Самокритика від Кофі Аннана
Генсек ООН звернув увагу на вадиГенеральний секретар ООН Кофі Аннан закликав до радикального реформування цієї міжнародної організації з метою кращого її функціонування. На його думку, сьогодні ООН погано справляється зі своїми обов’язками, а саме — з відвертанням загроз, що існують у сучасному світі.
Значно зіпсував імідж міжнародної організації вибух у представництві ООН в Багдаді минулого місяця. Критики дорікають: якщо ООН не може захистити себе, то про світову безпеку тим більше важко говорити. За словами Аннана, принципи діяльності Ради Безпеки ООН не відповідають сьогоднішній ситуації в світі. Яскравим прикладом цієї невідповідності є криза, що виникла навколо війни в Іраку, коли думки постійних членів Ради Безпеки щодо необхідності вторгнення розділилися. Тоді так і не було досягнуто остаточного рішення, що засвідчило неспроможність РБ ООН вирішити певні проблеми, а отже, бути гарантом безпеки в світі. Генсек ООН визнав, що Організація неспроможна ефективно вирішувати світові кризи, однак підкреслив, що ООН і надалі повинна грати роль світового арбітра, як, наприклад, у ситуаціях з Іраном та КНДР. Тому, переконаний Аннан, необхідність реформування ООН залишається поза сумнівами. «Уряди країн світу це визнали. Думаю, що всі одностайні в тому, що сама структура формування Ради Безпеки є анахронізмом — вона відповідає ситуації 1945 року, а нам у 2003 доводиться спиратися саме на неї», — заявив Аннан в інтерв’ю Бі-Бі-Сі.
На думку голови ООН, країни, що розвиваються, повинні грати більшу роль у прийнятті рішень. Рада Безпеки ООН справді не представляє всього світу, оскільки три з п’яти її членів — Великої Британії, Франції, Росії, США та Китаю — є розвинутими західними державами. Не дивно, що в такій ситуації країни з менш розвинутою економікою опиняться під своєрідним тиском. Напередодні війни в Іраку постійні члени Ради Безпеки, які виступали як за вторгнення, так і проти нього, активно агітували непостійних членів РБ ООН стати на їхній бік. Іншим недоліком Кофі Аннан вважає те, що деякі країни приділяють забагато уваги боротьбі з тероризмом та зброєю масового знищення, абсолютно забуваючи про те, що в світі є маса інших проблем. Так, сьогодні для багатьох людей бідність та СНІД є першочерговими проблемами, потребує уваги й освітня сфера. Тому перед країнами-членами ООН, яких налічується 191, стоїть завдання швидкого та продуктивного реформування організації з урахуванням колишніх помилок та життєвих реалій.