Перейти до основного вмісту

Трансформація загроз

Польща ділиться досвідом захисту прав людини
22 травня, 00:00

Анджей Цолль — уповноважений з прав людини Польщі, професор Ягелонського університету в Кракові, приїхав до Львова на запрошення Клубу особистостей, що діє в місті Лева та став осередком зустрічей з людьми, які докладають активних зусиль для того, щоб в Україні було побудовано громадянське суспільство. У цьому сенсі пан Анджей був особливо бажаним гостем.

Мабуть, ніхто не заперечуватиме, що ми дуже часто обертаємо свої голови до Польщі, коли йдеться про досвід побудови демократії, отже, українських журналістів, представників інтелігенції міста цікавило, що корисного могла б запозичити собі Україна в питанні дотримання прав людини? Однак, як підкреслив Анджей Цолль, інституція омбудсмана потрібна не тільки для країн з молодою демократією. Загрози для громадянських прав з’являються завжди. Але, за його словами, можна говорити про зміни «якості» таких загроз. Якщо звернути увагу на справи, які потрапляють до його канцелярії (а це щорічно 55 тисяч звернень), то рідко вони стосуються порушення основних прав людини, тобто свободи висловлювань, свободи віросповідань, дотримання прав осіб, позбавлених волі… Бюро омбудсмана є віддзеркаленням ситуації господарської та суспільної, яка існує в Польщі, де сьогодні 20% безробітних громадян, тому в зв’язку з економічним становищем наявність роботи трактується не лише як економічне право, а і як право гуманітарне, особистісне. І власне з такими порушеннями стикається пан Анджей найчастіше: «Це скарги на діяльність публічної влади, на невідповідне ставлення урядовця, який трактує себе як представника влади, що в змозі вершити долі людей, а не як особу, що допомагає громадянам, які до нього звернулися. В українській мові переклад польського «уженднік» гарно звучить — службовець, тобто той, хто служить людям. І багато нам ще потрібно докласти зусиль, щоб перебудувати свідомість чиновників саме в такому сенсі. Чимало поляків скаржаться на роботу польського суду, на тяганини із розглядом справ…»

Польський омбудсман має в своїх руках потужні інструменти впливу, навіть більші, ніж у інших державах. Якщо йдеться про законодавчу владу, то в нього є можливість звернутися до Конституційного Суду, щоб виявити, наскільки певний закон чи рішення відповідає Конституції. Користується головний польський захисник прав і свобод таким правом приблизно 25 — 30 разів на рік. Якщо ж ідеться про виконавчу владу, то він може в будь-який момент звернутися за поясненнями та отримати відповідь упродовж місяця. Як відомо, велику роль у довірі до омбудсмана громадян відіграє його незаангажованість. «Мушу з задоволенням сказати, що польське законодавство дає гарантію такій діяльності. Протягом п’ятирічної каденції мене парламент не може відкликати. Така можливість існує, але лише в тому випадку, якщо буде набрано більшість із трьох п’ятих голосів. А це виключає політичне зняття з посади. Але я маю й серйозні обов’язки — не можу бути членом політичної партії, не можу втручатися в справи із політичним забарвленням», — розповів польський омбудсман.

Під час зустрічі піднімалося також питання дотримання основоположних прав українських заробітчан, які працюють в Польщі без дозволу і з ним. Як виявилося, в обох випадках наші громадяни можуть звертатися до польського омбудсмана. Те, що до нього в Польщі звертається дуже мало українців, пан Анджей пояснює необізнаністю. У зв’язку з цим він вважає за необхідне вивісити в пунктах перетину кордону, місцях, де можуть збиратися заробітчани, інформацію про діяльність і адресу уповноваженого з прав людини.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати