Перейти до основного вмісту

«Силове» повернення?

«Не можна Європі «гібридною дипломатією» дискредитувати основоположні принципи ПАРЄ в угоду російському агресору», — Ганна ГОПКО
28 листопада, 17:34
ФОТО REUTERS

Днями у британському виданні Financial Times з’явилася публікація під назвою «Керівники Ради Європи побоюються, що Москва може вийти з організації». Припущення про те, що російська делегація може повернутися в ПАРЄ викликало обурення в Україні. Проте заяви генсека Ради Європи Турбйорна Ягланда вже знайшли підтримку в Німеччині. На запит DW про позицію Берліна щодо ролі Росії в Раді Європи МЗС Німеччини відповіло, що «уряд Німеччини підтримує генсека РЄ Турбйорна Ягланда в його зусиллях з пошуку рішення для майбутніх викликів». «Чи буде і з якими правами російська делегація знову братиме участь у засіданнях Парламентської асамблеї Ради Європи, повинні вирішувати сама російська делегація або ПАРЄ, до якої входять депутати країн-членів Ради Європи», — йдеться в заяві німецького зовнішньополітичного відомства.

За даними видання Fianancial Times, розмови про повернення російської делегації в ПАРЄ ведуться в організації, а деякі провідні члени організації вже розпочали процедурні кроки, спрямовані на те, щоб це відбулося.

«Буде дуже, дуже погано, якщо Росія піде... тому що конвенція і суд були такі важливі для російських громадян. Це буде негативним розвитком для Європи, оскільки ми матимемо Європу без Росії. Це буде великий крок назад для Європи», — заявив у інтерв’ю Ягланд. За його словами, «ніхто не хоче давати сигнал, що ми приймаємо анексію Криму. Йдеться не про підривання цієї принципової позиції», йдеться лише про захист прав людини в Росії та Криму, або «будь-якому іншому місці на континенті».

У відповідь речниця МЗС України Мар’яна Беца нагадала у Twitter, що Росія не виконала жодної резолюції в рамках РЄ, ООН чи ОБСЄ. «У питанні виконання міжнародного права, цінностей не може бути компромісів», — зазначила вона.

«Який сором. Генсек Ягланд веде переговори про зняття санкцій, але не вимагав від Росії діяти відповідно до принципів верховенства права і прав людини. Почався розпродаж індульгенцій. Чорна п’ятниця для демократії загалом і РЄ, зокрема», — написав у Twitter голова постійної делегації в ПАРЄ Володимир Ар’єв. «Логіка генсека Ягланда: давайте дозволимо Росії порушувати права людини в Україні для того, щоб захистити права людини в Росії. Напрошується питання щодо справжніх намірів Ягланда», — додав він.

Постійний представник України в Раді Європи Дмитро Кулєба заявив у коментарі Fianancial Times, що примирення «без плати Москвою за це жодної ціни означатиме, що ця організація дискредитує себе і в Україні, і по всьому регіону». «Якщо це станеться, ми переглянемо наші відносини з Радою Європи», — відзначив Кулєба.

КОМЕНТАР

«День» звернувся до голови Комітету з закордонних справ Верховної Ради України Ганни ГОПКО з проханням прокоментувати, що стоїть за спробами повернути російську делегацію в ПАРЄ і якою має бути позиція України в цьому питанні:

— Очевидно, що такі спроби повернення РФ до ПАРЄ — це ціла система, яка показує, що дехто вже просто йде ва-банк, щоб це зробити.

Треба чітко розуміти, що до того Ягланд провів низку зустрічей, візитів, наприклад зустрічався з президентом Франції Макроном, з представниками Великобританії.

Для України важливим є те, що Росія, якщо хоче повернутися в ПАРЄ, повинна виконати низку передумов, наприклад, виконати резолюції ПАРЄ, де чітко засуджується і визнається російська агресія. Були достатньо жорсткі резолюції, де є чітке покладання відповідальності саме на Росію. Ми щодня бачимо людські жертви на сході України.

Цікаво, чи безоплатно лобіюють повернення Росії в ПАРЄ, прикриваючись різними аргументами про доступ громадян РФ  до Європейського суду з прав людини. Як можна росіянам давати доступ до можливостей захисту в той час як порушуються права українських громадян, зокрема, кримських татар? Унаслідок конфлікту, спричиненого російською агресією страждає Україна.

Підірвано базові принципи, відбувається дискредитація європейських інституцій, системний наступ РФ через проплачених лобістів, корумпованих єврочиновників на всю систему європейських організацій, які страждають саме через російський вплив.

Для України РЄ має цінність як організація, яка захищає фундаментальні права, принципи, поважає територіальну цілісність і суверенітет, виступає проти застосування сили та порушення міжнародного права. Ми тісно співпрацюємо з іншими інституціями РЄ, такими як Венеційська комісія. Якщо Росія повернеться в ПАРЄ силовим, з корупційним присмаком, шляхом, без виконання жодних передумов (адже на сході України тривають обстріли, порушуються права кримських татар в Криму, зростає кількість затриманих активістів), то Україна, очевидно, ставитиме питання, і будуть обговорення, чи є нам сенс бути в такій організації і що вона нам дає.

У нас з РЄ є окремий проект щодо здійснення реформ. Це одразу спричинить сумніви. Не можна такою гібридною дипломатією дискредитувати основоположні принципи в угоду агресору, бо це тільки збільшить його агресивні дії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати