«Ті, що пройшли крізь пекло»
У Європарламенті представили звіт про російські воєнні злочини на ДонбасіМинулого вівторка у Брюсселі у Європейському парламенті українські та європейські правозахисники у співробітництві із українською місією в ЄС, а також депутатами Європарламенту представили три звіти про російські воєнні злочини. Інформація була зібрана із першоджерел та розмов зі свідками. Представити звіти допомогли самі постраждалі від російської агресії, які побували у російському полоні.
Більше подробиць про захід розповіла один із його організаторів, президент фундації «Відкритий діалог» Людмила КОЗЛОВСЬКА. «На першій панелі було презентовано звіт «Ті, що пройшли крізь пекло», який представляв член Харківської правозахисної групи Олександр Павліченко, — розповідає Козловська. — На другій панелі презентували звіт «Російські воєнні злочини на Сході України», який має на меті притягнути до відповідальності тих, хто піддавав тортурам українських громадян на сході України. Серед них колишні полонені Ірина Довгань, пастор Олександр Хомченко, які давали свої свідчення про те, що з ними відбувалося, хто за це відповідальний, як їх звільнили. Це дуже зворушило всіх членів Європарламенту і взагалі всіх присутніх. До цього заходу була дуже висока увага, велика зацікавленість».
«Третя панель — звіт польського депутата, фундації ПАУСІ і двох колишніх польських поліцейських, які провели розслідування і зробили інтерв’ю із заручниками на Донбасі, а також наш звіт, написаний разом із Центром громадянських свобод та асоціацією «Євромайдан SOS» під назвою «28 заручників Кремля», — продовжує право захисниця. — Оскільки в Європі знають в основному лише про Надію Савченко і Олега Сенцова, нашим завданням було повідомити про українських заручників у Росії і пояснити, чому вона використовує їх для своїх військово-пропагандистських задач. Ми домовилися із євродепутатами, що вони візьмуть під патронат кожного заручника, писатимуть запити, організовуватимуть місії, щоб максимально облегшити їх умови утримання, забезпечити надання їм медичної допомоги і взагалі звільнити. Ми очікуємо на нову інформацію і продовження цих слухань».
За словами Людмили Козловської, найбільш дієвим інструментом тиску на Росію для звільнення заручників широка коаліція неурядових організацій, волонтерів та політиків вважає запровадження санкцій до «списку Савченко». Але, за словами правозахисниці, до нього мають увійти сам російський президент Путін, а також політики, які закликали або були причетні до ув’язнення Савченко, як Володимир Жириновський. Всього — 49 прізвищ, узгоджених із російською опозицією у Вільнюсі на «Форумі вільної Росії».
«Але деструктивною є позиція української влади, яку не поділяють навіть євродепутати та дипломати, оскільки вона пропонує внести до санкційних списків російських прокурорів та суддів, які навряд чи мають нерухомість і гроші у Європі та потребу туди їздити. А наш санкційний лист, який має бути превентивним засобом, може допомогти у звільненні українців», — додає Козловська. Проте, додає вона, це не все, що обурює правозахисників та європейців. «У нас питають, чому українське суспільство толерує те, що відбувається в українських судах, прокуратурі та із їх реформуванням, — ділиться правозахисниця, — За українців цього ніхто не зробить, тому вони мусять вимагати, щоб суди і прокуратура запрацювали. В той же час ми пояснюємо, що українське громадянське суспільство бореться за це, але воно мусить бути підтримане Європою і її конкретними вимогами до Порошенка та Яценюка, які вміють говорити гарні промови, але після них нічого не відбувається».
Підбиваючи підсумки конференції у Брюселі, Людмила Козловська ділиться, що було зроблено серйозний крок для притягнення агресора до відповідальності. «Всі учасники даного заходу зазначили, що це перший крок, щоб зібрати інформацію та докази, аби люди, відповідальні за переслідування та тортури, були притягнуті до відповідальності завдяки Міжнародному кримінальному суду, — говорить правозахисниця, — Це довгий процес, але нас вже підтримуватиме Європарламент. Далі ми маємо йти до національних парламентів європейських країн, щоб вони прийняли свої резолюції і підтримали наші прагнення. Тепер завдяки нашим партнерам з Центру громадянських свобод ми прагнемо залучити адвокатів, які брали участь в останніх процесах у Гаазі, аби вони були залучені до справи між Україною та Росією. Це також конкретний сигнал для оточення Путіна, що вони будуть наступні».
«АМНІСТІЯ ВСІХ З БОКУ «ДНР-ЛНР», ХТО ГРАБУВАВ, ВБИВАВ ТА КАТУВАВ, - ЦЕ БЕЗКАРНІСТЬ»
Євген ЗАХАРОВ, директор Харківської правозахисної групи:
- «Ті, що пережили пекло» - звіт підготовлений коаліцією «Справедливість заради миру на Донбасі», до якої входять 17 організацій, більшість з яких переїхали з окупованих територій до Києва. Вони обробили 165 анкет (а в полоні було більше 3000 осіб), зробили інтерв’ю із колишніми полоненими - цивільними та військовими, і написали звіт спільно з офісом Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Даний звіт виявився вкрай вдалим, тому зараз Організація об’єднаних націй розсилає його від свого імені по всіх країнах і всіма мовами ООН. Даний звіт вже презентували в Україні, Парижі, Брюселі, Страсбурсі, Варшаві і т.д.
У ньому проаналізовані всі місця ув’язнення - 38 в «ЛНР» і 41 в «ДНР» - їх обстежили, описали умови, в яких перебували люди. Інтерв’ю, які брали у людей щодо умов, в яких вони перебували, щодо ставлення до них та про катування. За цими анкетами вийшло, що катували 87% військових і 50% цивільних.
Це, мабуть, перший український звіт, зроблений на такому рівні, який може бути підставою для звернення до Міжнародного кримінального суду. Безперечно, потрібно продовжувати цю роботу, оскільки на цю тему є дуже багато інформації. Нині у нас стадія комунікації з прокурорами цього суду, відбувається збір інформацію на теми Майдану, Криму та Донбасу. Це непроста фахова робота, оскільки стандарти доведення у МКС набагато вищі, ніж у Європейському суді, тому нам доводиться вчитися на ходу.
На превеликий жаль держава не займалася полоненими, не документувала злочини щодо них - це робили лише громадські організації, хоча були всі підстави для відкриття кримінальних справ. Знаючи про такі злочини, говорити про повну амністію всім з боку «ДНР-ЛНР», хто грабував, вбивав та катував, - це справжня безкарність і такого не можна роботи.