«Символічний акт розриву з візантійсько-російсько-совєтським минулим»
Публіцист Юрій ЩЕРБАК - про значення запровадження безвізового режиму між Україною та Євросоюзом
Сьогодні опівночі, з суботи на неділю, у перших восьми країнах ЄС - Фінляндії, Естонії, Латвії, Литві, Румунії, Болгарії, Греції та Кіпрі - розпочалась дія безвізового режиму для громадян України, що подорожують з біометричними паспортами. Безвіз на кордоні буде відкриватися поетапно через те, що різні держави - члени ЄС та країни Шенгенської зони перебувають у різних часових поясах.
О першій ночі дія безвізового режиму поширився на практично всю територію Євросоюзу, а також на країни - члени Шенгену, що не входять до ЄС. Ще за годину безвіз поширився на Португалію, а о третій ночі безвізовою стала Ісландія. Винятками з безвізового режиму лишаться Велика Британія та Ірландія, що проводять власну візову політику.
Безвізовий режим дає право на короткострокове відвідування країн ЄС (не більше 90 днів перебування на кожні 180 днів) для громадян України, які подорожують з біометричними закордонними паспортами.
У перші години після набуття чинності безвізовим режимом сотні громадян України вільно перетнули кордон з країнами Європейського Союзу. Про це повідомляє Департамент консульської служби МЗС у Facebook.
Перший "безвізовий потяг" Київ - Перемишль з 40 активістами, експертами та журналістами сьогодні вранці вирушив з української столиці. Про це повідомила віце-прем’єр з питань європейської інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе на своїй сторінці у Facebook.
Президент Європейської Ради Дональд ТУСК на своїй сторінці у Twitter так охарактеризував початок дії безвізового режиму між Україною та ЄС: «День, який запам’ятаємо. Безвізові подорожі для українців стали реальністю. Це зближує нас».
Про зняття бар’єру між Україною і ЄС заявила у записаному відео з нагоди набрання чинності безвізовим режимом між Україною та Євросоюзом високий представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Федеріка Могеріні. "Сьогодні ми прибрали бар'єр між українцями і громадянами країн ЄС. Більше немає віз для короткострокових поїздок між нашими країнами. Ми це зробили, і ми зробили це разом. Україна втілила реформи, які вимагали її громадяни, і ми в Європейському союзі дотрималися своєї обіцянки. Це те, що ми називаємо win-win рішення, коли у виграші обидві сторони. Воно створює нові можливості для всіх нас, зміцнює наші економіки, безпеку і нашу дружбу», - сказала Могеріні.
Напередодні, виступаючи на Європейській площі на концерті з нагоди скасування візового режиму для України, Президент України Петро Порошенко зазначив, що безповоротне розставання з Москвою відбудеться напередодні 12 червня, головного державного свята Росії - дня проголошення її суверенітету. «І в цьому, до речі, є певний символізм. Ми нарешті незалежні один від одного – політично, економічно, газово-енергетично і навіть духовно, нарешті ми вільні від їхніх «скрепів», - підкреслив він.
«День» звернувся до громадського діяча і публіциста Юрій Щербака з проханням прокоментувати значення цієї події - запровадження безвізового режиму - для України.
- Я вважаю, що це дуже важливий етап. Це символічний акт розриву з візантійсько-російсько-совєтським минулим. Чотириста років над нами висить оця страшна гора, що ми єдиний народ, що ми православні тощо. Хоча наше православ’я абсолютно відрізняється від російського православ’я, бо ми були прямо посвячені з Візантії, а не з Москви, якої тоді ще й не існувало. Думаю, що це дуже важливий акт. Але він хоча й приємний, проте не є одномоментним. А це процес, в ході якого ми повинні не радіти якимось символічним подіям, дуже серйозно взятися за роботу і постійно наближати стандарти до європейських. Поки у нас будуть грубі порушення прав людини, поки у нас не буде толерантності, поки у нас будуть брудні бійки у парламенті, про європейське обличчя України буде дуже важко судити. Це все треба пройти. Я переконаний, що це займе мінімум два покоління. Але ми на правильному шляху, і дуже добре, що відбувся цей безвіз.
Перше за все, мені не хотілось думати, що хтось щось зробить, щоб зганьбити Україну і припинити цей процес. Я згадую один аспект, про який ніхто не говорить. Коли Україна вводила безвізовий режим з ЄС, то половина міністерства закордонних справ була проти цього, особливо консульська служба. Збереження візового режиму з ЄС давало гроші, підтримувало звичний порядок. Тоді звучали голоси, зокрема у Верховній Раді, чому ми відкриваємо перед ними кордони, а вони нам нічого натомість не роблять. Я думаю, то була така далекоглядна політика, яка виправдала себе повністю. І тепер ми можемо сказати: ми зрівнялись, вони не дають нам віз і ми їм не видаємо і не потребуємо віз. Це дуже важливий процес. Тому, думаю, його треба вітати.
І по-друге, мені дуже сподобалось, що Президент Петро Порошенко наголосив на прощанні з Росією, причому навів геніальні вірші Лермонтова. А я хочу нагадати, що Шевченко дуже любив Лермонтова, який писав гірку правду про Росію. Президент навів слова: «Прощай немытая Россия, страна рабов, страна господ». Це прозвучало абсолютно пронизливо і прекрасно під час урочистостей, які вчора відбувались на Європейській площі.
Думаю, нам справді є чим пишатись. У нас і так небагато приємних новин. На жаль, ми спраглі за добрими новинами. Ми спраглі за якимось позитивними речами. І це одна з перших і важливих таких позитивних речей, що не означає, що всі українські проблеми вже розв’язано.
Голос із Facebook
Є!! Нарешті є #безвіз! Всіх вас, моїх дорогих друзів в Україні, вітаю. Ви давно це заслужили. Але... Пам'ятайте, що #безвіз - це тільки інструмент. Він не зробіть Україну сучасною європейською країною. Тому не можна розслабитися, довго святкувати і вітати один одного. Зараз перед вами більш важливе завдання - побудувати Європу в Україні. Це означає тільки одне - реформи, реформи і ще раз реформи. І у вас є найкраща дорожня мапа для цього - Угода про асоціацію! Її втілення в життя - це зараз справа Но 1. #безвіз дає поки що плюси не всім вам, але ґрунтовні реформи - ТАК. Це шанс для вас ВСІХ. Тому давайте працювати разом і далі!
Заява Ініціативної групи «Перше грудня» з нагоди набрання чинності рішенням щодо безвізового режиму з країнами ЄС
Це рішення, прийняте Європейським Союзом у непростих умовах, коли Україна, захищаючи свою територіальну неподільність і суверенітет від агресора, фактично перебуває у стані війни з Росією, а країни ЄС піддаються безпрецедентному міграційному тиску, свідчить про далекоглядну мудрість тих, хто підтримав європейську мрію українців.
Воля Майдану стала волею української влади. Непростий шлях до одержання безвізового режиму довів можливість об’єднання всіх гілок влади та громадських організацій навколо спільної мети: нам вдалося виявити політичну і державницьку волю і підняти шенгенську завісу перед мільйонами українців.
Зроблено перший важливий крок в об’єднавчому цивілізаційному русі України до Європи, в подоланні штучних, силою створених і силою підтримуваних кордонів візантійсько-російсько-совєтського світу, ураженого вірусами ксенофобії, ненависті до Заходу, церковного мракобісся, несвободи і шовінізму.
Вільній Україні немає місця в тому задушливому світі.
Однак, зробивши перший важливий, хоч і формальний крок до європейського простору, Україні належить виконати велику домашню роботу: здійснити низку реформ, подолати корупцію, забезпечити справжню повагу до європейських цінностей, зокрема — дотримання прав і свобод громадян, ліквідувати спалахи насильства і створити систему справедливого судочинства.
Ми не маємо права розслаблятися. Пам’ятаймо, що в разі недотримання умов ЄС безвізовий режим можна легко втратити. Тому дбаймо про цивілізовані норми співжиття з нашими сусідами в Європі, про свою високу репутацію, про ціну здобутого українською нацією успіху.
Переконані, що Україна скине з себе вантаж багатовікового поневолення і стане по-справжньому європейською країною не тільки завдяки рішенням Брюсселя чи Страсбурга, а й унаслідок наполегливої внутрішньої роботи в усіх сферах життя.
Нехай буде щасливим та успішним перший крок, що відкриває для громадян України брами Європи.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети