Перейти до основного вмісту

«Україна - не загроза, а шанс для ЄС»

Якими бачать західні експерти здобутки і виклики на шляху європейської інтеграції Києва
30 червня, 12:37
Х’юг МІНГАРЕЛЛІ / ФОТО УНІАН

Україна зробила дуже багато за останні три роки у порівнянні з усім попереднім періодом з моменту здобуття незалежності. Завдяки реформам було підписано Угоду про асоціацію з Європейським Союзом, а також українців отримали можливість без віз подорожувати до країн - членів ЄС.  Однак попереду ще більше роботи, яка полягає в імплементації Угоди про асоціацію, адаптації і гармонізації українського законодавства з європейським. Таким був головний висновок учасників міжнародної конференції «Україна - ЄС: інтеграція у мінливому світі», яку провів днями Інститут світової політики (ІСП) спільно з Міністерством закордонних справ України.

Зала проведення конференції була переповненою, організатори розповіли, що багато хто не міг потрапити на цей захід. І не дивно, адже багатьом напередодні саміту Україна - ЄС, який відбудеться через тиждень у Києві, було цікаво почути погляди українських урядовців, голови представництва ЄС в Україні, посла США, міжнародних експертів щодо такої актуальної для нашої країни теми, як інтеграція в ЄС, які виклики і шанси вона дає Україні. Тим більше що нещодавно було запроваджено безвізовий режим для українців, а найближчим часом завершується процес ратифікації Угоди про асоціацію.

Слід відзначити, що заявлений у програмі міністр закордонних справ Павло Клімкін чомусь не знайшов часу, щоб виступити на цьому заході. Але й раніше в останній момент у шефа дипломатії раптово мінялись плани і замість нього виступав заступник.

Тож позицію уряду щодо згаданої тематики висловила віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, наголосивши, що ухвалення Угоди про асоціацію та безвізовий режим для українців допоможуть Україні стати міцнішою країною. За її словами, кожен громадян відчує зміни після запровадження Угоди про асоціацію. Вона також заявила про серйозні досягнення в сфері енергетичної співпраці з ЄС, торгівлі.  «За чотири місяці 2017 року обсяг торгівлі з Євросоюзом виріс на 21,4 % і ЄС став нашим головним торговельним партнером, на якого припадає понад 38% українського експорту», - сказала Климпуш-Цинцадзе.

Разом з тим віце-прем’єр-міністр зізналась, що Україна відстає у графіку імплементації Угоди про асоціацію і що групи інтересів блокують ухвалення певних законів, які підвищать стандарти українців, зокрема у сфері транспорту. Водночас вона зазначила,  що успіх Угоди про асоціацію залежить від спільної роботи з ЄС та іншими західними країнами.

Побіжно згадавши про напрацювання у сфері реформи державної служби і судової галузі, пані Климпуш-Цинцадзе не сказала, що реально заважає прогресу у цих критично важливих галузях.

А посол США в Україні Марі ЙОВАНОВИЧ у своєму десятихвилинному виступі якраз наголошувала на тому, що ключовим сектором реформ, який забезпечить майбутнє Україні, є судочинство і боротьба з корупцією.

«Українці, з якими я спілкувалася, часто розповідали мені, що не відчувають, що закон їх захищає. Йдеться і про нерухомість, і податки, і про працевлаштування, і ці жахливі рейдерські атаки, які потрапляють на перші шпальти не лише українських, а й західних видань. І цей фактор дуже впливає на рішення інвесторів», – розповіла Йованович.

Вона також вважає за доцільне проведення нового конкурсу на посади суддів Верховного суду, якщо нинішні кандидати не відповідатимуть критеріям доброчесності.

Скориставшись нагодою, що напередодні в Україні відзначали День конституції, посол США відзначила, що в цьому документі відображено європейські цінності: права людини, верховенство права. «Ці принципи повертають нас до 1710 року, коли Пилип Орлик написав першу Конституцію України, яка могла стати першою чинною конституцією в Європі. На мою думку, Україна повертається до європейського коріння, і це надихає мене оптимізмом. З моменту здобуття незалежності США підтримували Україну, ми підтримували справді вражаючі реформи за останні три роки і ця підтримка буде збережена», - сказала Йованович.

Тим часом голова Представництва ЄС в Україні Х’юг МІНГАРЕЛЛІ у своєму виступі відзначив, що зараз спільна мета – зближення, яке передбачає поглиблення політичної асоціації й економічної інтеграції. «Це найважливіше, що може запропонувати ЄС Україні. За останні три роки Україна здійснила дуже багато політичних та економічних реформ. Це факт. Наступний крок після Угоди про асоціацію та угоди про запровадження безвізового режиму – це імплементація цих угод. Тому що підписання і ратифікація для середньостатистичного українця не має ніякого значення», - наголосив він.

На його переконання, основною перешкодою для інвестування та торгівлі між Україною та ЄС є нетарифні торгові бар’єри, для подолання яких потрібна гармонізація українського законодавства з законодавством, нормами й стандартами Євросоюзу у всіх сферах економіки.

Посол ЄС звернув увагу на те, що Україні потрібно працювати над популяризацією позитивного іміджу, у першу чергу у Західній Європі, щоб спростувати існуючі стереотипи, що Україна - це Чорнобиль, корупція і проституція. «На Заході мають знати, що тут, в центрі Європи, проживає більше 40 млн населення, яке є дуже кваліфіковане і освічене, що українці знають багато мов. Ми знаємо, що Україна випускає найкращі  ракетоносії у світі, і ви можете багато додати і стати ключовим актором на континенті.  Україна - не загроза, а шанс для ЄС. Вільна незалежна Україна – найкраща безпека для Європи», - наголосив Мінгареллі.

На його думку, Україні потрібно більше використовувати програми обміну, брати участь у програмі «Горизонт 2020», реалізувати культурні програми з ЄС, щотижня провадити виставки, фестивалі і активно долучитись до програми «Креативна Європа».

Що стосується подальшої взаємодії Києва і Брюсселя, то пан посол бачить завдання ЄС у посиленні підтримки України, збільшенні торгівлі через інвестиції завдяки імплементації Угоди про асоціацію, а також прискоренні реалізації програм диверсифікації гуманітарної підтримки.

Головний економічний радник прем'єр-міністра України, колишній віце-прем'єр-міністр та міністр фінансів Словаччини Іван МІКЛОШ звернув увагу на те, що процес інтеграції є виграшним для обох сторін - і України, і ЄС, а перспектива членства була б стимулом не лише для України, але й для ЄС.

За його словами, Україна має великий потенціал, який дуже мало використовується. «Якщо реформи буде продовжено, то потенціал почне реалізовуватись», - підкреслив він.

Пан Міклош переконаний, що Україна досягне успіху і основою для цього є невдоволення людей повільною реалізацією реформ. Разом з тим він вважає, що про досягнення України потрібно більш активно комунікувати, розповідати про реформи, які було реалізовано.

Заступник голови комітету ВРУ з питань європейської інтеграції Марія ІОНОВА відверто заявила: «Я не задоволена темпами, якими ми гармонізуємо і адаптуємо наше законодавство». Водночас вона зізналась, що в Україні відсутні норми регулювання нових законів, які суперечать європейському законодавству, а також бракує професіоналів у середніх ланках. Виникає питання, чому Верховна Рада, яка, за її словами, співпрацює з урядом і президентом і має план реформування, не виправляє ці недоліки.

Можна погодись зі словами народного депутата, що треба працювати кожного дня і ділитись нашими успішними історіями. І народні депутати мали б показувати цей приклад, але ми цього не бачимо.

Пані Іонова звернула увагу на те, що в Європі не хочуть чути про проблеми України, пов’язані з агресією Росії на Донбасі, і бачать для себе пріоритетом економіку, а не безпеку. «Нам потрібно тиснути на безпековий компонент. Наша успішна реалізація Угоди про асоціацію – це гібридна зброя у війні з російською агресією», - наголосила вона.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати