«Треба зміцнити відносини з Пентагоном»
Юрій ЩЕРБАК про те, які завдання стоять перед Валерієм Чалим в якості Посла України в США
Сьогодні Президент України Петро Порошенко підписав Указ про призначення Валерія Чалого послом України в Сполучених Штатах Америки. «День» у матеріалі «Валерій Чалий стане послом у США» за 3 квітня писав, що саме заступника глави Адміністрації Президента планують призначити керівником дипломатичної місії США, який обіймав цю посаду з 19 червня 2014 року.
До призначення в АП Валерій Чалий був директором міжнародних програм Центру Разумкова. Окрім того, з листопада 2009 по квітень 2010 рік він обіймав посаду заступника міністра закордонних справ, коли це відомство очолював Петро Порошенко.
Раніше в коментарі «Дню» екс-посол США в Україні, член Американської ради, Вашингтон, Джон ХЕРБСТ так охарактеризував кандидатуру заступника Глави Адміністрації на посаду посла в США: «Валерій Чалий — сильний професіонал, який робитиме колосальну роботу як посол України в США. Він розумний, чіткий, близький до Президента Петра Порошенка і має неофіційний стиль, який дуже імпонує американцям. Він проявить себе як сильний, ефективний співрозмовник у Вашингтоні та гідний наступник талановитого Олександра Моцика»
«День» звернувся до екс-посла України в США Юрія ЩЕРБАКА з проханням розповісти, які завдання стоять перед новим послом України в Америці.
- Насамперед, головне завдання це – зміцнити стратегічне партнерство між нашими країнами. Бо формальні підстави для цього існують, підписані різні документи, промова і візит українського президента в Сполучені Штати та його відносини з главою Білого дому і керівництвом конгресу прекрасні. Але все одно на плечі посла випадає повсякденна і дуже важлива, хоча можливо і монотонна, але робота, яка полягає в тому, що посол повинен зміцнювати зв’язки з адміністрацією Президента, державним департаментом і з Конгресом. Це трохи різні організації і звичайно, послу треба бути представленим у всіх цих організаціях. Це не одномоментна, а системна робота по наповненню конкретним змістом тих домовленостей, які були між керівництвом двох країн. Зокрема, це звичайно конкретна робота по отриманню кредитів Україною. Це також і робота з МВФ і СБ, бо фінансова сторона дуже важлива. Звичайно, це робота і з українською діаспорою, яка, я думаю, ще чекає свого відродження. Тому що не можна запускати цю роботу, оскільки українська громада в Америці показала себе надзвичайно чинним союзником України. Вона виявила цілу низку ініціатив і багато зробила в плані волонтерської роботи, допомоги нашим силам АТО. Тобто цілий комплекс проблем, які особливо виникли у зв’язку з агресією Росії проти України, доведеться послу виконувати.
Я певен, що Чалий набув величезного досвіду в міжнародних справах. Він брав участь у найважливіших самітах останнього часу, у зустрічах на найвищому рівнях. І в міжнародному плані він прекрасно орієнтується. І Чалий може використати свої знання, особисті контакти для налагодження ще тіснішої взаємодії.
Я також вважаю, що треба зміцнити відносини з Пентагоном. Бо в той час, коли я працював послом у Сполучених Штатах, у нас склалися надзвичайно добрі відносини, хоча це йшло на тлі кампанії по денукліазації. Коли США здійснювали тиск на нас щодо ядерного роззброєння. Але з іншого боку вони досить конструктивно співпрацювали, запровадили цілу низку програм і мені доводилось дуже часто зустрічатись саме з міністром оборони США. Я думаю, що такого типу робота лежить перед новим послом України у Сполучених Штатах. Тим паче, що ми бачимо, як останнім часом з Пентагону лунають дуже потужні сигнали щодо підтримки України в боротьбі з російською агресією. Звичайно, доведеться представляти всі аспекти української політики, мати зустрічі з пресою. Я б дуже хотів би, щоб посол запровадив регулярні зустрічі-сніданки з чільними представниками американської преси, роз’яснюючи позицію України, що він активно виступав на телебаченні, писав статті. Піарівська робота надзвичайно важлива з огляду на ворожу пропаганду Росії, яка є навіть потужною у Сполучених Штатах.
Величезний пласт роботи лежить перед Валерієм Чалим. Я йому можу тільки побажати наснаги, добрих сил, творчої енергії, яка в нього безперечно є, і успіхів у цій діяльності.
- А чим пояснюється така затримка з призначенням Валерія Чалого?
- Президент, розуміючи, що Валерій Чалий людина, на яку можна спертись, дуже неохоче його відпускав, бо уже була налагоджена робота. Це зрозуміло, але з іншого боку зараз наш союзник номер один це – Сполучені Штати Америки. Там дуже серйозна робота має бути проведена по зміцненню всіх зв’язків, по виконанню всіх обіцянок, які мали місце, по нових ініціативах. До цього треба ставитись серйозно. Адже і економічні аспекти мають величезне значення, зокрема і вихід наших підприємств на ринки США.
А тепер, коли указ підписано, а посла там давно немає, Чалому треба негайно їхати в Америку. Бо така країна як Сполучені Штати і наші відносини з нею вимагають щоденної, постійної напруженої роботи.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети