Путін засекретив втрати військовослужбовців
Експерт: «Кремль робитиме все можливе, щоб російське населення не могло дізнатися, де гинуть солдати»
Президент Росії Володимир Путін зробив державною таємницею відомості про втрати серед військовослужбовців Міноборони РФ під час проведення спеціальних операцій у мирний час.
Своїм указом Путін також зробив таємними відомості про осіб, що їх вивчають спецслужби і правоохоронні органи, на користь залучення їх до співпраці на конфіденційній основі по лінії розвідувальної, контррозвідувальної чи іншої оперативно-розшукової діяльності.
Раніше утаємничувалась лише інформація про осіб, які залучені або залучалися до такої співпраці.
Поправки внесено до указу президента РФ Бориса Єльцина номер 1203 від 30 листопада 1995 року «Про затвердження переліку відомостей, що належать до державної таємниці. Раніше держтаємницею в Росії вважалися відомості про втрати особового складу лише під час воєнних дій.
Про що свідчить таке рішення Путіна?
Семен НОВОПРУДСЬКИЙ, незалежний журналіст, Москва:
— У нинішній ситуації це може бути пов’язано і з тим, що робить Росія в українській кризі. Цим рішенням влада також дає зрозуміти, що вона зробить усе можливе, щоб не було нічого схожого на те, що вдалося псковському депутатові Льву Шлосбергу. За допомогою своїх інформаторів він фактично довів, що псковські десантники, яких таємно поховали влітку минулого року, загинули в Україні. Можна впевнено говорити, що Кремль робитиме все можливе, щоб російське населення (вірить воно офіційній пропаганді чи ні) не могло дізнатися, де гинуть солдати.
Це також свідчить про те, що Путін боїться такого витоку інформації. Окрім цього, жодних однозначних і зрозумілих сигналів, що Росія вирішила зупинитися або змінити свою зовнішньополітичну лінію, не було.
Це рішення дає підстави вважати, що Росія й надалі максимально засекречуватиме інформацію про втрати своїх військовослужбовців, зокрема й від їхніх родичів.
Тетяна НАРБУТ-КОНДРАТЬЄВА, російський блогер (facebook.com):
— За розголошування відомостей про втрати особового складу в мирний час — до семи років в’язниці. Ну що, «уголовнички»? Помовчимо, скільки загинуло з тих, кого там немає? І про забитих у казармах хлопців, про тих, хто повісився, про зґвалтованих швабрами, тих, що померли в госпіталях від численних ушкоджень внутрішніх органів синочків наших? Помовчимо? І в армію проведемо, так? А комітет солдатських матерів давно за ґрати треба. Весь. Разом зі Шлосбергом.
Дмитро ШУШАРІН, історик, публіцист; Москва (facebook.com):
— Якщо оминути абсолютно зайві заклинання і викриття, випливає одне: спецоперації будуть. І у великому масштабі.
Валентин БАДРАК, військовий експерт, директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння, Київ:
— Росія є поліцейською державою і вона постійно «закручує гайки» для свого суспільства. Але питання не в тому, що вона робить, а в тому, чому саме зараз. Декілька днів тому ми стикнулися з тим, що в РФ майже поза законом поставили неурядові організації, тепер в навчальних закладах навчатимуть тому, як запобігти революціям та будь-яким проявам людського незадоволення. Зараз же закривається інформація щодо загибелі людей в «мирний час». Якщо все це співставити, то у мене виникає ідея, що режим Путіна дуже сильно захитався. Це є ознакою того, що сьогодні і режиму, і самому Путіну дуже важко, тому була вжита низка заходів на створення ще більш жорстокого поліцейського режиму. Це і є головний меседж, який ми маємо винести з усіх зазначених актів.
Якщо говорити про повну панораму того, що відбувається в Росії, то слід згадати залякування «радикально несерйозних людей», які відіграють роль «глашатаїв», функцію яких при царі грали блаженні, карлики, клоуни, які фактично казали те, що думає і хоче сказати монарх. Наприклад, вустами Жириновського Путін говорить про захоплення нових територій і т.д. Все це також є певним проявом поліцейської держави, яка заявляє: «Ми будемо захищатися всередині, але маємо зуби, щоб ззовні також зробити зле, тому краще нас не чіпайте».