Перейти до основного вмісту

«Супервівторковий» підсумок

Клінтон і Маккейн на крок наблизилися до президентства
07 лютого, 00:00
ПОКИ «РІШЕННЯ ДЛЯ АМЕРИКИ», ЯКЕ ПРОПОНУЄ СІМЕЙСТВО КЛІНТОНІВ, НЕ ЗАБЕЗПЕЧИЛО ГІЛЛАРІ НЕОБХІДНОЇ ПІДТРИМКИ / ФОТО РЕЙТЕР

Голосування, яке відбулося у США у «супервівторок», формально не виявило у демократів абсолютного переможця проміжних президентських виборів. У той самий час ніхто з кандидатів-республіканців не зійшов із дистанції. Усі основні учасники перегонів — демократи Гілларі Клінтон і Барак Обама, а також республіканці Джон Маккейн, Мітт Ромні і Майк Хакабі виступили ввечері у вівторок у своїх передвиборних штабах із заявами, в яких оголосили, що поки продовжуватимуть боротьбу на наступних етапах «праймеріз». Такий основний підсумок «праймеріз» і зборів партійних активістів, які відбулися 5 лютого у 24 штатах США, на яких демократи та республіканці обирають претендента, який балотуватиметься від партії на президентських виборах. Нагадаємо, що Демократична та Республіканська партії проводили «праймеріз» у 19 штатах, плюс до того демократи влаштовували публічне голосування ще у трьох, а республіканці — у двох. Важливість «супервівторка» полягає в тому, що в цей день виборці обирають 42% делегатів на національні з’їзди партій.

У демократів продовжує лідирувати колишня перша леді Америки, сенатор від штату Нью-Йорк Гілларі Клінтон, а у республіканців — сенатор від Арізони Джон Маккейн. Примітно, що в ході «супервівторка» у демократів Барак Обама переміг у 13 штатах, Гілларі Клінтон — у восьми штатах. Однак Клінтон отримала більше голосів завдяки перемозі у великих штатах, зокрема Нью-Йорк або Каліфорнія. Із урахуванням попередніх «праймеріз» і підсумків «супервівторка» сенатор-демократ Гілларі Клінтон набирає 725 голосів делегатів партійного з’їзду. У сенатора-демократа Барака Обами — 625 голосів делегатів.

У республіканців Джон Маккейн переміг у дев’яти штатах, у тому числі — Каліфорнії та Нью- Йорку. Мітт Ромні — у семи штатах, Майк Хакабі — у п’яти. У результаті Маккейн заручився підтримкою 525 делегатів республіканського з’їзду. У Мітта Ромні 223 делегата, у Майка Хакабі — 145.

На думку спостерігачів, у ході «супервівторка» сенатору Клінтон вдалося відшкодувати втрати, яких вона зазнала у час перших «праймеріз». Також спостерігачі вважають, що в республіканському таборі переможцем є Маккейн. Який, до речі, після цього голосування заявив своїм прихильникам, що саме він є головним претендентом на номінацію від Республіканської партії.

Для того, щоб стати офіційним претендентом від партії на посаду президента США, будь- якому кандидату-республіканцю необхідно заручитися підтримкою не менше 1 тис. 191 делегата з’їзду. Для того, щоб стати офіційним претендентом від партії, будь-який із кандидатів-демократів повинен заручитися підтримкою як мінімум 2 тис. 25 делегатів з’їзду.

Наступний етап проміжних виборів відбудеться 9 лютого і пройде у штатах Луїзіана, Вашингтон, Небраска та Канзас. Національні з’їзди кожної з партій відбудуться у серпні—вересні. Саме тоді будуть остаточно оголошені кандидати на листопадових президентських виборах.

ДОВІДКА «Дня»: «Праймеріз» — попереднє голосування, в ході якого вибирається по одному кандидату від кожної партії. Мета проведення — кандидати від однієї партії не повинні відбирати голоси один в одного в основних виборах, оскільки їхній електорат, в основному, дуже близький.

КОМЕНТАР

Зважаючи на результати попереднього голосування в 24 штатах, чи можна вважати, що Гілларі Клінтон і Джон Маккейн забезпечили собі номінацію відповідно від Демократичної та Республіканської партій? Що означає їхня номінація для українсько-американських відносин? Хто буде переможцем на президентських виборах, які відбудуться 4 листопада?

Юрій ЩЕРБАК, екс-посол України в США:

— Я думаю, що це закономірний результат. Незважаючи на те, що Обама є блискучим політиком, цікавою й яскравою людиною, в останню хвилину у виборців спрацьовує інстинкт тверезого розрахунку. Вони розуміють, що Обама є менш прохідним, тому що в Америці афроамериканці становлять 12 відсотків. Навряд чи зараз можна сподіватися, що афроамериканця оберуть президентом США. Хоч як би там було, расові упередження в цій країні залишилися і випливають на виборах у певних моментах. Тому я думаю, що Клінтон собі забезпечить остаточну перевагу і отримає номінацію від Демократичної партії. На неї працює потужний клан і її чоловік Білл Клінтон — це потужна сила.

Я дуже радий, що Маккейн, який користується повагою не тільки в Республіканській партії, але й поза її межами, має шанси отримати номінацію від Республіканської партії. Я не знаю іншого сенатора, який би так як Маккейн приділяв увагу Україні, особливо питанням безпеки нашої країни. Маккейн весь час попереджає про загрозу російського імперіалізму, неоімперіалізму. Він був автором кількох резолюцій на підтримку України і, зокрема, підтримує наші євроатлантичні прагнення. Я думаю, що для нас це також позитивний вибір. Тому що він свідомо і принципово підтримує Україну.

Хілларі Клінтон у якості президента буде відновлювати «м’яку силу» Америки, довіру до країни і налагоджувати відносини в тому числі з Україною, в якій вона побувала декілька разів. Клінтон дуже добре знає нашу дійсність.

Тому я думаю, що вибір і республіканського, і демократичного кандидата — на нашу користь. Я не кажу вже, що це на користь Сполученим Штатам, які повинні вийти з глибочезної кризи. Я передбачаю, що і Маккейн не буде продовжувати політику свого попередника, який закінчує президентство з підірваними фінансами, моральним духом нації, з трагічною війною, яка досі залишається незакінченою. Але не слід очікувати негайного виведення американських військ з Іраку. Щоб не говорили, але в цій країні почався період певної стабілізації. Американці будуть намагатися це довести до кінця. Але я думаю, що відновиться зв’язок США з європейським континентом.

Що стосується прогнозів, то у США вже встановилася традиція, що співвідношення між переможцем і переможеним становитиме 51 відсоток до 49. Маккейна будуть підтримувати більш консервативно налаштовані південні штати, а також сільські штати, а Хілларі відповідно на східному узбережжі, штати, у яких високорозвинена промисловість і зосереджений науковий та інтелектуальний потенціал, а також жіноцтво. І саме жіноцтво може відіграти вирішальну роль. Адже головне гасло Гілларі: «Тебе не чує нинішній уряд. Я тебе чую».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати