Спроба № З по-бельгійськи
Летерм укотре подав у відставкуСхоже, пальму першості політичної нестабільності в Європі поступово завойовує Бельгія, обганяючи в цьому колишнього лідера за кількістю урядових криз — Італію. Таким чином, осередком однієї з найбільш нестабільних політичних систем може стати столиця, в якій розташована штаб-квартира Європейського Союзу і НАТО. Днями прем’єр-міністр країни Ів Летерм утретє подав прохання про відставку зі своєї посади через скандал довкола продажу бельгійської банківсько-страхової групи Fortis. За словами його преса-секретаря, Летерм не збирається більше повертатися у крісло глави уряду. Як повідомлялося раніше, король бельгійців Альберт ІІ збирається визначитися з кандидатурою нового прем’єр-міністра до католицького Різдва, яке відзначається 25 грудня. Бельгійські ЗМІ називають трьох найбільш вірогідних кандидатів на прем’єрське крісло — Ѓі Верхофстадта і Жана-Люка Деена, які раніше вже очолювали уряд, а також голову нижньої палати парламенту Бельгії Ермана ван Ромпі. Хоч Ів Летерм передав Альберту ІІ прохання про колективну відставку уряду, монарх, який формально є главою держави, поки що не дав відповіді й проводить інтенсивні консультації з лідерами політичних партій. Мета зустрічей — в умовах фінансово-економічної кризи швидко знайти заміну Летерму. При цьому передбачається, що на кабінет міністрів чекають кадрові перестановки.
Разом із тим, король може не прийняти відставку уряду. Згідно з «катастрофічним», як називають його ЗМІ, варіантом розвитку подій, можуть бути призначені дострокові парламентські вибори, за підсумками яких лідеру партії, котра перемогла, нададуть конституційне право сформувати уряд. Нині урядову коаліцію, що перебуває при владі, утворили п’ять політичних партій, що дозволило подолати гостру політичну кризу, пов’язану з формуванням нового кабінету, що тривала дев’ять місяців.
Нагадаймо, що ще влітку Бельгія була на межі розколу: фламандська Національна партія вийшла з коаліції, висунувши вотум недовіри прем’єр-міністрові Летерму. Над створенням цієї коаліції обраний у липні 2007 року глава держави Ів Летерм працював до березня 2008 року. Проте кабінету міністрів не вдалося наділити регіони більшою владою та покласти край кризі влади у країні. Тоді прем’єр виявив намір піти у відставку, на що король Бельгії Альберт II відповів відмовою і скликав так звану Раду мудреців.