Перейти до основного вмісту

"Ця гра - на руку третій стороні"

Оксана ЮРИНЕЦЬ - про рішення польського Сейму заборонити пропагування "бандеризму"
27 січня, 14:10
Фото Reuters

Учора Сейм Польщі проголосував за законопроект про заборону пропагування в Польщі ідеології українських націоналістів, автором якої стала партія "Кукіз’15", повідомляє Радіо Польща.

"Сейм щойно проголосував за закон "Кукіз’15", що забороняє пропагування бандеризму у Польщі! Ми чекали від 6 липня 2016 року і дочекалися! Нарешті!", - написав на своїй сторінці у Twitter лідер цієї партії Павел Кукіз.

Із 414 депутатів законопроект підтримали 279, проти - 5, утрималися - 130, не голосували - 45.

Законопроект дає визначення "злочинів українських націоналістів та українських формувань, що колаборували з "ІІІ рейхом", вводить можливість відкриття на підставі закону про Інститут національної пам’яті Польщі кримінальних проваджень проти осіб, котрі заперечують скоєння цих злочинів, повідомляє ЗМІ.

Варто зазначити, що українське МЗС оперативно відреагувало на таке рішення польського Сейму. У заяві на сайті українського зовнішньополітичного відомства зазначається: "Категорично не сприймаємо чергову спробу нав’язати однобічне трактування історичних подій, у т.ч. некоректного використання в офіційному документі Республіки Польща назви частини території сучасної України". "Хотіли б нагадати авторам проекту цього законодавчого акта, що українці, як і поляки, зазнали надзвичайно великих страждань від тоталітарних режимів в роки Другої світової війни, а також самовіддано боролися за свободу своєї Батьківщини. У цьому контексті надзвичайну стурбованість викликає намір зобразити українців виключно як «злочинних націоналістів» та «колаборантів третього рейху", - йдеться в заяві. Крім того, МЗС розраховує на те, що "Сенат Республіки Польща, який має незабаром розглянути зазначений законопроект, виявить політичну мудрість стосовно питань, які можуть негативно вплинути на розвиток двосторонніх відносин".

Директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович так відреагував на цю подію у Facebook: "Ухвалений нині в Польщі закон про "бандеризм" небезпечний не для України, а для Польщі. Це серйозний крок до згортання свободи слова і запровадження партійної цензури. Під дію закону потраплять не лише українські автори, але й польські, ті хто писали про УПА, не вважаючи її діяльність злочинною. Під цензуру потраплять твори Тожецького, Куроня, Ґедройця.
Без свободи слова неможлива демократія. Досвід нашого східного сусіда це довів. Не хочеться повторення цього уроку у західного".

"СИТУАЦІЯ, ЩО СКЛАЛАСЯ, МАЄ ВІДДАЛЕНІ ТА ДУЖЕ НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ САМЕ ДЛЯ ПОЛЬЩІ"

Оксана ЮРИНЕЦЬ, співголова Групи з міжпарламентських зв'язків із Республікою Польща, народний депутат України:

- Ця гра - на руку третій стороні, зокрема Кремлю. Це рішення має більше негативу навіть не для України, а для самої Польщі.

Я абсолютно згодна з тим, що заявило українське МЗС, тому що ситуація, що склалася, має віддалені та дуже негативні наслідки саме для Польщі.

Крім того, це гра для електорату, гра на виборцях. Думаю, жити виборами в сьогоднішніх умовах - неприйнятно не лише для України, але й для наших сусідів.

Станом на сьогодні з боку парламенту ми намагалися робити все, аби цього не відбулося. Але ми точно розуміємо, що ми хотіли б до себе такого ставлення, яким є наше ставлення. Але кожного разу, коли відбувалися зустрічі, більше про Бандеру говорили саме поляки, а не ми. Тому якщо вони самі собі хочуть заборонити перестати про це говорити, можливо, почнеться якийсь конструктив. Хоча знову ж таки, як у анекдоті, осад залишається. Тому ситуація, яка склалася, точно грає на руку третій стороні. Крім того, вона не сприятиме тому, щоб швидко переходити до позитивних перемовин.

Ми точно маємо демонструвати витримку, тому що нам не треба Західного фронту. Не варто співставляти політичні дивіденди з майбутніми стратегічними планами. Адже кожний політик має думати не про особисті політичні рейтинги, а про майбутнє своєї держави. Сваритися, нагнітати негатив - це найпростіше. А втримати позитивну позицію, добросусідські відносини, розбудовувати свою державу - довго і складно. На жаль, ми живемо в такий складний час і дай нам боже на всі ці умови зберігати тверезий розум.

- Чи зможе Сенат заблокувати рішення Сейму?

- Сподіваюся, що Сенат не підтримає його і буде певний момент стримування. Дуже часто позиції Сейму і Сенату відрізняються.

- А чи має бути відповідь українського парламенту на таке рішення?

- Є миттєва відповідь МЗС на ці події, що є правильним. Думаю, в парламенті будемо вести певну дискусію про те, яким чином ми маємо реагувати на це.

Асамблея (польсько-українська асамблея, що була запланована на 11—12 грудня 2017 року, - Ред.) не відбулася. На запрошення, яке ми подали до наших колег групи дружби в Сеймі, відповіді ми не отримали. Тому однозначно, коли ми говоримо про співпрацю чи розмову між двома сторонами, має бути дві сторони. Не думаю, що наші одноособові рішення принесуть якийсь результат і швидку реакцію. Адже нам треба результат, а не просто протест. 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати