«Теракти у Тегерані стали повною несподіванкою»
Посол України в Ірані - про можливі наслідки нападу бойовиків ІД на парламент і храм Хомейні
В результаті нещодавнього теракту в столиці Іранської Республіки Іран загинуло 16 осіб. Нагадаємо, що троє озброєних людей увірвалися до будівлі й відкрили вогонь по співробітниках охорони, четвертий скоїв теракт біля мавзолею Імама Хомейні. Один із нападників на мавзолей покінчив життя самогубством, прийнявши ціанід. Згідно з повідомленням Mehr News Agency, біля мавзолею Імама Хомейні підірвала себе терористка-смертниця.
Третього терориста, який мав при собі 6 гранат, застрелила поліція. «Тіло терориста-смертника — у храмі Імама Хомейні. За повідомленнями, 2-го терориста-смертника із 6 гранатами було убито поліцією», — повідомляє Mehr News Agency.
Ісламська держава офіційно взяла на себе відповідальність за серію нападів у столиці Ірану. Як повідомляє Reuters, бойовики заявили, що «винищувачі з Ісламської держави напали на храм Хомейні та іранський парламент в Тегерані».
Рада безпеки ООН назвала теракти в Тегерані «варварськими і боязкими».
У заяві Ради, яку схвалили всі 15 країн-членів, засуджуються «непристойні акти тероризму».
«День» звернувся до посла України в Ірані Сергія Бурдиляка з проханням прокоментувати події у Тегерані й розповісти, які це може мати наслідки для ситуації в країні й для усього регіону.
— Вчорашні теракти у Тегерані стали повною несподіванкою як для самого Ірану, так і для зовнішніх спостерігачів.
Адже до цього часу Іран вважався «островом безпеки на палаючому Близькому Сході», а іранські спецслужби (сили охорони правопорядку, Корпус стражів Ісламської Революції (КСІР), Міністерство розвідки) — одними з найпотужніших та найефективніших у світі. Останній резонансний теракт в Ірані стався 2010 року, коли в місті Чахбахар (провінція Систан та Белуджистан) смертник підірвав себе біля мечеті. Тоді загинуло 39 осіб.
Посадові особи та експерти у сфері безпеки Ірану схильні підозрювати в причетності до терористичних атак Саудівську Аравію, яка таким чином кидає виклик Ірану у відповідь на його політику просування власного впливу на Близькому Сході, та, зокрема, у Сирії та Ємені.
Так, КСІР відкрито звинуватив Саудівську Аравію в причетності до нападів у Тегерані: «Цей теракт стався через тиждень після зустрічі американського президента та ретроградних лідерів (в Ер-Ріяді), які підтримують терористів. Той факт, що «Ісламська держава» взяла на себе відповідальність, доводить їх причетність до цього жорстокого нападу», — йдеться у заяві заступника керівника КСІР генерала Х. Саламі. За його словами, Іран помститься «терористам і тим, хто з ними пов’язаний і підтримує їх».
Міністр внутрішніх справ Ірану Р. Фазлі оголосив про запровадження надзвичайного стану в Тегерані й створив спеціальну групу з розслідування терористичних атак. Спецслужби країни очікують на нові теракти у столиці та рекомендують громадянам уникати використання громадського транспорту. Якщо зусилля іранських спецслужб з оперативного виявлення і знешкодження цієї мережі виявляться недостатньо ефективними, в Ірані можливі нові теракти.
Очевидно, що останні поразки ІДІЛ в Іраку та Сирії призвели до того, що це терористичне угруповання активізувало свою мережу в Ірані. Адже Іран є активним учасником боротьби проти ІДІЛ у коаліції з Сирією, Іраком та Росією.
Одним з логічних наслідків сьогоднішніх терористичних актів може стати посилення військової присутності Ірану в Сирії з метою більш активних та рішучих дій з боротьби з ІДІЛ аж до направлення до Сирійської Арабської Республіки нових військових контингентів. Теракти в Тегерані є зручним приводом для легітимізації та виправдання такої присутності.
Якщо ж причетність Королівства Саудівської Аравії (КСА) до терористичних актів у Тегерані підтвердиться, слід також очікувати подальшого погіршення саудівсько-іранських відносин й агресивніших дій Ірану з протистояння КСА в регіоні.
Нині Посольство працює в умовах посилених заходів безпеки й уважно відслідковує ситуацію в іранській столиці. Про можливі небезпеки невідкладно інформуватимемо українських громадян через соцмережі.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети