Перейти до основного вмісту

Силове рішення

Грузинська поліція розігнала демонстрантів
08 листопада, 00:00

Влада Грузії не дотримала обіцянки про незастосування сили проти опозиції. 7 листопада тбіліська поліція розігнала мітинг перед будівлею парламенту. Акція ще більше розпалила і без того напружену ситуацію. І якщо вчора більшість експертів прогнозувала мирний вихід, сьогодні ніхто не знає, що буде завтра.

Операція розпочалася о 07.30 за тбіліським часом. У штурмі брали участь понад 200 силовиків. На щастя, обійшлося без жертв, але тяжко побито кількох демонстрантів. Крім того, затримано кілька чоловік. У тому числі одного з лідерів опозиції Георгія Хіндрава, якому не дають можливості зустрітися зі своїм адвокатом. Він підозрюється у вживанні важких наркотичних речовин. За словами очевидців, правоохоронні органи діяли з особливою жорстокістю. Вони не пощадили навіть учасників голодування. Дісталося і журналістам, у яких відібрали камери. Побито кілька операторів, які спробували вчинити опір поліцейським.

Час початку операції було вибрано не випадково. Щодня до пізньої ночі перед парламентом перебували кілька тисяч мітингувальників, а під ранок їхня кількість значно зменшилася. За словами голови Лейбористської партії Шалви Нателашвілі, під час штурму перед парламентом чергувало не більше 100 мирних демонстрантів.

Влада пішла на такi рішучі кроки після рішення опозиції про створення наметового містечка. Відразу після спецоперації по телебаченню виступив Мер Тбілісі Гігі Угулава. За його словами, уряд був змушений вжити заходів для відновлення правопорядку. «Після очищення території демонстранти знову зможуть зібратися і мирно висловити свою думку, — заявив пан Угулава. — Проте паралізувати рух на центральному проспекті міста ми більше не дозволимо. Незаконне й рішення опозиції про створення наметового містечка в центрі Тбілісі».

Події також прокоментував і шеф тбіліської поліції Георгій Гегечкорі. Згідно з його заявою, операція пройшла без застосування сили і спецзасобів. «Побачивши нас, мітингувальники вирішили не нагнітати пристрасті і залишили територію з власної ініціативи», — повідомив журналістам Гегечкорі.

Незважаючи на рішучість влади опозиція не має намір здаватися. Через дві години після розгону вона в повному складі зібралася перед парламентом і спробувала знову перекрити рух. Проте поліції вдалося відтіснити людей на частину проспекту для пішоходів.

Опозиціонери закликають своїх прихильників прийти до будівлі парламенту і відновити акцію протесту з новою силою. Схоже цей заклик не залишився без уваги. Вже зафіксовано кілька колон, що прямують iз регіонів у Тбілісі. На проспект Руставелі підтягуються і пересічні тбілісці. До них звернувся лідер опозиційної парламентської фракції «Демократичний фронт» Звіад Дзідзігурі: «Влада намагається виправдати своє боягузтво різними методами. Вони кажуть, що наметові містечка не сумісні з порядком і демократичними нормами. Проте хочу нагадати: у Києві такі містечка існували протягом кількох місяців. І я маю великий сумнів, що рівень демократії в сьогоднішній Грузії вище, ніж в Україні».

Поки опозиція розробляє план подальшої дії, поліція продовжує нарощувати сили в зоні конфлікту. До будівлі парламенту вже підтягнуто додаткові сили — патрульна поліція та спецназ МВС Грузії.

У ході розгону демонстрації від сльозогiного газу постраждав грузинський омбудсман Созар Субарі, який у бесіді з журналістами висловив обурення діями поліції під час розгону мітингу опозиції в центрі Тбілісі. «На моїх очах спецназ жорстоко розправлявся з людьми. Я бачив все своїми очима, бачив, як били журналіста телекомпанії «Імеді», — заявив С. Субарі. За його словами, «це найгрубіше з найгрубіших порушень прав людини, що сталося в Тбілісі». Омбудсман пообіцяв розповісти міжнародному співтовариству про факти порушення прав людини під час розгону мітингу.

У зв’язку з останніми подіями в країні католікос-патріарх Грузії Іліа II звернувся до представників влади та опозиції із закликом «знайти цивілізований шлях вирішення проблем, оскільки за нами стоїть Грузія». Грузинський патріарх також закликав сторони зробити все для того, щоб «процеси не набули некерованого характеру».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати