Перейти до основного вмісту

У Європі почали арешт активів РФ за позовом ЮКОСа

Володимир ВАСИЛЕНКО: «Україна мала б арештувати майно Росії, якщо воно є на її території»
18 червня, 19:21
ФОТО REUTERS

Бельгія та Франція стали першими країнами ЄС, які арештували російське державне майно на своїй території. До цього переліку ввійшли практично всі найбільші банки Росії, зареєстровані в Бельгії, всі російські представництва за виключенням дипломатичних, у тому числі й представництва неурядових організацій та ЗМІ, а також Бельгійська РПЦ та Брюссельське архієпископство.

Арешт російського майна відбувся на підставі рішення бельгійського арбітражного суду 2014 року. Він постановив, що у справі ЮКОСа Росія порушила Енергетичну хартію та забрала нафтову компанію у її законних власників. За рішенням Європейського суду з прав людини, Москва має виплатити колишнім акціонерам ЮКОСу €1,86 млрд. Між тим, Третейський суд у Гаазі зобов’язав Росію компенсувати заподіяну шкоду компанії у суму більше ніж $50 млрд.

Водночас, учора у Франції було арештовано рахунки російських компаній у тамтешній філії державного банку РФ. Також було накладено арешт на грошові вклади російських дипломатичних місій, які оцінюються в «десятки тисяч євро», повідомляє РБК. Цю інформацію офіційно підтвердив помічник президента Росії Андрій Білоусов, а також голова ВТБ Андрій Костін.

«День» звернувся до юриста-міжнародника Володимира ВАСИЛЕНКА прокоментувати арешт російського майна в Європі і поцікавився, які висновки мала би зробити з цього Україна:

— У контракті ЮКОСа було передбачено, що у разі суперечки навколо нього, спір буде вирішуватися в міжнародному арбітражі. Росіяни були змушені погодитися на це. Вони програли і суд зобов’язав їх відшкодувати ці збитки. Однак російська сторона після цього відмовилася виконувати арбітражне рішення. Власники ЮКОСа звернулися до іноземних судів, з проханням вжити заходів для забезпечення виконання рішення арбітражного суду. Тепер уряди тих держав, які позитивно відгукнулися на цей запит, арештовують майно Російської Федерації, яке знаходиться за кордоном. Арешт цього майна покликаний забезпечити виконання позову або компенсувати втрати ЮКОСа, які були визначені арбітражним рішенням. Це — звичайна і нормальна практика в цивілізованому світі. Єдине, що не підлягає арешту — суверенне майно. Тобто приміщення посольств, кораблі, які належать військово-морському флоту РФ і т.д. А на решту, наприклад, на майно державних підприємств, може бути накладено арешт.

Україна мала б арештувати майно Росії, якщо воно є на її території. Для того, щоб претендувати на компенсацію збитків, внаслідок збройної агресії Росії, потрібно встановити факт цієї агресії. Це треба підтвердити офіційним документом. Однак, як мені відомо, в Україні цим ніхто не займається. Єдине — Верховна Рада ухвалила постанову про визнання Росії державою-агресором. А друга постанова — про відсіч і ліквідацію наслідків агресії, яку було ухвалено в квітні. Тепер треба ухвалити постанову, яка би створила механізм для забезпечення підготовки консолідованої претензії України до Росії. Це включає в себе аналітичну роботу і фіксацію юридичних фактів агресії, спричиненої шкоди та відшкодувань, яких вимагає Україна. Коли все буде зроблено, цю претензію треба пред’явити Росії. І коли вона відмовиться її задовольнити, тоді буде підстава для звернення до інших держав та відповідних інстанцій.

Однак, щоб реалізувати цю правову концепцію потрібно, щоб всі органи держави працювали скоординовано. А для цього — відповідно створити спеціалізований орган або інститут державного уповноваженого, який буде займатися цим офіційно. Тільки після цього можна говорити про якусь перспективу пред’явлення позовів проти Росії.

Російська Федерації порушила норми міжнародного права. Єдиний засіб повернення свого майна — застосування міжнародних санкцій проти Росії та примус її цим шляхом. Україна також має продумати систему відповідних санкцій.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати