Що дала Україні участь у саміті НАТО
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120523/486-3-1.jpg)
Чиказький саміт був чи не найгіршим для України за весь час існування партнерських відносин із Північноатлантичним альянсом. Перш за все, Україну як партнера НАТО, який бере участь практично в усіх операціях Альянсу, не було запрошено на засідання союзників у форматі глав держав та урядів, а лише на зустріч по Афганістану. На Банковій і Михайлівській не приховували невдоволення з цього приводу. Не було традиційного засідання Комісії Україна — НАТО. Більше того, у підсумковій декларації саміту було висловлено «стурбованість вибірковим застосуванням правосуддя, яке виглядає як політично мотивовані переслідування, зокрема провідних лідерів опозиції, та умови їхнього утримання», а також про заохочення України провести вільні, чесні та інклюзивні парламентські вибори.
Може, саме тому незручно почувалася українська делегація на початку засідання Північноатлантичної ради НАТО у форматі країн-контрибуторів Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані на рівні глав держав та урядів.
Президент, міністри закордонних справ та оборони, глава адміністрації, а також його заступник стояли осторонь, тим часом як інші глави держав та шефи дипломатичних відомств спілкувалися один із одним, наприклад Сікорський розмовляв із Клінтон, Меркель із президентом Естонії.
Янукович лише привітався з президентом Туреччини і обмінявся декількома репліками за допомогою шефа української дипломатії, який виконував роль перекладача. Президент України також привітався з міністром закордонних справ Об’єднаних Арабських Еміратів, який очолював делегацію своєї країни. Глава Української держави провів очима німецького канцлера Ангелу Меркель, яка пройшла повз нього символічно кивнувши головою на знак привітання. Президент США, як і личить господарю, вітався з багатьма високопоставленими урядовцями та військовими, коротко розмовляв з ними.
Обама лише здаля помахав Януковичу. Деякі українські ЗМІ повідомили, а інші передрукували, що президент України сидів поруч із Обамою під час засідання. Насправді від американського президента його віддаляло два місця за круглим столом. Між ним і Обамою сиділи міністр закордонних справ ОАЕ і британський прем’єр.
Відповідаючи на запитання «Дня» чи варто було за таких обставин їхати на цей саміт, Президент Янукович сказав, що саміти дозволяють проводити неформальні зустрічі. «А будь-який контакт сприяє інтересам нашої держави», — наголосів він. За його словами, під час двосторонньої зустрічі з президентом Афганістану Карзаєм було досягнуто домовленості про обмін візитами. Президент слушно зауважив, що не можна втрачати можливості для співпраці з цією країною, тим більше зважаючи на те, що наша країна робить внесок у контингент в Афганістані.
Янукович також повідомив, що під час зустрічі з президентами Польщі та Румунії Броніславом Коморовським і Траяном Бесеску у форматі «віч-на-віч» обговорювалися питання європейської інтеграції та посилення співпраці. Якщо з польським президентом домовлено постійно підтримувати контакт по телефону, то з главою румунської держави досягнуто домовленості про обмін візитами.
Перед виходом Президента до українських журналістів у готелі «Пенінсула», в якому розмістилася делегація, Янукович провів зустрічі з представниками двох провідних американських компаній: віце-президентом «Шеврон Європа, Євразія, Близький Схід» Яном Макдональдсом і «ЕксонМобіль Експлорейшн» Стівеном Грінлі. За словами глави української держави, «ми пропонуємо правила, що задовольнятимуть інвесторів, від яких важко відмовитись і відповідно розраховуємо, що вони прийдуть». І як бачимо, таки йдуть. Як відомо, перша компанія виграла тендер на видобуток сланцевого газу в Олеськівському районі (Львівська та Івано-Франківська області) з обсягом три трлн. куб/м блакитного палива. Після переговорів глава «ЕксонМобіль Експлорейшн» разом з міністром екології Едуардом Старицьким в присутності Президента підписали протокол про намір цієї компанії взяти участь у конкурсі на видобуток газу в Чорному морі.
Треба віддати належне Януковичу, що попри непрості відносини із Заходом та Росією через ситуацію довкола Тимошенко і намагання певних сил ізолювати Україну, або ж антиукраїнську риторику, як висловився один із членів української делегації, він активно намагається шукати нові ринки збуту, залучати великих зарубіжних інвесторів, а також здійснювати диверсифікацію постачань енергоресурсів, зокрема й завдяки нарощуванню видобутку власних енергоресурсів.