Про «візит мудрого креативного вдумливого друга»
Андрій ШЕВЧЕНКО: Україна повинна думати як максимально задіяти дипломатичну силу Канади для припинення війни на Сході
Відносини з Канадою є одним з важливих питань міжнародної складової роботи Уряду України, особливо в контексті головування Оттави у групі G7. Про це сказав 22 грудня Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час зустрічі з Міністром закордонних справ Канади Христею Фріланд, яка перебувала в нашій країні з дводенним візитом. Глава українського уряду підкреслив, що важливий інструмент співробітництва, угода про зону вільної торгівлі, вже дозволила подвоїти взаємну торгівлю. «І зараз треба повною мірою використати потенціал Угоди про ЗВТ», - сказав він.
Зі свого боку Христя Фріланд запропонувала підтримку Києву. «Для Канади стосунки з Україною теж дуже важливі. Канада буде головою групи G7, і ми будемо готові обговорити українське питання (різних його аспектів)», – сказала підкреслила вона.
Напередодні під час зустрічі Христі Фріланд з президентом України Петром Порошенком сторони скоординували подальші кроки щодо просування ініціативи про розміщення миротворчої місії ООН на всій окупованій території Донбасу, включаючи неконтрольовану ділянку українсько-російського державного кордону.
«День» звернувся до посла України в Канаді з проханням прокоментувати значення для нашої країни дводенного візиту міністра закордонних справ Канади.
-Цей візит – логічне завершення потужного року у наших стосунках. Цього року ми започаткували угоду про зону вільної торгівлі між Україною та Канадою, підписали оборонну угоду, продовжили канадську військово-тренувальну місію в нашій країні. І таке завершення символізує насправді те, що ми маємо дуже сильного партнера, союзника. Реально – це лідер міжнародної коаліції на підтримку України.
По-людськи, мені здається, що це був дуже зворушливий візит. Адже для Христі Фріланд – це був перший візит в Україну в якості міністра закордонних справ Канади, який став красивим завершенням її першого року на посаді очільника зовнішньополітичного відомства. Вона підкреслила, що хотіла встигнути приїхати в Україну у перший рік перебування на цій посаді. Тому цей візит є символічним і великою гордістю для громади Канади і думаю, що це візит мудрого креативного вдумливого друга нашої країни.
-А які конкретно результати було досягнуто під час візиту?
-Я виділив би три таких великих теми. Перше, це майбутнє головування Канади в G7 (групі семи великих економік світу). Мені здається, що тут роль Канади може бути унікальна. За великим рахунком нам було важливо використати той авторитет, репутацію Канади, яку вона має, щоб нарощувати підтримку на користь України.
Друге, це безпекова тема і все, що пов’язано з мирним процесом. 13 грудня Канада оголосила про те, що Україна включена до контрольного переліку країн, до яких дозволено поставки автоматичної стрілецької зброї. Це рішення, до речі, було ініційовано міністром Фріланд. І мені здається, що воно є дуже важливим і символічним.
Україна повинна далі думати як максимально задіяти дипломатичну силу Канади для припинення війни у нас на Сході і відновлення нашої територіальної цілісності.
Третє, це тема – наші реформи і технічна допомога. Канада є нашим вдумливим партнером у наших реформах, у технічних аспектах допомоги, це національна поліція, центр правової допомоги, суспільне мовлення. Я думаю, що дуже важливо подивитись в яких інших сферах життя наша співпраця з Канадою може принести максимальний результат.
«Канада допомагає нам у посиленні наших експортних можливостей»
-До речі, Наталя Микольська написала у Twitter, що Канада підтримує запуск Інституції з підтримки і просування експорту. Про яку інституцію йдеться, може сказати деталі?
-Я не готовий це коментувати, бо це не було предметом переговорів під час цього візиту. Але ми можемо сказати про те, що існує канадський проект Кuties – який опікується підтримкою малого і середнього бізнесу з України, пошуку для нього контактів і ринку збуту в Канаді. Тому, справді, Канада допомагає нам у посиленні наших експортних можливостей. Вона це робить уже не перший рік. Мені здається, що це дуже цінна співпраця, яка є взаємовигідною. Це те, від чого виграє бізнес в Україні і Канаді, і від цього виграє споживач в Україні та Канаді, це те, що створює робочі місця, це те, що примножує добробут в обох країнах.
-Наскільки реальною є те, що за канадського головування вдасться запровадити миротворчу місію на Донбасі і відповідно включити у неї канадських миротворців?
- Канада, якраз є країною, яка започаткувала миротворчі операції в сучасному вимірі, загалом концепцію миротворчості. І мені здається, що Канада була б дуже природнім сильним партнером у цьому проекті. Але ми повинні розуміти, що будь-які розмови про миротворчу місію може початися лише тоді, коли нам усім вільним світом вдасться змусити Росію змінити свою позицію і почати конструктивні кроки.
«Канада цікава як ринок, куди ми можемо постачати нашу продукцію або спільно вироблену продукцію»
-Пане Андріє, а чи можна очікувати ще якісь спільні проекти між нашими країнами на кшталт випуску літака Ан-132, який комплектується канадськими комплектуючими, зокрема і двигунами?
-Для Канади Україна є дуже цікавим партнером в авіації, а також і в космосі. І тут є чимало позицій спільних інтересів. Якщо говорити про інтереси України, по-перше, нам цікаво залучати канадські компанії, які можуть постачати певні складові для наших «Антонових». Нам це важливо у тому числі, щоб замістити російських постачальників, від послуг яких ми зараз змушені відмовитись. По-друге, нам Канада цікава як ринок, куди ми можемо постачати нашу продукцію або спільно вироблену продукцію. Тому тут може бути дуже багато напрямків, до яких є великий інтерес. У жовтні ми провели аерокосмічний форум в Монреалі за участю прем’єр-міністра Гройсмана, де були представники канадських компаній, які говорили про предметні речі.
-Що скажете зараз про роль нашої української діаспори, яка розділилась, частина підтримує консервативну опозицію, частина підтримує ліберальну владу?
-Якщо говорити про нашу діаспору в Канаді, то я не відчуваю ніяких змін у її позиції. Це дуже потужна, дуже вражаюча і зворушлива підтримка. Але водночас це вимоглива підтримка, яка означає, що будь-яке уповільнення реформ в Україні дуже чутливо сприймається цією громадою. Але це наші дуже віддані союзники, які підтримують, допомагають, які водночас вболівають за Україну.
Про список Магнітського і перспективи безвізового режиму
-Мабуть треба до ще одного позитиву на нашу користь віднести схвалення восени парламентом Канади списку Магнітського…
-До речі, це була одна з тем переговорів тут у Києві. Що стосується списку Магнітського, нам дуже важливо, щоб цей закон працював у повній мірі, і щоб його силу відчули всі на собі, хто порушує права людини і Російській Федерації, і не тільки у цій країні. Нам цікаво, щоб цей закон як модель був розглянутий іншими країнами.
-Яка перспектива безвізового режиму з Канадою? Якісь кроки робляться у цьому напрямку, щоб полегшити людські контакти між обома країнами?
-Це питання не було великою темою переговорів. У Канаді питання безвізового режиму належить до компетенції іншого відомства – міністерства у справах міграції. Тому це питання було піднято, але воно має бути предметом глибшої розмови з іншими членами британського уряду.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети