україні Корнел ІОНЕСКУ вважає, що українським урядом «зроблено серйозні кроки в напрямку європейської інтеграції».

Кияни, особливо більш старшого віку, у яких кореспондент «Дня» хотів дізнатися думки про День Європи та про те, що для них взагалі означає Європа, не завжди погоджувалися давати відповіді. Тим часом, були й такі, хто залюбки відповідав на всі питання. Для другокурсниці КНУ ім. Т.Шевченка Олени ПОЦІПУХ День Європи — «такий момент, коли дійсно відчуваєш, що ти представник не тільки пострадянської, а й європейської країни». За словами дівчини, Україна — складова Європи. «А Європа для багатьох — це великі можливості, зокрема — отримати освіту, нормально заробляти», — сказала вона.

Пан Микола (прізвища не назвав), який працює електриком, відзначив, що оскільки «ми європейці, то Європа — наш рідний дім!». «А що треба робити, щоб рідний дім був хорошим, нормальним? Треба вступити в Європу, Європейський союз, а не в Азію, куди нас кличуть деякі східні сусіди. А до ЄС потрібно прагнути, там хороше життя, хороша заробітна платня. Ніяка людина не відмовиться від цього. А мені вже набридло отримувати копійки. Я думаю, що коли ми вступимо до Євросоюзу, то нашу владу хоч змусять, аби вона добре платила людям та зберігала нормальні людські стандарти», — вважає чоловік.

«День Європи дуже хороший день, але я, наприклад, хочу, щоб ми вже вступили до НАТО. Щоб наша Україна процвітала, а наші діти могли кудись поїхати. У мене двоє синів — одному 32, другому 29 років, але вони не можуть нікуди поїхати, тому що ми не в Євросоюзі, а дуже хотілося б! Я вже не працюю, і мені також хочеться кудись, але все криза і криза... Я не знаю, від кого це залежить, але було б добре, якби наш уряд прислуховувався до наших дітей», — ділиться думками пенсіонерка Любов Бутанова.

Сам же День Європи-2011 став, як завжди, цікавим та просто феєричним. Кияни й гості Києва могли долучитися до європейської культури, взявши участь у різноманітних конкурсах на знання історії, мови і традицій. Бажаючі могли скуштувати традиційні європейські страви, послухати зарубіжну музику, побачити пристрасне фламенко, як це було біля іспанського намету, почитати польські вірші, дати відповіді на запитання вікторин... Разом з європейським, цього року «виросло» футбольне містечко, приурочене до Євро-2012. Тут усі охочі могли перевірити свої футбольні знання і продемонструвати ігрові навички.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати