«Слабкі держави рано чи пізно дорого заплатять за свою бездіяльність»
Експерти «Дня» — про наслідки можливого укладення Пакту Трампа-Путіна на кшталт угоди, яку 1939 року підписали Ріббентроп і Молотов
Схоже, що світ поступово готують до великої домовленості між новообраним президентом США та російським лідером Володимиром Путіним. Зокрема про це йдеться в американській газеті The Washington Post у статті під заголовком «На горизонті — пакт Трампа з Путіним?».
«Трамп заявив про своє бажання: «Я хочу дружити з Росією». Він також хоче співпрацювати з Кремлем з широкого кола питань — від спільних операцій з боротьби з тероризмом, особливо проти «Ісламської держави», до запобігання розповсюдження ядерної зброї та просування Ірану й Північної Кореї… Потепління у відносинах між США та Росією відповідало б особистим і політичним інтересам двох лідерів», — наголошує видання.
Нагадаємо, що до Нового року інша впливова американська газета The Wall Street Journal надрукувала статтю українського олігарха Віктора Пінчука, який закликав Київ до односторонніх поступок Кремлю у статті «Україна має піти на болісний компроміс заради миру з Росією».
«День» у статті «”Компроміси Пінчука” = “Мюнхен-2017”?» уже дав оцінку такій ініціативі Пінчука, який збагатився завдяки тому, що став зятем президента Леоніда Кучми (1994-2004), котрий позиціонує себе у світі як філантроп, а сам робив багатомільйонні внески у фонди Клінтонів, Блера й заплатив кругленьку суму, щоб кандидат від республіканської партії Дональд Трамп виступив скайпом перед авдиторією Ялтинської європейської стратегії 2015 року.
Треба зазначити, що 1 січня на сайті Politico.com було опубліковано дуже серйозну статтю під назвою «Реальна довгострокова гра Путіна». Її автор Моллі Макк’ю наголосила, що світовий порядок, який ми знали, вже завершився, і Росія швидко діє, щоб скористатися перевагою. Чи зможе Трамп своєчасно зрозуміти, що почалась війна, щоб перемогти у ній.
«День» звернувся до міжнародних та українських експертів з проханням прокоментувати можливість ухвалення Пакту між Трампом і Путіним, а також дати оцінку ініціативі українського олігарха, який пропонує Києву піти на болісний компроміс заради миру з Москвою.
«Стаття Пінчука із закликом до болісних компромісів з боку України є спробою поставити себе як можливого наступника Порошенка»
Стівен БЛАНК, старший науковий співробітник Ради американської зовнішньої політики, Вашингтон:
— Ще зарано говорити про деталі політики щодо будь-якого питання у наступній адміністрації, включаючи питання, що стосуються України. Але ми не можемо виключити можливість угоди з Москвою, яка відбуватиметься за рахунок не тільки України, її суверенітету і територіальної цілісності, а й за рахунок інших пострадянських держав і навіть колишніх членів Варшавського договору, тобто Східної Європи. Якщо така угода матеріалізується, то вона ставить під питання життєздатність як НАТО, так і ЄС й забезпечить Путіну перемогу, про яку він і його попередники мріяли, прагнучи отримати безперечну перевагу в Європі й на території колишнього Радянського Союзу.
У цьому контексті нова стаття Пінчука із закликом до болісних компромісів з боку України є спробою поставити себе як можливого наступника Порошенка, якщо така угода постане, й повністю підірвати нинішній український уряд. Він представляє себе як людину, що сумісна з Москвою. Або, якщо використовувати метафору Другої світової війни, Кіслінга та Петена щодо Путіна. До того ж така можливість дозволила б йому та його соратникам і надалі збагачуватись за рахунок українського народу й повернути Україну назад до ситуації, яка суперечить усьому досвіду незалежності, а насправді васалітету щодо Москви.
Також у цьому контексті ми ще не можемо оцінити вплив ідей, запропонованих Генрі Кіссінджером або його колегами про нейтралізацію України й формально від’єднання Криму та визнання його частиною Росії. Але це не відповідає заявам, які було озвучено Трампом у його виборчій кампанії 2016 року. Проте ніхто, хто, за прогнозами буде в адміністрації, не говорить про ці проблеми. А ганебні твіти Трампа радше говорять про його погляди, а не про конкретні напрямки політики, незалежно від того, наскільки погано поінформованими й необдуманими можуть бути погляди новообраного президента. Насамкінець, з усіх названих причин зараз неможливо дізнатися, чи розуміє Трамп, якими є цілі та стратегії Путіна.
