Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Російські» аргументи українського прем’єра

Або Навіщо Азаров зустрічався з послами ЄС, Канади і США
04 грудня, 09:52
КАПІТУЛЮВАЛИ?.. ДОБРОВІЛЬНО ПІДІТЬ! / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

«Нічого нового ми не почули від українського прем’єра. А лише старі підходи та незрозумілу аргументацію щодо стану Угоди про асоціацію. Ніби не українські представники брали участь у переговорах і не вони захищали інтереси України», — про своє враження розповів «Дню» на умовах анонімності один із європейських послів, з якими позавчора зустрічався голова українського уряду Микола Азаров. Співрозмовник також зазначив, що дивним є аргумент української влади про те, що економічна ситуація в країні погіршилась за останні шість місяців.

За його словами, насправді економічна ситуація погіршується більш ніж півтора року, і Україні за цей час не вдалося поставити економіку на ноги.

Досить дивним, наголосив співрозмовник, був аргумент Азарова щодо необхідності надати Україні допомогу щорічно на суму 20 млрд доларів, зокрема його запитання про те, скільки коштувало возз’єднання Німеччини. За словами дипломата, всі посли розкрили широко очі від подиву: адже це запитання не має стосунку до того, що відбувається з українською економікою.

Крім того, з боку Азарова фактично пролунало звинувачення, що посли зустрічаються з опозиціонерами, сказав дипломат. «Ми зустрічаємося з тим, з ким хочемо, ми не організовуємо протестів, а підтримуємо суспільство», — сказав він, додавши, що для них стало зрозуміло: «у прем’єра — нуль європейського мислення чи навіть сумісності з європейським мисленням».

«Ми побачили російські аргументи, не європейські і навіть не українські», — сказав співрозмовник «Дня». За його словами, послів здивував жарт Азарова про те, що, бувало, не США організували протести в Україні. Але за цим видно, що український прем’єр вірить у те, що хтось із-за кордону організував масові протести в Україні і, більше того, він живе під впливом інформації з Москви, звідки прийшла ця цифра — 160 млрд доларів, сказав дипломат. На його погляд, так думає не лише Азаров, а група людей, яка перебуває у владі і втратила довіру людей.

Посол дивується: що може зробити віце-прем’єр Арбузов, який днями збирається на чолі делегації поїхати в Брюссель на запрошення президента Європейської комісії Жозе Баррозу? Адже ми чітко дали зрозуміти, що ЄС не піде на тристоронні переговори щодо асоціації. Ви ж — суверенна країна. Чи ви вже відкриваєтеся Росії? — запитували дипломати Азарова.

Під час розмови було порушено тему стабілізації ситуації в Україні. І європейці зазначали: ми підтримуємо європейський шлях України, і якщо уряду потрібна стабілізація, то це може бути зроблено за 10 років за умови підписання Угоди про асоціацію.

Також європейці не зрозуміли аргументу Азарова, що Україні спочатку потрібно помиритися з Росією, а потім підписувати Угоду. Для мене, сказав дипломат, це звучить однаково, тому що Україна має підкоритися Росії, саме так я перекладаю слова українського прем’єра. Більше того, додав співрозмовник, я бачу, що український уряд шукає короткострокових рішень, але не для країни, а для себе. Вони взяли мислення радянського минулого і скомпілювали його із сьогоднішнім капіталізмом.

Європейський дипломат також зізнався, що у розмові з міністром закордонних справ України Кожарою він говорив: ви думаєте, що Росія дасть вам ціну на газ 260 доларів за 1000 куб. м газу, але з її точки зору відносини України та ЄС мають бути заморожені назавжди. І тому рішення, які пропонує Росія, є короткостроковими і збігаються з інтересами деяких людей, які правлять, а не всього українського народу.

«Двері Європи залишаються для України відкритими, нас цікавить країна, люди, а не політики. Угоди про асоціацію ми не будемо міняти, а її імплементація без реформ неможлива, і всіх чекає не рай, а важка робота, бо економіку зараз майже повністю розвалено», — сказав дипломат.

До речі, напередодні відбулася телефонна розмова Президента України Віктора Януковича та президента Європейської комісії Жозе Баррозу. Як повідомив «Дню» речник президента Єврокомісії Марк Грей, співрозмовники обговорили ситуацію в Україні й домовилися про таке:

1. Усі сторони повинні проявляти стриманість.

2. Усі громадянські права і свободи повинні дотримуватися.

3. Застосування сили з боку міліції має бути розслідувано якнайшвидше.

4. Важливо, щоб українська влада терміново почала співпрацювати з усіма відповідними політичними силами.

5. Мирне політичне вирішення є єдиним способом для України із ситуації, що склалася.

Президент Янукович погодився з таким підходом і явно підтвердив намір розслідувати застосування сили з боку української міліції та інформувати громадськість про результати, зазначив співрозмовник. За його словами, Президент України звернувся до Європейської комісії з проханням прийняти делегацію з України, щоб провести дискусію щодо деяких аспектів Угоди про асоціацію та поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі. Баррозу підтвердив готовність Єврокомісії до такої делегації на відповідному рівні. Він зазначив, що Європейська комісія готова обговорювати аспекти реалізації, пов’язані з угодами, які вже парафовано, але не відкрити знову будь-який вид переговорів. Рівень делегації буде політичний, сказав «Дню» речник. Він додав, що ці умови прийняв Президент Янукович, і було вирішено, що строки і рівень цих консультацій має бути визначено відповідними дипломатичними каналами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати