Пропозиція Північної Кореї щодо ракет була жартом
Лідер Північної Кореї Кім Чен Ір повідомив, що його пропозиція відмовитися від національної ракетної програми в обмін на допомогу США із запуску супутників була жартом. За словами керівників південнокорейських ЗМІ, що зустрілися з Кімом у ці вихідні, він подумав, що, напевно, ця ідея, озвучена російським президентом Володимиром Путіним, стала для Сполучених Штатів «головним болем»...
«Що менша держава, то активніше потрібно прагнути зберегти гідність і протистояти могутнім країнам, — процитували Кіма керівники, що зустрічалися з ним у суботу. — Навіщо мені домагатися прихильності великих держав? Я можу сидіти тут у Пхеньяні, а великі держави самі прийдуть до мене».
Два роки тому Північна Корея провела випробування триступінчастої ракети Taepodong-1, яка перетнула територію Японії, чим викликала страх у всьому регіоні. Вашингтон називає дедалі більші можливості країни у галузі ракетних технологій основною причиною створення національної ПРО, яка розглядається президентом Клінтоном.
У суботу Кім сказав, що Вашингтон робить «сміховинні заяви про те, що Північна Корея зможе перемогти США, розробивши міжконтинентальні балістичні ракети і випустивши дві чи три з них у США». Він припустив, що американська пропозиція щодо створення національної ПРО спрямована проти Росії, а не Північної Кореї.
Після цих коментарів Кіма ситуація з пропозицією північнокорейського лідера відмовитися від ракетної програми, про що заявив Путін після зустрічі двох глав держав, яка відбулася 19 липня, стала ще туманнішою. США відчайдушно і безуспішно намагалися знайти підтвердження цієї пропозиції.
Судячи з коментарів Кіма, він був здивований заявою Путіна по закінченні їхньої зустрічі. «Одна ракета коштує $ 200 — 300 млн.; я сказав президентові Путіну, що якщо США допоможуть нам запустити супутник, ми не розроблятимемо ракети, — цитують Кіма керівники ЗМІ. — Ми просто говорили про це, сміючись, я сказав про це президентові Путіну, щоб посміятися, а він нічого не відповів. Пізніше він «спіймав мене на слові» і повідомив про цю пропозицію всім», — стверджує Кім.
Це різко суперечить тому, що повідомляла про пропозицію Північної Кореї Москва. На саміті «вісімки», який відбувся 21 — 23 липня на Окінаві за участю семи найбільших промислово розвинених країн і Росії, Путін сказав Клінтону, що він і Кім обговорювали це питання. Москва навіть стверджувала, що між російським та північнокорейським лідером зав’язалася суперечка з приводу того, хто перший про це повідомить. Згодом московські джерела стверджували, що пропозицію підтверджено в ході листування між Путіним та Кімом. Як повідомляють керівники ЗМІ, Кім не став прямо відмовлятися від цієї пропозиції. «Я чув, що коли Путін розказував про це президентові Клінтону на Окінаві, Клінтона це зацікавило. Напевне, це стало для США головним болем. Вони не хочуть давати нам грошей, але їм треба примусити наших вчених припинити дослідження. Це, мабуть, було дуже сильним головним болем».
Непевність позиції Північної Кореї показує, як складно мати справу з країною, яка тільки виходить з півстолітньої ізоляції і покінчує з п’ятдесятиліттям хаотичної зовнішньої політики, з країною, у якої є лише кілька офіційних дипломатичних каналів зв’язку із зовнішнім світом.
Проблема ускладнюється спробами південнокорейських ЗМІ почати висвітлювати події у Північній Кореї. Іноземним журналістам заборонено повідомляти про те, що відбувається в Пхеньяні. Південнокорейські ЗМІ отримали дозвіл надіслати своїх представників до Північної Кореї в обмін на згоду не розголошувати всієї інформації.
Фактично у п’ятницю керівники південнокорейських ЗМІ зустрілися з представниками державної північнокорейської преси і домовилися про взаємний обмін інформацією. Зокрема, відповідно до тексту угоди, південнокорейські ЗМІ зобов’язалися «уникати конфронтації… і припинити наклепи».
26 видавців південнокорейських газет та керівників теле- і радіостанцій, що зустрілися з Кімом у Пхеньяні в суботу, повернулися до Сеулу, пообіцявши не говорити нічого, що виходить за рамки підписаного звіту про бесіду, яка відбулася. «Учасники домовилися ніяк не коментувати поїздку, особливо ракетну проблему, бо це делікатне питання», — заявив Парк Чін Юл, директор планового відділу видавництва «Ханкук Ілбо», пояснюючи, чому президент видавництва Чанг Мьонг Сью відмовився розповідати про те, як пройшов ленч із Кімом.
Парк Чі Уон, міністр культури і туризму Північної Кореї, котрий очолював сеульську делегацію, заявив через свого прес- секретаря, що «розмова проходила між головою Кім Чен Іром та 46 представниками преси», тому «я не можу робити ніяких особистих заяв».
Сьогодні південнокорейські газети опублікували практично однакові повідомлення про ленч з Кімом, очевидно складені відповідно до спільного звіту про зустріч. Повідомлення виглядають дещо незв’язними, Кім постає в них одночасно зарозумілим і скромним.
Північнокорейський лідер заявив, що «багато чим зобов’язаний» президентові Південної Кореї Кім Де Чжун. Південнокорейський лідер здійснював політику примирення, що привело до історичного саміту, який відбувся 13 — 15 червня, відразу ж після якого було зроблено цілу низку заходів. Найгуманнішим наслідком саміту стане намічена на вівторок зустріч 200 родин із Північної та Південної Кореї з родичами, з якими їх розлучили понад 50 років тому.
Кім спростував інформацію про те, що передавав через Путіна листа до Клінтона. Цей коментар був відповіддю на запитання, у якому подано помилкову інформацію про повідомлення газети The Washington Post щодо цього листа. 3 серпня The Post, посилаючись на свої джерела у Москві, повідомила про листування між Путіним та Кімом, але нічого не згадувала про лист для Клінтона.
Кім заявив, що рідко читає газети, оскільки у його віці (58 років) зір погіршується. Він похвалився своєю майстерністю вершника і сказав, що найкраще вино — це «поза всякими сумнівами, французьке вино». Він підтвердив свою репутацію шанувальника кіно, сказавши: «Якби я не став політиком, то був би кінокритиком чи режисером». Окрім того, Кім наголосив: «Варто мені сказати слово, і буде відкрито прямі авіарейси між Сеулом і Пхеньяном». За його словами, військові висловлюються проти прямих рейсів. «Вони кажуть, що за допомогою спеціальних камер з літаків можна зробити фотознімки. Я сказав їм: «Про що ви говорите? Південь вже знімає нас із супутників».
Він визнав факт продажу ракет у Сирію та Іран і заявив про те, що ракетні розробки триватимуть: «Як ми можемо відмовитися від цього, якщо ракетні розробки приносять кілька сотень мільйонів доларів?» Так Кім уперше вказав на те, що Північна Корея продає ракети.