Перейти до основного вмісту

Відлуння «арабської весни» в Сирії

Які чинники можуть уплинути на режим Асада
09 серпня, 00:00

Минулі вихідні можуть стати найкривавішими з початку руху протесту проти сирійського режиму. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, за останню добу під час наступу урядових військ Сирії за підтримки танків на місто Дейр-ез-Зор на північному сході країни й на місто Хулу в провінції Хомс загинуло, як повідомляють, не менше 75 осіб. Різні опозиційні групи називають різну кількість загиблих.

За даними правозахисників, з початку масових протестних виступів у Сирії в березні цього року в результаті зіткнення з поліцією і армією в країні загинуло понад 1650 мирних мешканців, ще десятки тисяч заарештували.

Цікаво, що при такій напрузі протистояння президент Сирії Башар Асад говорить про те, що країна — на шляху до реформ. «Боротися з бандитами, які блокують дороги, оточують міста і тероризують їх мешканців, — це обов’язок уряду. Він зобов’язаний захищати країну й життя її громадян», — цитує державне інформаційне агентство Сирії САНА слова Асада на зустрічі з міністром закордонних справ Лівану Аднаном Мансуром.

Треба віддати належне світовій спільноті, яка критично оцінює дії сирійського режиму. Башар Асад піддається дедалі більшій міжнародній ізоляції. У неділю Ліга арабських держав закликала уряд Башара Асада «негайно» припинити насильство щодо протестуючих громадян. Того ж дня король Саудівської Аравії Абдалла заявив про те, що посла цієї країни буде відкликано з Дамаску. По саудівському телебаченню зачитали заяву монарха, в якій перебіг подій у Сирії названо «неприйнятним».

Напередодні до того заклику приєдналися Генсек ООН і прем’єр-міністр сусідньої Туреччини. У суботу в телефонній розмові з сирійським президентом Пан Гі Мун «висловив свої сильні переживання і переживання міжнародного співтовариства з приводу хвилі насильства і кількості жертв, що збільшуються останніми днями». Це був перший такий контакт за останні кілька місяців: до цього Башар Асад відмовлявся вести переговори з Генсеком ООН.

Напередодні прем’єр Туреччини прийняв рішення направити у вівторок до Дамаску Давутоглу для передачі сирійській стороні послання «у твердій формі». «Наш терпець уривається. Тому я направляю до Сирії главу МЗС провести необхідні консультації», — зазначив Ердоган. За його словами, те, що відбувається в Сирії є і турецькою справою, оскільки дві країни пов’язує не лише 850-кілометровий кордон, але й родинні, історичні та культурні відносини. «Ми не можемо спостерігати з боку за тим, що відбувається там», — підкреслив Ердоган. Він попередив, що Анкара має намір далі діяти, залежно від відповіді, яку дасть Дамаск Давутоглу.

За даними видання «Ені Асир», Давутоглу особисто повідомить Асада про те, що «легітимність його керівництва з кожним днем стає все більш спірною». «Міллієт» пише, що нинішні послання Давутоглу з дипломатичного погляду передують відкритому заклику до Асада скласти свої повноваження. Якщо Дамаск не почує Анкару й інші регіональні держави, то ризикує втратити їх підтримку. Втрата добросусідського ставлення Туреччини, пише газета, може загрожувати Сирії втратою всіх союзників — крім, можливо, Ірану.

Держсекретар США Гілларі Клінтон підтримала готовність міністра закордонних справ Туреччини Ахмета Давутоглу найближчим часом відвідати Дамаск, щоб безпосередньо висловити керівництву Сирії стурбованість подіями, що відбуваються в цій арабській країні. При цьому Клінтон виклала позицію адміністрації Обами, яка полягає в тому, що «Сирія повинна негайно відвести свої збройні сили в казарми й звільнити всіх ув’язнених, арешти яких викликають стурбованість». Вона попросила голову турецького МЗС знов довести цю позицію до відома офіційного Дамаска, а також підтвердила «підтримку американською стороною переходу до демократії в Сирії».

КОМЕНТАР

«День» звернувся до заступника директора Центру близькосхідних досліджень Сергія ДАНИЛОВА з проханням прокоментувати ситуацію в Сирії й дати прогноз розвитку подій після останніх заяв генсека ООН Пан Гі Муна й інших світових лідерів з цього приводу.

— Усі ці заяви не вплинуть на поведінку сирійського режиму. Правляча верхівка Сирії готова до такого розвитку подій. Асад не піде на поступки, адже бачить звичний спосіб, який використовували за батькового правління й тепер, до того ж, він довів свою ефективність у боротьбі з опозицією й виступами опонентів. Високопосадовці перебувають перед смертельною загрозою. Їхнім особистим життям загрожуватиме небезпека. Окрім того, вони мають підтримку Ірану, який якщо не стимулює, то повністю схвалює такий спосіб дій. Введені з боку Заходу санкції навряд чи можуть вдарити по Сирії.

Деякі сусіди Сирії були десятиліттями під санкціями, однак режими продовжували здійснювати контроль над країнами. Тому думаю, що в Дамаску до санкцій готові й не бояться їх.

Відлуння арабської весни спостерігаємо в Сирії. Утім, режим діє у звичній манері, брутально застосовуючи силу, нічим практично не обмежуючись, убачаючи у цьому єдиний спосіб боротьби з виступами проти чинної влади.

— Чим же пояснюються саме такі дії сирійської влади?

— Щодо цього існує декілька точок зору. Одна з них полягає в тому, що Асад готовий піти на кроки лібералізації й пом’якшення режиму. Але він не до кінця контролює ситуацію, не є повноцінним президентом, думка якого визначальна для силовиків і всього клану Асадів. Як відомо, батько призначив його наступником лише тому, що старший син загинув. Башар Асад не збирався стати очільником держави. Він бачив себе зовсім в іншій ролі, учився в Лондоні на лікаря й не був заангажований на політичні розклади.

Інша точка зору полягає в тому, що він проводитиме певні косметичні заходи для того, щоб трішки заспокоїти міжнародну громадськість, створюючи такі симулякри. Що стосується позиції Заходу відносно оцінки подій у Сирії, то я не бачу розбіжностей. Арабські країни також виступають в унісон, займаючи таким чином консолідовану позицію.

— Хіба все це разом — позиція Заходу й арабських країн — не може вплинути на Сирію?

— Так, це може вплинути. По-перше, арабські країни консолідовані стосовно іранського фактору. Сирія виступає як найближчий спільник Ірану. Це давно було проблемою у стосунках Сирії з іншими арабськими країнами. І також для Туреччини, для якої дестабілізація кордону й потік біженців є реальною небезпекою. Так, ці фактори в результаті можуть вплинути на Асада.

— Як ви оцінюєте позицію офіційного Києва щодо ситуації в Сирії?

— Позиція українського МЗС не відрізняється і не буде відрізнятися від позицій країн, які виступатимуть за мирне розв?язання цієї проблеми, недопустимість застосування насильства щодо людей і застерігатимуть своїх громадян не відвідувати Сирію.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати