Перейти до основного вмісту

У Донецьку заклали європейську алею

25 травня, 00:00

«Занадто велика, занадто бідна й занадто радянська», — такий стереотип сприйняття України, за словами радника прем’єр-міністра України з питань зовнішньої політики та європейської інтеграції Григорія Немирі, сьогодні існує в Європі, що, власне кажучи, й ускладнює процес євроінтеграції нашої країни. Такий висновок він озвучив під час перших в Україні «Європейських зустрічей-2005», які пройшли в Донецьку в рамках святкування Дня Європи. Втім, труднощі поступово долаються, оскільки, наприклад, останню частину тріади, сформульованої Григорієм Немирею, Україна вже подолала: вона перестала бути радянською — і з позиції розуміння громадянами країни своїх прав, і з позиції світогляду та поведінки.

Реальним підтвердженням тому можна вважати святкування Дня Європи в Донбасі, яке в регіоні пройшло справді «по-європейськи». На думку дуже багатьох соціологів-спостерігачів дійства, які працювали цими днями на центральній площі Донецька, де проходили постійні соціологічні опитування на різні теми, День Європи на Донеччині пройшов під знаком уже абсолютно нового світовідчування. І справа тут не стільки в дещо нетрадиційній програмі святкових заходів, у якій було зроблено ставку перш за все на інтелігентність, духовність та інтелект, а не на пусті розваги, скільки в самому настрої донеччан, які прийшли на свято. Згідно з опитуваннями, жителі регіону цього разу більше уваги приділяли не концерту за участю популярних виконавців, який був для них традиційним заходом, а безпосередньо європейському містечку, в якому посольства країн ЄС та українські громадські організації поширювали інформацію про Європейський Союз і «найсвіжіші новини з Брюсселя». Під час свята можна було безпосередньо поспілкуватися з дипломатами посольств ЄС та Представництва Єврокомісії в Україні.

Високі гості зробили свій внесок у створення європейських куточків у Донбасі і заклали європейську Алею дружби. Результатом цієї акції, в якій узяли участь усі без винятку європейські гості, а також регіональна влада, стало закладання алеї з 21 дерева цінних порід, біля кожного з яких прикріплено табличку з ім’ям іменитого гостя, який його посадив. Причому, на думку Ієна Боуга, голови Представництва Єврокомісії в Україні, цей захід носив перш за все символічний характер: «Закладаючи цю алею, ми не побачимо, як ці дерева виростуть. Але це побачать майбутні наступні покоління. Так само, не обов’язково ми побачимо результати своєї роботи на благо суспільства».

Утім, не обійшлося на Днях Європи і без незначних політичних випадків. Хоч Ієн Боуг, який виступав на прес- конференції, що передувала святкуванню, був переконаний, що під час свята жодного протистояння у Донецьку не буде. З його думкою погодився й заступник голови Донецької облради, і керівник виконкому Донецького обласного осередку Партії регіонів Анатолій Близнюк. І, як з’ясувалося згодом, обіцянку було стримано: Партія регіонів поводилася дуже мирно, і пікет на підтримку голови Бориса Колеснікова, який нині перебуває під арештом, проходив без ексцесів та зайвого шуму...

«День» попросив висловити свої думки про донецькі «європейські зустрічі» у гостей свята.

П’єр КОЛО , Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Бельгія в Україні:

— Мене дуже вразив Донецьк. Це дуже красиве, нове місто. Радує, що воно таке прогресивне. Ми побачили тут багато сучасних європейських будівель. Ваша країна в майбутньому може інтегруватися до Європи, у неї є європейське майбутнє. Зараз, звичайно, багато що залежить від України — яке майбутнє у неї буде. Я відчуваю, що сьогодні населення України, наприклад, уже зовсім інше, ніж рік тому. Багато залежить і від уряду — чи зможе він реалізувати ті очікування, які є у українців. Вважаю, що український і європейський менталітет — це одне й те саме, тому що у нас спільні цінності. Якщо чесно, зараз я не відчуваю себе в чужій країні.

Ієн БОУГ , голова Представництва Європейської комісії в Україні:

— Найбільше, що нас тут вразило — це доброзичливий настрій жителів міста — те, наскільки вони тепло нас вітають. Що ж до самого міста, то воно — дуже красиве, зелене. Також люди демонструють велику відкритість ідеям наближення до Європейського Союзу. Причому ми це зустрічаємо як на рівні представників влади, так і в приватному аспекті — у жителів регіону. Крім того, дуже важливу роль відіграє впровадження Плану дій Україна — ЄС, тому що цим документом передбачено конкретні заходи і втілення реформ, якими дуже добре може скористатися Донецьк, завдяки і своєму географічному положенню, і своїй економічній позиції. Сам план розраховано на 3 роки. У цей період передбачено цілу низку реформ. Серед основних можу назвати адміністративну реформу, реформу соціально-економічного сектора тощо. Всі ці реформи спрямовані на те, щоб поліпшити інвестиційний та бізнес-клімат в Україні, що сприятиме залученню прямих іноземних інвестицій та роботі іноземних інвесторів в Україні. Вступ до ЄС для України означатиме, що тут працюватимуть ті самі принципи і ті самі стандарти, які працюють в Європейському Союзі. Особливо те, що стосується демократії, прав людини, верховенства права, роботи в спільному європейському просторі й на спільному європейському ринку. Розумію, що люди бояться наслідків вступу до ЄС. Це зрозуміло, але і в Європейському Союзі в період його розвитку також відбулося багато змін. Але ЄС за період свого існування накопичив величезні знання та величезний досвід, щодо того, як подолати наслідки цих змін. Гадаю, що саме цим він може допомогти Україні.

Ринат АХМЕТОВ , президент футбольного клубу «Шахтар»:

— Дуже радий, що День Європи пройшов у Донецьку. Я почуваюся європейцем, і, думаю, що Україна — це частина Європи. Я вважаю, що ми повинні переймати все краще в інших країнах і будувати це у нас. Подібним візитам надаю величезного значення. Можливо, не дуже хороше враження на Заході склалося про Донецьк, але я переконаний, що найближчим часом зміниться думка про наш край. Чим більше буде таких візитів, тим краще, я переконаний, думатимуть про наш край. Україні є що показати і Україні є чого вчитися. Вчитися треба завжди. Необхідно кращий досвід переймати.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати