Швидкість долучення до Плану дій з набуття членства в НАТО залежить від самої України,
вважає Державний секретар з питань оборони Джеф ГУН![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020925/4173-3-1.jpg)
За словами аташе з питань оборони Посольства Великої Британії в Україні пана Роба Дрюїта, програма військової співпраці Лондона з Києвом є найпотужнішою серед аналогічних програм для східноєвропейських країн. Щойно на Яворівському полігоні завершилися українсько-британські навчання «Козацький експрес», традицією стало проведення британсько-польсько-українських навчань «Козацький степ», щороку близько 1000 українських військових навчаються англійської мови у Британській Раді в Києві. Вміння знайти спільну мову (в прямому значенні цього слова) з представниками країн НАТО є необхідним для військових, чия країна заявляє про намір стати членом Альянсу, зазначив Роб Дрюїт. Міністр оборони Великої Британії Джеф Гун нагадує Києву й про інші складові «домашнього завдання» від НАТО. Він особливо наголошує, що одних декларацій про наміри недостатньо — відносини України з НАТО та просування нашої держави на шляху євроатлантичної інтеграції залежатиме від відповідних дій української сторони.
Джеф Гун напередодні свого візиту до Києва, який відбувається на запрошення міністра оборони України Володимира Шкідченка, дав «Дню» ексклюзивне інтерв’ю, в якому сказав, що «у більш віддаленій перспективі, згідно з політикою відкритих дверей НАТО, Україна могла б у принципі бути потенційним учасником Плану дій з набуття членства». Вкрай дипломатично — і водночас жодної відповіді на запитання, чого ж саме Україна може очікувати від Празького саміту НАТО. Гун, очевидно, тим самим дав зрозуміти, що на слово вже не вірять, і тільки на геополітичному положенні вже не зіграєш — але «у принципі так» — теж означає багато.
— З огляду на важливість Празького саміту НАТО в плані трансформації Альянсу, його розширення, вироблення нової ролі НАТО: якою вам бачиться ця нова роль НАТО, як саме, на вашу думку, має виглядати загальна картина євроатлантичної системи безпеки в нових умовах?
— Британський уряд вбачає у НАТО головного трансатлантичного гаранта безпеки для його країн-членів та найвищого захисника цінностей, які закріплено у Вашингтонській угоді про демократію, особисту свободу та верховенство права.
Ми переконані, що трансатлантична ланка відіграє важливу роль у захисті миру та підтриманні безпеки в усьому світі. Ми разом з іншими країнами НАТО працюємо над досягненням результату Празького cаміту, який забезпечить, щоб НАТО, в основі якого лежить зобов’язання колективної безпеки, викладене у Статті 5, залишався основою Європейської безпеки у XXI сторіччі так само, як і протягом його успішної діяльності у XX сторіччі.
Більш конкретно, ми пропонуємо, щоб у Празі Альянс досяг згоди щодо таких питань:
— ефективна роль НАТО у боротьбі проти нових загроз, які становлять міжнародний тероризм та зброя масового знищення;
— поновлена робота над посиленням здатності більш гнучкого розгортання, що дозволить швидко пересувати сили НАТО туди, де вони потрібні;
— запрошення всім країнам, які бажають стати членами НАТО та готові відповідати стандартам НАТО;
— чіткі переваги для обох сторін від нових відносин між НАТО та Росією;
— поглиблені, обопільно корисні відносини між НАТО та Україною, що базуються на цінностях, які поділяють обидві сторони;
— більша увага до району на півдні від НАТО, зокрема в рамках Середземноморського діалогу;
— внутрішня реструктуризація, яка забезпечить ефективність роботи розширеного Альянсу.
— Яку роль в цій новій системі могла б і мала б зіграти Україна? Наскільки Сполучене Королівство було б зацікавлене в підтримці України в її подальшому просуванні до НАТО, на який статус у відносинах з НАТО Україна могла б розраховувати найближчим часом (це буде модернізований механізм консультацій, чи це може бути новий механізм, який передбачатиме певною мірою і участь у виробленні рішень)? Чи можна говорити, що з новим рівнем відносин між сторонами більш вагомим був би і внесок України до загальноєвропейської безпеки?
— Ми вітаємо рішучість України у її прагненні до повної євроатлантичної інтеграції та посилення внеску до європейської безпеки. Ми, разом з іншими країнами НАТО, продовжуємо надавати практичну допомогу в цьому напрямку. Ми активно підтримали рішення міністрів закордонних справ країн НАТО на їхній травневій зустрічі у Рейк’явіку дати новий поштовх та вкласти новий зміст у партнерство з Україною, зокрема шляхом більш інтенсивних консультацій та співробітництва з політичних, економічних та оборонних питань.
Щоб розвивати більш тісні стосунки між НАТО та Україною, Україна має чітко заявити про її повагу до основних цінностей та стандартів Альянсу, серед яких стабільна демократія, ринкова економіка, верховенство закону та реформування оборонного сектора. Занепокоєння НАТО, що Україна не відповідає цим стандартам у певних галузях, були висловлені міністрами країн НАТО на зустрічі на міністерському рівні НАТО — Україна у Рейк’явіку. Зокрема, були згадані свобода преси та заяви, які стосувалися постачання Україною важкої зброї до Македонії. Нещодавно країни НАТО висловили занепокоєння щодо заяв преси про причетність України до програм розробки зброї масового знищення у третіх країнах всупереч резолюціям Ради Безпеки ООН.
— Чи може Україна розраховувати на підтримку Великої Британії в процесі свого приєднання до інтенсивного діалогу і Плану дій з набуття членства (Membership Action Plan)? Які сьогодні можуть бути проблеми на цьому шляху? До чого потрібно бути готовим Україні і українцям у цьому контексті?
— Ми вважаємо, що Україні слід в першу чергу зосередитися на розробці поширеного особливого партнерства згідно з Хартією Україна — НАТО, погодженою в Рейк’явіку. Існуюча угода має великий потенціал для подальшої роботи, і ми сподіваємося, що Україна повністю використає цю нову можливість.
У більш віддаленій перспективі, згідно з політикою відкритих дверей НАТО, Україна могла б у принципі бути потенційним учасником Плану дій з набуття членства — поряд з іншими країнами, які беруть участь у Програмах партнерства НАТО. Але як швидко це може статися, залежатиме від здатності України демонструвати відданість стандартам НАТО.
— Якою є найслабша ланка сьогоднішнього НАТО (багато, зокрема, говориться про проблеми довіри між США та європейськими союзниками)?
— НАТО є надзвичайно міцною організацією, що довели понад сорок років підтримання миру в Європі протягом холодної війни та нещодавній успіх у допомозі поновленню миру на Балканах. Тепер важливе завдання для всіх нас — це забезпечити, щоб поширений Альянс мав необхідні структури, можливості та партнерства для успішного захисту нас проти різноманітних загроз, що постають перед нами на початку ХХI сторіччя.