«У мене є відчуття, що сценарій Трамп-Путін є цілком можливим»
Лінкольн МІТЧЕЛ, політолог, колишній професор Колумбійського університету, автор книги The Democracy Promotion Paradox, Вашингтон:
— У мене є відчуття, що сценарій Трамп-Путін є цілком можливим. Трамп дуже відкрито заявляв про своє захоплення Путіним і також експлуатував настрої серед американського електорату, який втомився від участі США в кожному куточку світу, і хоче, щоб країна зосередилась на внутрішніх проблемах. Також неабияк турбує те, що так багато високопоставлених і пересічних республіканців змінили свої погляди щодо Путіна, тому що Трамп говорив про нього приємні речі. Тож, загалом, я думаю, що Пінчук може мати рацію.
Я не думаю, що Трамп має тривалу зосередженість, інтерес або інтелект, щоб поставити під сумнів його нинішні переконання. Для мене незрозумілими є причини почуттів Трампа до Путіна, але вони реальні. Більш можливим є наступний сценарій: або хтось із оточення Трампа пояснить, чому Путін не є другом США та наших союзників, або Путін зробить чи, ймовірніше, скаже щось таке, що обурить Трампа, і тоді Трамп розсердиться на хазяїна Кремля.
«Прагматичний обмін в дусі улюбленої Путіним політики XIX століття, здається, влаштує усіх»
Микола КАПІТОНЕНКО, виконавчий директор Центру дослідження міжнародних відносин, Київ:
— «Велика угода» між Трампом та Путіним, про яку так довго говорили багато хто з тих, хто не хотів перемоги мільярдера на виборах, знову розбурхує уяву спостерігачів. Особливо в Україні: її основою може стати згода Вашингтону на перебування країни в російській зоні впливу.
Резонуючі ідеї на цю тему були сформульовані нещодавно колишнім держсекретарем США Генрі Кіссінджером та українським олігархом Віктором Пінчуком. Їх лейтмотив приблизно наступний: Україні доведеться шукати компроміс з Росією, і він буде складним і болючим.
У зв’язку із цим варто зазначити наступне: загалом адміністрації Трампа нічого не завадить запропонувати Путіну обмін України на важливе для них сприяння щодо Сирії, ядерного нерозповсюдження й тероризму. Напевно, багато хто у Вашингтоні вважатиме угоду хорошою, оскільки в обмін на другорядне питання зможуть отримати щось важливіше. В тому, що Україна стала для США є другорядним питанням, відповідальних шукати довго не треба. Складнощі реалізації американської політики на Близькому Сході теж відомі. Прагматичний обмін в дусі улюбленої Путіним політики ХІХ століття, здається, влаштує усіх.
Чи влаштує він Україну? Анексія і війна сформували стійкий антиросійський елемент української ідентифікації, і в цьому Кремлю звинувачувати нема кого, крім самого себе. А це означає, що яким би розмитим не залишалося болото внутрішньоукраїнської політики, нав’язати курс «назад до СРСР» буде неможливо. Принаймні, тій слабкій, неефективній та непривабливій Росії, якою вона є на сьогоднішній день. Це міркування, як не парадоксально, робить угоду ще привабливішою в очах американців. Віддати Росії під виглядом поступки те, чого вона не може взяти — що може бути краще?
Паралелі з 1930-ми роками зайві. Горезвісна політика умиротворення, пакт Молотова-Ріббентропа та криза безпеки в Європі відбувалися тоді в зовсім інших умовах доядерного, державо-центричного світу. Хоча загальний урок може бути винесено: слабкі, неефективні держави рано чи пізно будуть дорого платити за свою бездіяльність.
Нам потрібно усвідомлювати, що за все потрібно платити: і за реалізацію таких планів, і за пропозицію альтернатив. Затягування з перетворенням на нормальну державу загрожує внутрішніми розколами, а відсутність ініціативи у зовнішній політиці — остаточним і безповоротним перетворенням на об’єкт міжнародних відносин.
Щодо цілей Пінчука у зв’язку з публікацією статті в The Wall Street Journal. Річ у тому, що ця ідея ставатиме дедалі популярнішою, особливо якщо війна затягуватиметься без перспектив виходу. А саме це станеться якщо Путін і Трамп домовляться: Путін легко перетворить нас на Придністров’я. Невдовзі Давос, потім Мюнхен — Пінчук буде там просувати ідею далі. Його бізнесу потрібен мир, і я думаю, не тільки його.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети