«Тривожний довгостроковий тренд»
У казахстанському місті Актобе силовики відбили атаку бойовиків, що пограбували два магазини зброї![](/sites/default/files/main/articles/06062016/3_kazakhstan-protests.jpg)
Минулої неділі в казахстанському місті Актобе кілька десятків невідомих вчинили збройну атаку і з інтервалом в одну годину пограбували два збройові магазини. Убивши при цьому продавця і відвідувачів, а потім, захопивши пасажирський автобус, злочинці спробували атакувати військову частину.
Атаку було відбито, проте частина нападників (МВС веде мову про 27 злочинців) зникла в невідомому напрямі. У результаті нападу загинуло не менш як шість осіб, ще 11 було поранено. Жертвами нападу стали працівник збройового магазину, офіцер і військовослужбовець частини національної гвардії. Дев’ять військовослужбовців дістали поранення. Працівники правоохоронних органів і спецслужб затримали щонайменше сімох нападників, чотирьох було вбито.
Учора під час спецоперації Актобе убито ще п’ятьох нападників, повідомила прес-служба МВС Казахстану. Особи убитих встановлено, їхні імена не уточнюються. Також було затримано двох осіб. У ймовірних злочинців вилучили частину вкраденої зброї. За даними МВС, зловмисники вкрали зі збройового магазину 3 нарізних рушниці і 14 гладкоствольних рушниць, 3 газових пістолети, патрони та ножі. За даними МВС Казахстану, напад вчинили прибічники «радикальних нетрадиційних релігійних течій».
Зараз в Актобе діє червоний рівень терористичної небезпеки, перенесено ЄНТ, містянам радять не виходити зайвий раз із дому. Спостерігаються проблеми з Інтернетом і зв’язком. Закрито торговельні центри і великі магазини, не ходить громадський транспорт, припинено роботу розважальних закладів.
Спікер сенату Касим-Жомарт Токаєв назвав теракт в Актобе напередодні мусульманського посту — Орази виявом крайнього цинізму і жорстокості бандитів.
Промислове місто Актобе розташоване за 100 кілометрів від кордону з Росією. Саме тут 2011 року стався перший в Казахстані вибух, влаштований смертником. Тоді місцевий мешканець підірвав себе в будівлі департаменту Комітету національної безпеки.
«КОРІНЬ — МАРГІНАЛІЗАЦІЯ ПЛЮС КРИМІНАЛІЗАЦІЯ»
Директор Казахстанського інституту стратегічних досліджень Ерлан Карін вважає, що силовики зуміли запобігти найгіршим сценаріям розвитку подій в Актобі. За словами експерта, напади такої групи бойовиків могли паралізувати роботу силовиків і в цілому влади, викликати паніку й розгубленість, проте спецслужби не втратили контролю над ситуацією й змогли дати відсіч.
«Зрозуміло, що напади на збройовий магазин і військову частину були здійснені з метою захоплення зброї. Значить, їм не вдалося добути їх до цього й не вдалося взяти й сьогодні. Уявіть собі, якби їм удалося захопити стільки зброї, причому автоматичної?!» — зазначає Карін на своїй сторінці у Facebook.
«Події, що відбуваються, в певному розумінні були питанням часу. Силовики максимально, як могли, стримували чинник радикалізму, виявляючи й локалізуючи екстремістські вогнища. Просто самими силовими заходами цю загрозу не стримати. Тут знову дається взнаки загальна недооцінка загрози — і на рівні держави, і на рівні суспільства. Після 2011—2012 рр. всі якось швидко самозаспокоїлися, події, що сталися, розцінювалися як разові сплески. Хоча очевидно, що це довгостроковий тренд. Корінь — маргіналізація плюс криміналізація. Хоч би як там було, нинішні події стануть новим етапом у розвитку загрози екстремізму й тероризму в нашій країні. Однозначно, ці події змінять загальний порядок денний», — зазначив експерт.
«ОСЛАБЛЕННЯ ЛЕГАЛЬНОЇ ОПОЗИЦІЇ ЗВІЛЬНЯЛО МІСЦЕ ДЛЯ РАДИКАЛІВ»
Директор Групи оцінки ризиків Досим Сатпаєв вважає, що влада постійно усипляла пильність людей, яка є найважливішим, якщо не єдиним, антитерористичним елементом. «Тривалий час вони заперечували взагалі саму можливість терористичних актів в країні, яку піарили всьому світу як «острівець стабільності». Потім, після перших терактів, переконували всіх, що там було більше криміналу, ніж якоїсь, нехай і викривленої, але ідеології. Паралельно з цим йшло ослаблення легальної опозиції, що звільняло місце для радикалів. Адже природа не терпить порожнечі. Тобто владі треба було не мітингувальників в’язати на площах і бачити скрізь майдани, а реальних екстремістів ловити, які виявилися тією самою «п’ятою колоною», про яку так полюбляють міркувати деякі провладні ЗМІ. Ці вже точно дозволу на проведення будь-якого мітингу не братимуть. Таким чином, активно ослабляючи внутрісистемну опозицію, яка намагалася діяти в правовому полі й могла відтягнути на себе частину протестних настроїв, влада практично випустила з уваги появу антисистемної опозиції з числа місцевих радикальних груп. І вони нагадують про себе. І дедалі частіше, що є тривожним трендом», — наголосив експерт на своїй сторінці у Facebook.