«Ця країна дуже перспективна»
Посол Євген МИКИТЕНКО – про результати візиту президента України Петра Порошенка в Катар
Підсумовуючи результати офіційного візиту до Катару, який відбувся 19-20 березня, глава української держави Петро Порошенко висловив упевненість, що переговори з керівництвом цієї країни дадуть потужний поштовх активізації співпраці між Дохою та Києвом. За його словами, Катар інвестує кошти для того, щоб забезпечити диверсифікацію продовольчої безпеки і Україна тут відіграє надзвичайно важливу роль і для нас відкриваються унікальні можливості.
Він висловив впевненість в тому, що найближчим часом декілька відомих українських компаній братимуть участь у тендерах з відбудови інфраструктури при підготовці до Чемпіонату світу з футболу у 2022 році, який відбудеться в Катарі.
«День» звернувся до Посла України в Катарі Євгена МИКИТЕНКА з проханням прокоментувати результати візиту глави української держави до Катару.
«МИ МОЖЕМО БУТИ ВЗАЄМНОКОРИСНИМИ ОДИН ОДНОМУ, АЛЕ ВСЯ РОБОТА ПОПЕРЕДУ»
- Дуже приємно, що ви згадали про Катар. Це - невеличка країна, менше половини Київської області, а за чисельністю населення 2,4 млн. чоловік. Серед них катарців лише не більше 300 тис., половина з яких проживає за кордоном. Але ця країна дуже цікава і дуже перспективна. Цікавість полягає в тому, що в червні 2013 року у цій країні прийшов до влади новий молодий правитель шейх Тамім бінХамад Аль Тані. Він отримав владу від свого батька Шейх Хамада бін Халіфа Аль Тані. І наступного року до влади прийшла нова еліта. Тому для України було важливо встановити прямі зв’язки між представниками влад двох країн.
Відтак з приємністю можна сказати, що ці зв’язки встановлено і вони стали міцними. Існує історія хороших взаєморозумінь, а також розуміння того, що це співробітництво між двома державами може бути дуже корисним обом країнам. То ж можна вважати, що цей візит виявився успішним.
Найперше, хотів би підкреслити, що була створена дуже хороша правова база, підписано аж шість важливих угод: 1) про захист інвестицій, 2) про уникнення подвійного оподаткування, 3) про створення міждержавної спільної комісії з економічного, торговельного та технічного співробітництва, 4) про співробітництво у військово-технічній галузі, 5) меморандум про співробітництво між університетом Катару та університетом ім. Тараса Шевченка, 6) про безвізовий режим між двома країнами.
Хочу відзначити важливість безвізової угоди, після вступу якої в дію орієнтовно через три-чотири місяці, українці можуть спокійно приїжджати до Катара і перебувати 90 днів із 180 без візи, але це не дає право на роботу. Теж саме стосується катарців, які часто їздять у Європу і я певен, що вони будуть зазирати хоча не надовго до України, відвідувати Київ, Львів та інші міста без віз.
- У чому особливість участі президента України у відкритті виставки Qatar International Agricultural Exhibition-2018?
- Це вже була шоста міжнародна сільськогосподарська виставка в Катарі, яку цього разу відкрив президент України Петро Порошенко і Прем’єр-міністр, Міністр внутрішніх справ Катару шейх Абдулла бін Насербін Халіф Аль Тані. У цій виставці взяли участь чотири українські компанії, що дуже важливо. А це, слід зазначити, лише розширення наших зв’язків, які все існують у цій галузі торгівлі, зокрема сільськогосподарської продукції. Катар закуповує в Україні зерно, олію, сир, молоко, яйця, мед і багато інших продуктів. А присутність наших компаній свідчить про те, що тут існують можливості для розширення різних сфер співробітництва.
- А як щодо поставок катарського газу в Україну. Коли можна очікувати реалізації домовленостей президента Порошенка про те, що в ході переговорів з катарським керівництвом вдалося «домовилися про те, що Катар готовий надати нам скраплений газ». Адже такі заяви часто лунали після візитів українського керівництва у цю країну?
- Хочу нагадати читачам, що у квітні цього року ми будемо відзначати 25-річницю встановлення дипломатичних відносин між Україною та Катаром. Саме в квітні 1993 року під час візиту глави українського уряду до Доха було підписано протокол про встановлення дипломатичних відносин. Я пригадую назви газетних статей того часу, одна з яких, здається в «Голосі України» звучала так: «Буде нафта, буде газ». Пройшло 25 років і катарських газ, якщо і поступає в Україну, то в невеликій кількості. Але зараз можна стверджувати, що поступово віднаходяться механізми, які влаштовують усі сторони щодо поставок газу, але це необов’язково означає поставки на територію України, а на територію будь-якої європейської країни. Потім починає працювати так звана схема заміщення. Приміром, катарський газ споживають у Брюгге, а ми споживаємо європейський газ. Але тут важливим є питання ціни, а також багато інших чинників. Ми знаходимось на початку шляху, але сподіваюсь цей шлях – поставки катарського газу в України – ми зможемо успішно пройти.
Що стосується перспектив військово-технічного співробітництва. Можу сказати, в Катарі спостерігають за тим, що відбувається у нашій країні. Про деталі ще рано говорити, але я сподіваюсь, що ми можемо бути взаємно корисними один одному, але вся робота попереду в цій галузі.
- У Катарі має відбутись Чемпіонат світу по футболу в 2022. Чи залучаються для підготовки до цієї події українські компанії, спеціалісти?
- Так, катарці готуються до цієї події дуже швидко, але питань дуже багато. На жаль, дуже ускладнює підготовку до Чемпіонату 2022 так звана блокада, у якій знаходиться Катар. Саудівська Аравія, ОАЕ, Бахрейн і Єгипет запровадили блокаду, звинувативши Катар у тому, що він підтримує тероризм у світі, втручається у внутрішні справи сусідів.
Оголошена блокада по суті перетворила півострів Катар у острів, тому що саудівська влада закрила єдиний суходільний кордон Катару із землею.
Тому починають виникати складнощі з доставкою різних товарів, у тому числі будівельних матеріалів. Але з іншого боку це примушує Катар шукати інші джерела постачання, у тому числі шукати виходи на Україну.
Хочу відзначити, що будівництві об’єктів інфраструктури, особливо для Чемпіонату світу широко використовуються українські труби малого і великого діаметру. Справа просувається, однак я не можу зовсім бути задоволеним. Хоча минулого року товарообіг зріс, але він становить лише 53 млн. доларів. Це не велика сума, але є перспектива для росту.
- До речі, а як самі катарці ведуть себе в умовах блокади, підтримують владу чи намагаються її змінити?
- Навпаки блокада згуртувала катарців. Усюди катарці вивішують портрети молодого 37-річного лідера шейха Таміма бін Хамада Аль Тані. Настрій людей нормальний. Бойовий, робочий.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети