Трамп - безпрецедентний кандидат Кремля
Французький експерт Ніколя ТЕНЗЕР про зовнішньополітичну програму республіканця-мільярдера «Америка понад усе»
Президент Центру вивчення та осмислення політичних дій (CERAP), редактор журналу Le Banquet. автор трьох офіційних доповідей уряду, в тому числі двох з міжнародної стратегії Ніколя Тензер уважно стежить за подіями у світі. Він є автором 21 книг, в тому числі: «Франція: Неможлива реформа?» (французькою мовою), 2004; «Чи врятуємо ми лібералізм?» (французькою мовою), 2006; «Коли Франція зникне зі світу» (французькою мовою), 2008 і 2013; «Світ у 2030 році. Правління і безлад» (французькою), 2011; «Франція потребує інших» (французькою),2012. «День» звернувся до нього з проханням прокоментувати програмну промову із зовнішньої політики безперечного фаворита серед республіканців на номінацію в кандидати у президенти мільярдера Дональда Трампа. Багато хто з експертів уже називав цей виступ доктриною Трампа. «День» уже подавав думки українських та американських експертів щодо зовнішньополітичної програми республіканця «Америка понад усе». А тепер пропонує погляд французького експерта, який до речі, добре розбирається у тому, що відбувається у нашій країні і нещодавно взяв участь у Київському безпековому форумі і дав інтерв’ю нашому виданню.
«Його характеристика Росії, як «розумної держави» це - ганебна іронія, просто натхненна пропагандою справжньої Росії»
-Це в основному фікція. Промова Трампа головним чином являла собою загальний погляд, який не представляє нам точної політичної позиції. Після того як він розповів про свій намір позбутися НАТО, Трамп тепер каже, що хоче відновити баланс в Альянсі. Що це практично означає? Ми розуміємо, що він бажає аби союзники США брали на себе більший тягар оборони. Але вже існують зобов'язання для членів НАТО досягти 2% власного ВВП, що виділяється на оборонні видатки. Але Трамп не говорить про гарантії, які США будуть пропонувати і про стратегію Альянсу. Насправді, це може бути розтлумачено як ізоляціоністська позиція. Він сказав, що США за його президентства буде скликати саміт НАТО, але про що він буде говорити? Може щось на кшталт такого: «Ви тепер можете покладатись лише на себе! До побачення!» Це може бути означати кінець НАТО і будь-які американські гарантії безпеки.
«Він просто не проявляє ніякого інтересу до долі Європи, і це справжнє занепокоєння»
З Трампом Америка буде більше зосереджена на собі, ніж будь-коли. Говорячи про «позицію сили», він не повинен приховувати, що США стане менш значимою і більш ізольованою. Це нагадує мені іншу промову, в якій він сказав, що якби він був президентом, не сталося б 11/9 (терактів у Нью-Йорку 11 вересня 2001 року – Авт.)! Це просто дурня! Це жалюгідно! Звісно, він жодного разу не згадав Україну в своїй промові, ні Балтії та Грузії, і т.д. Він просто не проявляє ніякого інтересу до долі Європи, і це справжнє занепокоєння. Ми також знаємо, що він прихильно ставиться до Brexit (виходу Британії з ЄС – Авт.), що призвело б до серйозного ослаблення Європи, особливо в сфері безпеки. Насправді, він просто зневажає союзників Америки в Європі і в Азії. Як це не парадоксально, він критикує президента Обаму за «червоні лінії» в Сирії – і з цим я можу погодитися. Але він говорить тільки про «Ісламську державу» (ІД), не показуючи, як він буде більш успішним, ніж нинішня адміністрація і не згадуючи ні геноциду, вчиненого режимом Асада в Сирії, ні військові злочини, скоєні його російськими союзниками.
«Він ніколи не буде протистояти Росії в ім'я свободи і прав людини»
Коли мова йде про Росію, то ми всі знаємо, що деякі з його радників є людьми Путіна, і що Трамп - безпрецедентний кандидат Кремля. Він, здається, не в курсі брехні Росії про Україну і Сирію. Його характеристика Росії, як «розумної держави» це - ганебна іронія, просто натхненна пропагандою справжньої Росії. По правді кажучи, Трамп буде самовдоволений стосунками з Росією і його не турбуватимуть її дії ні в Європі, ні на Близькому Сході. Він ніколи не буде протистояти Росії в ім'я свободи і прав людини. Він дійсно шанує силачів, ким би вони не були і щоб вони не робили. Те, що він сказав про Китай, підтверджує цю оцінку. Це також безпрецедентно в історії Америки.
«Якщо його виберуть президентом, то Америка знову стане малозначимою, але й ще буде виглядати теж як держава, що не відбулася на міжнародній арені»
-Чого він хотів досягти цим виступом і який результат було досягнуто насправді?
-Трамп хотів показати американському безпековому істеблішменту, що у нього є доктрина зовнішньої політики, але йому явно цього не вдалося досягти. Його промова виражає порожнечу його думки, непристойність і вульгарність його позиції. До нього раніше не було довіри, і він не отримав після цього виступу. Звичайно, він намагався бути більш збалансованим, ніж в своїх попередніх виступах або інтерв'ю -з New York Times і Washington Post. Але його справжні зусилля, спрямовані на те, щоб виглядати солідніше, не принесли жодних результатів. На превеликий жаль, він також знає, що його прихильникам це байдуже. Якщо його виберуть президентом, то Америка знову стане малозначимою, але й ще буде виглядати теж як держава, що не відбулася на міжнародній арені. Це саме те, на що сподівається Путін, це навіть більше, ніж він очікує від Обамою і, звичайно, більше, ніж від Гілларі Клінтон, то він мав би свободу дій у досягненні своїх цілей і підриву міжнародної безпеки та інститутів. Це була б знахідка для Кремля!
«Він не може розглядатися кандидатом, гідним посади президента
- Чи став після виголошення своєї доктрини Трамп виглядати більш схожим на президента?
-Моя відповідь чітка – ні. Людина, яка не шукає національного інтересу, і політика якої є лише популярним гаслом для дебілів, буде становити загрозу для Америки. Тому він не може розглядатися кандидатом, гідним посади президента.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети