Старий «Новий Азербайджан»
Опозиція вимагає скасувати результати виборів![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20051108/4205-3-1.jpg)
Доступні учора на момент здачі номера попередні підсумки парламентських виборів, які пройшли у неділю в Азербайджані, свідчать про перемогу правлячої партії «Єні Азербайджан» («Новий Азербайджан») — вона отримає більше половини депутатських місць. Серед обраних кандидатів від партії влади — дружина президента Мехрібан Алієва, яка набрала в своєму окрузі бiльше 90% голосів. Згідно з попередньою інформацією, опозиційна партія «Мусават» отримає чотири місця, партії Громадянської солідарності та «Ана Ветен» — по два. По одному депутатському мандату дістанеться представникам Народного фронту Азербайджану, «Умід» та ще чотирьох партій. Незалежні кандидати завоювали 40 із 125 місць у парламенті. Явка виборців у неділю була набагато нижчою, ніж під час попередніх виборів: згідно з даними ЦВК, вона становила 46,8%. Влада говорить про те, що голосування проходило в демократичній атмосфері. Однак опозиційний блок «Азадлиг» заявив, що його спостерігачами було зареєстровано близько 30 тисяч порушень на всій території Азербайджану. Голова ЦВК Мазахір Панахов не виключив можливості скасування результатів голосування на деяких виборчих дільницях, але «лише якщо факти грубих порушень закону будуть доведені».
Лідер Народного фронту Азербайджану Алі Керімлі сказав, що вибори «були сфальсифіковані в масовому порядку». «Починаючи з 8 листопада ми приступаємо до мирної боротьби за скасування результатів сфальсифікованих виборів», — заявив Керімлі.
Спостерігачі від СНД вважають, що окремі технічні порушення не могли вплинути на результати виборів. «Ідеального та стерильного нічого не буває», — заявив РІА «Новости» голова місії Володимир Рушайло. На його думку, після виборів завжди бувають незадоволені їхнiми підсумками: «При такій змагальності та конкуренції, коли на 125 місць претендують понад 1500 осіб, велика маса тих, що програли, висловлюють невдоволення голосуванням». Спостерігачі від СНД заявили про «численні факти фальсифікації» при... проведенні екзит-полів. На думку «співдружніх» контролерів, опитування проходили з грубими порушеннями. «На двох дільницях у Баку було навіть зафіксовано випадки, коли представники американських компаній «Консалтинг груп» та «Мітофськи інтернешнл» заповнювали анкети без опитування респондентів», — говориться в заяві місії СНД. Проте доступні вчора результати екзит-полів не дуже відрізнялися від офіційних підсумків голосування. Про легітимність виборів заявив і представник американської асоціації міжнародних стратегічних досліджень Йозеф Ботанський. Інша думка — у спостерігачів від ОБСЄ. За словами представника місії Елсі Гастінгса, «парламентські вибори в Азербайджані не відповідали міжнародним нормам і демократичним стандартам». «Незважаючи на те, що було виявлено волю президента Азербайджану Ільхама Алієва в зусиллях щодо прозорості та чесності виборів, у день голосування виконавчі структури на місцях фактично не дали їй реалізуватися», — зазначив Гастінгс. «На жаль, добрі наміри зiткнулися з поганою практикою», — сказав глава делегації ПАРЄ Лео Платвоєт.
Деякі українські спостерігачі до Азербайджану не потрапили. Керівник прес- служби Міністерства закордонних справ Василь Філіпчук заявив, що «у Києві стурбовані затриманням в аеропорту Баку 16 громадян України та їх депортацією на батьківщину». Серед тих, кому в суботу так i не вдалося побувати далі, ніж бакинський аеропорт, — директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран та заступник голови політвиконкому партії «Пора» Євген Золотарьов. На думку МЗС, цей інцидент «створює недоброзичливу атмосферу в двосторонніх відносинах». У той же час посол Азербайджану в Україні Талят Алієв повідомив, що українці не були депортовані, як вони про це заявили раніше. За словами посла, «влада республіки в м’якій формі пояснила цим громадянам України небажаність їхньої присутності в Азербайджані». Талят Алієв також зазначив, що в республіці вже були присутні легальні спостерігачі від українського ЦВК.
За словами посла, із поствиборною ситуацією в Азербайджані скоро ознайомиться Президент України Віктор Ющенко, — він відвідає Баку з державним візитом у другій половині листопада.
БЛIЦ-IНТЕРВ’Ю
Лейла АЛІЄВА, президент Центру національних і міжнародних досліджень, Баку
— Який баланс між впливом на результат виборів передвиборної кампанії й самого дня голосування?
— Раніше основна фальсифікація відбувалася у день виборів. А цього разу порушення відкритості тривало протягом усієї передвиборної кампанії. В основному воно полягало у залякуванні виборців і в купівлі голосів. Самі ж вибори були відносно прозорими. Як і раніше, влада маніпулювала вразливими групами виборців: військовими, біженцями і т.д. Але, на відміну від минулих років, не було інтенсивного використання каруселі, — завдяки чорнилу для маркування пальців. Як і раніше, представники державних структур відігравали провідну роль у виборчих комісіях. Як і раніше, були помічені зайві бюлетені. Обличчя парламенту, по суті, абсолютно не змінилося. З’явилося кілька нових осіб — але переважно це люди, близькі до уряду, або просто не дуже значні фігури.
Усі попередні заяви опозиції свідчать про те, що вона діятиме в рамках конституції й до кінця проводитиме мирні демонстрації — лише якщо влада не спробує перервати їх грубим шляхом. Усе залежатиме від того, як поведе себе влада, та від реакції міжнародної спільноти. Хоча цього разу місцеві оцінки стали більш значущими. Місцевих спостерігачів було дуже багато, і їхня думка відрізняється від перших оптимістичних заяв. Вони надають зовсім іншу інформацію, говорять про те, що порушень було чимало.
— У чому, на вашу думку, ключові відмінності між нинішньою ситуацією й осінню 2003 року, коли були придушені акції протесту опозиції після президентських виборів?
— Набагато більшу увагу приділено характеру виборів з боку іноземних держав. На мій погляд, азербайджанська опозиція і суспільство краще організовані й підготовлені до можливих поствиборних сценаріїв. Але очевидно, що влада не має наміру особливо змінюватися й прагнути до змін у країні.
ДО РЕЧІ
Як повідомив «День» директор Міжнародного інституту демократії Сергій ТАРАН, наша газета «стала дуже популярною серед азербайджанських служб національної безпеки». «День» роздавали на борту літака, і я залишив собі примірник, оскільки в цьому номері було опубліковане інтерв’ю з лідером партії «Мусават» Ісою Гамбаром, — розповів Сергій Таран. — Я подумав, можливо, це буде цікаво кому-небудь у Азербайджані. Газетою дійсно зацікавилися — працівники азербайджанського Міністерства національної безпеки. Вони, очевидно, вирішили, що це агітаційний матеріал, щоправда, чомусь українською мовою, і дуже активно прореагували: довго шукали ксерокс, на якому можна було б скопіювати вашу газету».