Перейти до основного вмісту

«Вам тут не раді»

Тереза Мей оголосила про вислання російських дипломатів і низку заходів проти Росії після отруєння екс-шпигуна Скрипаля
14 березня, 18:51
ФОТО REUTERS

Опівночі між 13 і 14 березня Росія не відповіла на ультиматум Лондона і не пояснила, як нервово-паралітичний агент «Новичок», яким отруїли екс-шпигуна Сергія Скрипаля та його доньку Юлію, потрапила до Сполученого королівства. Тож учора опівдні прем’єр-міністр Тереза Мей звернулася з промовою до британського парламенту та заявила, що «немає альтернативного висновку, як той, що Російська держава є винною у  спробі вбивства містера Скрипаля і його доньки та загрозі життям інших британських громадян у Солсбері». «Це показує незаконне застосування  сили Росією проти Сполученого королівства», — наголосила глава уряду. Вона також анонсувала низку заходів, що будуть запроваджені проти Росії і які виходять за рамки тих, що вже були запроваджені після вбивства Олександра Литвиненка.

По-перше, Великобританія вишле 23 російських дипломатів, яких ідентифікували, як неоголошених працівників розвідки. Їм дали тиждень для того, щоб покинути територію країни. За словами прем’єра, це найбільше за понад 30 років вислання дипломатів, і він відбиває факт, що це не перший випадок, коли Росія діяла проти Британії.

По-друге, Лондон посилить оборону проти ворожої діяльності інших країн. Мей сказала, що звернулася до міністра внутрішніх справ, щоб він вирішив, чи є необхідність у нових силах з протидії шпіонажу.

По-третє, буде внесено поправки до санкційного списку  у відповідь на порушення прав людини. «Роблячи це, ми відіграємо роль у міжнародних зусиллях покарати відповідальних за низку нападів, від яких постраждав Сергій Магнітський», — наголосила Мей.

По-четверте, буде посилено моніторинг за намірами людей, які приїжджаючи в Британію «можуть бути залучені до діяльності, яка загрожує безпеці Сполученого Королівства та його союзників», тобто більш ретельною буде перевірка приватних літаків, митниці тощо.

По-п’яте, Мей сказала, що Лондон заморожуватиме російські державні активи, як тільки з’являться докази, що вони можуть бути використані, щоб загрожувати життю чи власності громадян або жителів Британії.

По-шосте, за словами Мей, буде використано всі можливості посилення законодавства Британії, щоб відгородитися від серійних злочинців і корумпованої еліти. «Для цих людей чи їхніх грошей немає місця в нашій країні», — наголосила глава уряду.

«Наша відповідь має бути міцною і відповідною нашим цінностям, як ліберальної демократії, що вірить у верховенство права. Багато росіян зробили цю країну своїм домом, дотримуючись наших законів і роблячи важливий внесок у нашу країну, що ми повинні продовжувати вітати. Але тим, хто намагається завдати нам шкоди, моє повідомлення просте: вам тут не раді», — наголосила Мей.

Британія призупинила всі заплановані двосторонні зустрічі з російською стороною, включаючи скасування запрошення міністру закордонних справ Росії Сергію Лаврову. Крім того, за її словами, не відбудеться візитів міністрів або членів британської королівської родини на цьогорічний Чемпіонат світу з футболу, що відбуватиметься в Росії.

Мей наголосила, що Британія має у своєму розпорядженні й  інші заходи, які може запровадити в будь-який час, якщо зустрінеться з подальшими російськими провокаціями.

Крім того, країна терміново скликала засідання Радбезу ООН, щоб поінформувати про інцидент, що стався в Солсбері минулого тижня.

У заяві посольства РФ повідомили, що «розглядають цей ворожий крок, як повністю неприйнятний, невиправданий і недалекоглядний» і додали, що вся відповідальність за погіршення відносин між країнами, лежить на нинішньому керівництві Сполученого Королівства.

Тим часом ЗМІ цитують інтерв’ю російського хіміка Віла Мірзаянова, який допомагав у розробці «Новичка»,  і який повідомив, що не має сумнівів, що за атакою стоїть російський уряд, враховуючи жорсткий контроль за доступом до цієї речовини.

Варто зазначити, що Сполучені Штати, ЄС та НАТО твердо підтримали Британію після того, як Тереза Мей повідомила про високу ймовірність того, що за отруєнням екс-шпигуна «Новичком», який розробили саме радянські військові, стоїть Росія. Зокрема, президент США Дональд Трамп під час телефонної розмови з британським прем’єром повідомив, що солідарний з Лондоном, що Росія має надати «однозначні відповіді» щодо участі в цьому питанні та погодився з Мей, що мають бути «наслідки» для будь-кого, хто стоїть за отруєнням.

«ЛОНДОН НЕ БУДЕ ЗАПЛЮЩУВАТИ ОЧІ НА ДІЇ РОСІЇ»

«День» звернувся з проханням прокоментувати заходи, анонсовані Терезою Мей, до екс-посла України в Великобританії Володимира ХАНДОГІЯ:

— Це кроки, які обрала Великобританія і їхнє суверенне право реагувати так, як вони це зробили. В принципі, це досить серйозні кроки. Хоч вони несуть більш символічний характер, але тим самим Британія демонструє, що вона залишається на боці тих, хто жорстко реагує на агресивні дії Росії.

Думаю, цим санкції не обмежаться, особливо, що стосується економічних санкцій проти конкретних посадових осіб. Зокрема, була мова про те, що до громадян Росії, які зберігають свої статки в Британії, будуть ставитися дуже уважно — аж до арешту їхніх рахунків. Так що ми ще на самому початку цього шляху, але можемо тільки вітати такі кроки з боку Великобританії.

Однозначно, цей крок призведе до погіршення відносин між країнами. Росія вже анонсувала, що її відповідь буде дзеркальною. Можемо передбачити, що з боку російської сторони будуть прийняті такі ж кроки, особливо що стосується вислання дипломатів, як це й раніше бувало. Але відносини між Росією і Сполученим королівством завжди були напруженими, тому це не є новиною. Вони переживали й більш складні часи. Звісно, в перспективі можна говорити про те, що відносини будуть покращуватися, але на сьогоднішньому етапі це погіршення і чекати можна тільки ескалації конфлікту.

Що стосується питання, що мала би зробити Британія, щоб зупинити Кремль, то Лондон не зможе одноосібно цього зробити. Зараз ми говоримо про абсолютно конкретні речі, що стосуються історії з колишнім співробітником спецслужб Росії Сергієм Скрипалем. В широкому контексті мова не йде про те, щоб зупинити Кремль, його агресивну політику відносно України, це просто реакція на конкретний випадок і вона свідчить про те, що Лондон не буде заплющувати очі на дії Росії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати