Перейти до основного вмісту

Що ухвалила ПАРЄ?

Володимир АР’ЄВ: «Найголовніше, що наша делегація відбивала атаки «друзів», які хотіли засунути в текст резолюції представництво окупованих територій у ВР та зміну декомунізації»
27 січня, 11:50
ФОТО REUTERS

Позавчора Парламентська Асамблея Ради Європи (ПАРЄ) під час засідання у Страсбурзі ухвалила резолюцію «Функціонування демократичних інститутів в Україні», за яку проголосували 106 делегатів, 11 проголосували «проти», а 9 — утрималися. Спочатку планувалося, що основна тематика документа буде стосуватися перебігу реформ в Україні, проте в результаті у проекті резолюції говорилося про зобов’язання щодо виконання Мінських домовленостей. Деякі оглядачі назвали резолюцію «жорсткою» стосовно України.

Одне з питань, яке викликало найбільше дискусій, як у залі засідань, так і в кулуарах, було: як назвати конфлікт на сході України — російською агресією чи громадянською війною. Зрештою, у документі залишилося формулювання російська агресія.

Інша важлива тема резолюції — боротьба з корупцією. «Асамблея стурбована тим, що темп боротьби з корупцією занадто повільний, а конкретні результати — дуже обмежені», — йдеться у документі. У ПАРЄ вважають, що відсутність прогресу в галузі боротьби з корупцією, може «зменшити результати масштабної реформи органів влади та підірвати довіру суспільства до політичної та судової системи в цілому». Водночас автори резолюції визнали, що реформи в Україні здійснюються в складній ситуації через «російську агресію на сході України і незаконну анексію Криму».

Крім того, ПАРЄ відхилила одну з найбільш резонансних поправок, яка стосувалася проведення виборів на підконтрольних російським сепаратистам територіях. Поправку, внесену представником німецьких лівих сил Андреєм Гуньком, відхилили 97 голосами проти 23. Також ПАРЄ не підтримала поправку, що мала на меті скасування закону про декомунізацію.

Асамблея привітала у резолюції «амбіційну програму реформ», а також впровадження в Україні електронної системи декларування, проте закликала до аудиту декларацій відповідними державними органами.

Народний депутат України та голова української делегації в ПАРЄ Володимир Ар’єв назвав резолюцію щодо України збалансованою. «Відзначений прогрес в реформах, є критика за корупцію. Але найголовніше що наша делегація продемонструвала єдність коли відбивала атаки «друзів», які хотіли засунути в текст представництво окупованих територій у ВР та зміну декомунізації», — написав він у Facebook.

Схвально відреагував на резолюцію народний депутат України Борислав Береза, який написав у Facebook, що «спроба скасування закону про декомунізацію та легалізація компартії України лівими силами в ПАРЄ провалилася завдяки об’єднаним зусиллям української делегації». Він також наголосив, що у підсумку документа «немає жодних виборів на Донбасі. До відновлення безпеки про це не може бути й мови. Питання про особливий статус відсутнє».

Важливість того, що антиукраїнські поправки були відхилені Асамблеєю, відзначили також у МЗС України. У коментарі зовнішньополітичного відомства зазначається, що «важливим для України є заклик Асамблеї до всіх органів Ради Європи і надалі надавати нашій державі необхідну експертну допомогу, спрямовану на зміцнення демократичних інститутів, продовжувати моніторинг ситуації в та навколо України, і вжити всіх можливих заходів, щоб змусити Російську Федерацію дотримуватись своїх зобов’язань відповідно до міжнародного права та міжнародних зобов’язань з метою забезпечення дотримання прав людини в незаконно окупованому Криму та звільнення всіх українських політв’язнів і незаконно затриманих осіб».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати