Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Вашингтон планує вирощувати ядерні «гриби»

11 липня, 00:00

Iнформація про те, що США вивчають можливості відновлення ядерних випробувань і таким чином, припинення оголошеного Вашингтоном ще 1992-го року мораторію, яку інтернет- видання поширили з посиланням на «американські ЗМІ», набуває конкретики. «Гардіан» повідомила, що адміністрація президента Джорджа Буша доручила провести дослідження на тему, як швидко можна відновити ядерні випробування у пустелі Невада. При цьому «Гардіан» посилається на заступника секретаря (міністра) оборони США Поля Вольфовіца, який такої можливості не виключав. «Гардіан» також нагадує, що 1996-го року США приєдналися до договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань, але 1999-го сенат, контрольований республіканцями, відмовився його ратифікувати. Нинішня республіканська адміністрація вважає, що і мораторій, і договір заважають підтримувати ефективність та безпеку ядерного потенціалу, який важко перевірити. Пентагонівці також вивчають потенціал снарядів із збідненим ураном, призначених для руйнування бункерів — очевидно, саме таких, які використовувалися під операції НАТО в Югославії. Американські фахівці з ядерної зброї вважають, що для підготовки підземних ядерних випробувань у штаті Невада потрібно до трьох років. Комісія Конгресу США вже заявляла, що час цієї підготовки потрібно скоротити до трьох- чотирьох місяців.

До речі, Буш після зустрічі з російським президентом Путіним у Словенії заявив, що готовий до радикального скорочення ядерного потенціалу — бо президента США вразило, скільки його накопичилося.

Як ставитися до нової ініціативи Буша — очевидно, просто нікому не відомо, виходячи з повної відсутності коментарів і від офіційних структур, і від експертів різних країн. Згадується, однак, що коли Франція перед підписанням договору про заборону ядерних випробувань вирішила провести кілька випробувань на атолі Муруроа, це викликало дуже негативну реакцію в багатьох країнах.

Стає також зрозумілим, що в будь-якому разі Буш є прихильником ідеї збереження за Сполученими Штатами ролі найбільшої в світі військової потуги. Рішення про можливе відновлення ядерних випробувань може в цьому контексті перекликатися з політикою Вашингтону стосовно договору про протиракетну оборону, який не дає США змоги розгорнути національну систему ПРО. Між тим деякі елементи цієї системи, наскільки відомо, планується розмістити в Європі — досить далеко від епіцентрів потенційної загрози для США, на які часто посилаються у Вашингтоні (зокрема, Північна Корея, Ірак та інші).

Навряд чи можна припускати, що Вашингтон готується до війни. Просто «холодна війна», очевидно, нагадуватиме про себе ще не раз. Українське МЗС утримується від коментарів, мотивуючи це тим, що офіційних заяв з цього приводу поки що не було.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати