Перейти до основного вмісту

«Про так званий референдум»

Німецька преса аналізує ситуацію в Донецькій та Луганській областях
13 травня, 10:02

Референдуми, що відбулися на сході України, Євросоюз, звісно ж, вважає нелегітимними. «Ми не визнаємо їхні результати, — наголошує Верховна представниця ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Кетрін Ештон. — Організація «референдумів» — нелегітимна, а їхнє проведення суперечить цілям «спільних женевських домовленостей» щодо деескалації напруженості в Україні». В українському МЗС проведення нелегітимного опитування назвали юридично нікчемним і таким, що не матиме жодних правових наслідків. Попри це, деякі з німецьких видань вважають цей «референдум» уроком для перехідного уряду в Україні, який не справляється з ситуацією. Так, НАТО заявляє, що готове до подальших кроків для захисту Східної Європи від російського вторгнення. Але чи дійде до цього?

«ЄВРОПА ПРОКИНУЛАСЯ...»

Як пише німецьке видання DIE WELT, «Європа раптом прокинулася від цього референдуму в «Новоросії» в безпосередній близькості, де для демократичних і ліберально налаштованих людей більше не буде простору. Сепаратисти вбачають у так званому референдумі перемогу Радянського Союзу. Тут ви посміхнетеся. Але тоді ви не в змозі усвідомити силу й небезпеку цього ностальгічного руху за Радянським Союзом для Європи, якщо він, як і раніше, має підтримку Кремля», — наголошує DIE WELT.

А газета FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG вважає: «Результат легко передбачити, оскільки навіть участь у референдумі, який уряд у Києві визнав незаконним, навіть саме голосування є демонстра цією підтримки сепаратистських сил, які його організували. Справжньою мірою успіху референдуму є рівень участі. Тобто явка і результати можуть бути протрактовані ледь не як такі, на які можна покластися. Але також референдум має політичний вплив — незалежно від того, що рівень підтримки сепаратистів, імовірно, буде сильно перебільшений, і від того, що мінімальні стандарти, як от таємниця голосування, не були дотримані. Черги на багатьох виборчих дільницях справді показали, що сепаратистам вдалося вперше мобілізувати значну частину населення».

«ТАК ЗВАНИЙ РЕФЕРЕНДУМ — УРОК ДЛЯ УРЯДУ В КИЄВІ»

Видання FRANKFURTER RUNDSCHAU вважає «референдум» фарсом: «Більш важливою, ніж результат так званого референдуму в східній Україні, є реакція перехідного уряду в Києві. Хоча референдум грається з демократичними методами, це не більше, аніж гра. Він не годиться для політичних вимог. Це не був вибір між Москвою та Європою, а також не між фашизмом і процвітаючим майбутнім, як було написано на виборчих плакатах так званої Донецької Республіки. Це був урок для уряду в Києві, який, з одного боку, безсилий на сході й у той же час визнав, що сепаратисти та їхні прихильники — це злочинці, оплачувані Росією».

«НАВМИСНА ПРОВОКАЦІЯ»

Окрім того, в німецькій пресі з’явилася інформація, що російські військові льотчики отримували від свого керівництва наказ навмисно порушувати повітряний простір України. Про це пише Bild am Sonntag, посилаючись на Федеральну розвідку Німеччини (BND). «Розвідка спирається у своїх висновках на радіограми керівництва російської армії, перехоплені, розшифровані й передані німецьким колегам представниками Агентства національної безпеки (АНБ) США», — зазначає видання. Пентагон ще 26 квітня звинуватив Росію в подібних провокаціях, але Москва ці звинувачення відкинула.

«ЄВРОПЕЙСЬКІ САНКЦІЇ ТАКІ НЕЕФЕКТИВНІ, ЩО НЕ ЗАСЛУГОВУЮТЬ НАЗИВАТИСЯ САНКЦІЯМИ»

Натомість у німецькій пресі й надалі ведеться дискусія щодо санкцій стосовно Росії. Нагадаємо, що перші два рівні ЄС вже застосовано, залишився лише третій рівень, після якого єдиним важелем впливу залишаються воєнні дії. Газета DER TAGESSPIEGEL розкритикувала ЄС за слабкі санкції проти Росії: «Захід надто довго недооцінював Путіна. Мало хто вірив, що Росія врешті-решт анексує Крим. Насправді європейська дипломатія тільки надала Москві більше часу. Європейські санкції настільки неефективні, що не заслуговують називатися санкціями. Путін може почуватися переможцем і тому, що ціна, яку він мусив заплатити за приєднання Криму, досі була сміховинно малою. Настав час це змінити».

Як пише Deutsche Welle, таку ж позицію зайняла газета DIE RHEINPFALZ: «В Україні й надалі тліє гніт російської пропагандистської війни, вибух якої може спричинити такі зсуви, які ще кілька місяців тому здавалися абсолютно неймовірними. Для більшості поляків, литовців, естонців і латвійців відродження радянської пропаганди в сусідній країні є шоком. Що роблять ЄС та США, з огляду на цю небезпеку? Вони заморожують банківські рахунки кількох росіян та українців і забороняють їм в’їзд. Але такими міні-санкціями полум’я, яке здійнялося, не загасити».

«ПУТІН ПОСТАВ ЯК КРЕМЛІВСЬКИЙ КОМУНІСТ СТАРОЇ ГВАРДІЇ»

Газета BILD додала, що Європа має діяти у відповідь Росії жорстко, доки не пізно: «Той, хто не вірив, що російський президент є безцеремонним націоналістом, відучора краще обізнаний у цьому! На військовому параді на Красній площі Путін постав як кремлівській комуніст старої гвардії. Відразу після цього — в Криму перед своїми військами тріумфуючи, як окупант. А Захід? Він усе ще чекає на те, що Путін розкриє «свої справжні плани», що Москва схаменеться, виявить слабкість, відступить. Але цю гру Путін давно виграв. Він отримав те, що хотів: Крим і Україну, яка занурилась у хаос. Такі країни, як Польща, Литва, Латвія, Естонія, Угорщина, знають: на таку загрозу з боку Москви Європа може відповісти тільки жорсткістю! Санкції починають діяти. Але вони мають стати гострішими, болючішими. Інакше на прикладі української кризи світ навчиться лише одному: брутальна політика себе виправдовує. А Захід демонструє слабкість, коли до цього доходить справа» (переклад DW).

Так, на телеканалі ZDF кілька днів тому прозвучали слова: «На сході України йде війна. А світ сидить і дивиться». І слова Меркель на завершення: «Поведінка Росії на сході України — це гріх не тільки проти міжнародного права, це — гріх проти уроків, що випливають із європейської історії».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати