Перейти до основного вмісту

В очікуванні змін

Чи зможе Обама їх реалізувати?
05 червня, 00:00

Вчора лідер президентських перегонiв у демократів сенатор Барак Обама проголосив свою перемогу над колишньою першою леді США Гілларі Клінтон. Молодий темношкірий сенатор з Іллінойсу заручився підтримкою достатньої кількості делегатів майбутнього партійного з’їзду, щоб гарантувати своє висунення єдиним кандидатом у президенти США. Про це він заявив у своїй промові у Сент-Полі (штат Міннесота), де на його виступ прийшли понад 20 тисяч прибічників. Лідер президентської гонки у демократів оголосив також, що для нього зараз у цій гонці починається новий етап. У своєму виступі він привітав свого суперника по гонці сенатора-демократа й колишню першу леді США Гілларі Клінтон. За його словами, «сенатор Гілларі Клінтон цією кампанією ввійшла в історію не лише тому, що вона є жінкою і зробила те, що раніше не вдавалося жодній жінці, але й тому, що вона є лідером, котрий надихає мільйони американців своєю силою, мужністю і відданістю тій справі, яка нас сьогодні тут зібрала». Клінтон оголосила, що поки що не прийматиме подальших рішень. Як повідомив учора «Сан-Франциско ікземінер», Г. Клінтон сказала своїм колегам по конгресу, що вона буде відкрита для пропозиції приєднатися до Обами як кандидат у віце-президенти.

КОМЕНТАР

Євген КАМІНСЬКИЙ, зав.відділом Інституту світової економіки та міжнародних відносин:

— Обама поки що не переміг Клінтон, але він упевнено йде вперед. І тут стає очевидно, що в американців почалася ностальгія за Кенеді, за молодим, енергійним політиком. Америка потребує змін, Америка стомилася від консерваторів, а ще більше — від неоконсерваторів, від Афганістану, від суперечностей із Західною Європою. Обама влучив, як кажуть, у десятку, коли обрав просте гасло для виборів: «Ми змінимо Америку». Головне виявилося у тому, що він чимось нагадує американцям Джона Кенеді. Але це не єдине. За Хілларі Клінтон тягнеться ціла низка скандалів, у тому числі, зв’язаних з її чоловіком. Це теж позначається на тому, що вона відстає. І третій момент, це те, про що американці не дуже люблять говорити — це момент расової приналежності Барака Обами. Віддаючи йому перевагу, значна частина американців, яка має інший колір шкіри, голосує за Обаму, щоб підтвердити, що в Америці — справжня демократія, що тут судять за розумом, а не за кольором шкіри. У Хілларі Клінтон політичний досвід більший. Але я б поки не говорив, що Обама остаточно переміг її.

Якщо говорити про республіканця Маккейна, то Хілларі Клінтон перемогла б його значно легше. Все залежить від того, коли демократи визначаться зі своїм вибором. Якщо вони дотягнуть до серпня, то шанси Маккейна будуть зростати. Якщо у червні Клінтон і Обама поладять між собою, то вони Маккейна переможуть безумовно. Якщо будуть зволікати і лаятися, звинувачувати одне одного і вишукувати взаємні компромати, то, можливо, переможе Маккейн.

Якщо говорити з позиції України, то про нашу державу до виборів у США щось реальне знав тільки Маккейн. Мені колись доводилося говорити з ним на конференції. Він дійсно розумів, що таке Україна, до того ж відзивався дуже позитивно про наш народ, ще не будучи кандидатом у президенти. З погляду України, я б не сказав, що перемога демократів для нас була б кращою. Згадаймо Біла Клінтон, який багато наобіцяв Україні за те, що вона позбудеться ядерної зброї і закриє четвертий атомний блок на Чорнобилі, але навіть половини обіцянок не виконав.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати